İngiltere'de Rahim Nakline Onay

13PAYLAŞIM

İsveç'te yapılan ameliyatların başarısından sonra İngiltere'de de rahim nakline onay verildi ve ilk 10 ameliyat için izin çıktı.

Nakil işlemine tıp etiği açısından da onay verilmesinden sonra bahar aylarında, deneme mahiyetindeki ilk 10 ameliyata başlanacak.

Dünyada 5 bin kadın rahimsiz doğuyor, çok sayıda kadın da kanser nedeniyle rahmini aldırmak zorunda kalıyor.

Denemeler başarılı olursa, İngiltere'de nakledilen bir rahimden ilk bebeğin 2017 ya da 2018 yılında doğması bekleniyor.

Bu proje üzerinde 19 yıldır çalışma yürüten Londra'daki Queen Charlotte and Chelsea hastanesinden jinekolog doktor Richard Smith, ilk ameliyatları gerçekleştirecek ekibin başında olacak.

Doktor Smith, çocuk sahibi olamamanın bazı çiftler için bir "felaket" olabildiğini ama bu teknik sayesinde çocuk sahibi olamayanlara evlat edinme ya da taşıyıcı annelik dışında bir seçenek sunulabileceğini söyledi.

Ameliyat 6 saat kadar sürüyor.

Organlarını bağışlayan kişi öldüğünde, henüz kalp atışları sürerken rahmi alınıyor.

Rahmi alan kişinin nakil işleminden sonra ve daha sonra hamile kalırsa hamilelik boyunca, vücudun organı reddetmesi ihtimaline karşı, bağışıklık sistemini bastıran ilaçlar alması gerekiyor.

Rahim nakledilen kişi bir aşamadan sonra, örneğin doğum yaptıktan sonra isterse bu rahim yine bir ameliyatla çıkarılabiliyor. Böylece kadının ömrü boyunca bağışıklık sistemini bastıran ilaçlarla yaşaması gerekmiyor.

Ameliyatın bugünkü maliyeti tahmini olarak 40 bin sterlin (180 bin TL civarında) olarak veriliyor.

Ameliyata alınacak kadınların bir dizi ölçüte uyması gerekiyor. Kriterler arasında 38 yaşın altında, istikrarlı bir ilişki içinde ve sağlıklı bir kiloda olmak da var.

İngiltere'deki Rahim Nakil ekibine başvuran 300 civarında kadından 104'ü bu kriterlere uyuyor.

Bir arkadaşının bağışladığı rahimle hamile kalan 36 yaşındaki kadın, döl yatağı olmadığından, doğum sezaryen ile gerçekleştirildi.

Sağlıklı bir şekilde doğan erkek bebeğe Vincent adı verildi.

İsveç'te daha sonra yine yaşayan bağışçılardan rahim alan üç kadın daha doğum yaptı.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir