İngiltere Bugün Kaderini Belirliyor! Peki Referandumun Zaman Tünelinde Neler Oldu?

-

Avrupa'da olmak ya da olmamak! Kesin sonuçları yarın belli olacak olan referandumda İngiltere ve AB'nin yolları ayrılacak mı? Bugün, gün boyunca Büyük Britanya'da halk arasında artık 'Brexit' diye adlandırılan referandum oylaması gerçekleşecek. İngilizlerin Avrupa Birliği'nden çıkma taraflı bir oy kullanması demek her iki taraf için de zor zamanların başlangıcı demek olabilir. Avrupa'daki birlik ve beraberlik projesine büyük bir darbe vurabilecek bu yol ayrımı, Avrupa Birliği'nin şimdiye kadar karşılaştığı en ciddi sorunlardan biri olma potansiyeline sahip. Bu referandumda tartışılan nedir ve İngiltere Avrupa ile bu noktaya nasıl geldi?

Bu ayrılma isteği nereden çıktı ve İngiltere neden AB'den ayrılmak isteyebilir?

Başbakan David Cameron, kendi partisi olan Muhafazakar Parti (CP) ve İngiltere Bağımsızlık Partisi (UKIP) milletvekilerinin, ülkenin Avrupa Birliği ile ilgili en son 1975'te yapılan referandumdan bu yana hiçbir söz hakkı olmadığı yönündeki çağrılarını da göz önünde bulundurarak, 2015 yılı seçimlerini kazandığı takdirde seçmenlerine bir referandum sözü vermişti. 

Avrupa Birliği ile yolların ayrılmasını isteyen diplomatlar ve politikacılar, Avrupa Birliği'nin en son yapılan 1975 referandumundan beri çok değiştiğini savunuyorlardı. 

Express.co.uk'nin haberine göre David Cameron şu açıklamada bulundu; "İngiliz halkının söz hakkına sahip olma zamanı gelmiştir. İngiliz siyasetinin içindeki bu Avrupa meselesinin çözülme zamanı gelmiştir." 

Brexit karşıtı görüş sahibi vatandaşlar, politikacılar ve bilim insanları için ise bu kararın temelinde yatan konu giderek artan göçmen krizi ve İngiliz hükümetinin ülke sınırlarının kontrolünü tamamıyla elinde tutmak istemesi.

En baştan başlayalım...

1973 yılında İngiliz Başbakan Edward Heath Brüksel'de birliğe giriş anlaşmasını imzalıyor. Büyük Britanya 1963 ve 1967'deki başarısız girişimlerden sonra, 1973 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun tam üyesi oldu. Daha sonraki yıllarda ise Muhafazakar Parti baskılarıyla birlikten çıkma konusu zaman zaman gündeme geldi.

1975: İngiltere'nin Avrupa hakkındaki referandumu

İngiliz halkı Avrupa Birliği'ne üye olarak kalmak ile ilgili en son 1975'te karar verme şansına sahip olmuştu. Halkın çoğunluğu Avrupa Ekonomik Topluluğu'nun içinde kalmayı istemiş olsa bile tartışmanın içinde bir çok aksi yönde talepler de olmuştu.

1993: Muhafazakar Parti milletvekilleri Maastricht Anlaşmasına baş kaldırıyor!

Avrupa Birliği'nin oluşumunda temel alınan Maastricht Anlaşması'nın onaylanması için imza verecek olan dönemin İngiliz Başbakanı John Major, 40'dan fazla Muhafazakar milletvekilinin başkaldırısıyla karşı karşıya kaldı.

Kasım 2010: İngiliz ulusal gazetesi The Daily Express ülkenin Avrupa Birliği'nden çıkmasını talep etti.

'İngiltere'yi AB'den çıkarın.'

Ülkenin Brüksel'in sürekli baskısı altına olduğunu savunan gazete, halka dağıttığı kuponlarla bir kampanya başlattı. 

373,000'den fazla kişi ayrılma yönünde isteklerini belirttiler.

Ocak 2011: The Daily Express gazetesi İngiltere'nin AB'den ayrılmasının gerekliliğini anlattığı sayısını bedava dağıtıyor.

Daily Express bundan 5 yıl önce Avrupa Birliği konusunda referanduma gidilmesi gerektiğinin savaşını vermeye başlamıştı. 

İngiltere'nin AB üyeliğinden ayrılmasının gerekliliğini anlatan özel bir sayı yayınlayıp bu sayıyı okurlarına bedava veren gazete, ayrıca internet üzerinde de aynı mücadeleyi sürdürdü. 

2011 Ağustos ayına kadar 25,000 kişi gazetenin internet üzerindeki anketine referandum istediği yönde imza gönderdi.

Ekim 2011: Muhafazakar Parti meclis üyeleri David Cameron'u referanduma zorluyor.

80'den fazla milletvekili David Cameron'un talimatlarına karşı gelerek, yapılan referandum çağrısını destekledi. Fakat referandum talebi Emek Partisi ve Liberal Demokrat milletvekilleri karşıt oy verince reddedildi.

2013: Avrupa'da giderek değişen dengeler ve David Cameron'un tekrar seçilme arzusu referandum sinyali veriyor.

Cameron destekçilerine 2015 seçimlerini kazanmaları halinde referanduma gidileceği sözü verdi. 

2015 Mayıs ayında yapılan seçimleri Muhafazakar Parti kazandı.

Ve Şubat 2016'da David Cameron referanduma gidileceğini açıklıyor

Peki İngiltere yarın sabah uyandığında hala Avrupa Birliği üyesi ise neler kazanmış ve neler kaybetmiş olacak?

Eğer İngiliz halkı AB'de kalmayı tercih ederse; 

 • Avrupa içinde ucuz tatiller yapmayı ve ucuz uçak biletleri satın almayı sürdürebilecek.

 • Yiyecek, giyim ve tüketim eşyası gibi ürünleri daha ucuza satın alabilecek.

 • İngiltere Avrupa'ya ihracat yapmaya aynı koşullarda devam edebilecek. Avrupa'ya yapılan ihracat ülke toplamının %40'lık bir bölümünü oluşturuyor.

 • İşyerindeki kadın hakları Avrupa Birliği kanunlarıyla çok daha fazla korunuyor. 

 • İngiliz vatandaşlarının Avrupa içerisinde dolaşımları, yaşama ve iş sahibi olma hakları devam edecek. 

 • Avrupa ülkeleri arasında sağlanmaya çalışılan ekonomik istikrar sürdürülebilecek.

 • İngiltere'de yaşayan, çalışan veya göçmenlik statüsü sahibi kişilerin durumunda herhangi bir değişiklik olmayacak.

Ya İngiltere referandumun sonucunda AB'den ayrılma sürecine girerse?

 • İngiltere kendi yasaları üzerindeki kontrolü tamamen eline almış olacak. Şu anda kontrolün %60'ı Brüksel'de.

 • Hazine Bakanlığı'na göre ayrılma durumunda GSYİH'de düşüşler olacak.

 • Ticaret konusunda Çin, Avusturalya, Hindistan gibi ülkelerle olan ilişkilerinde kendi bağımsız kararlarını verebilecek.

 • İngiltere sınırlarının kontrolü tamamen İngiliz Hükümeti'nin eline geçmiş olacak, Avrupa Birliği'nin herhangi bir söz hakkı kalmayacak.

 • Bu ayrılma sonucunda İngiltere'de bulunan işsiz vatandaş sayısı 820,000 artabilir ve ortalama maaş %4 oranında düşebilir. 

 • İngiltere Avrupa Birliği'ne en çok finans desteği sağlayan ülkelerden biri. AB'den çıkması durumunda bu paranın ülkede kalması bekleniyor.

 • Adalet Bakanı Michale Gove'a göre İngiltere'nin AB'den ayrılması durumunda diğer ülkeler de bundan etkilenip birlikten ayrılmayı isteyebilir, bu da 'bir kıtanın özgürleşme hareketi'ni getirecektir.

Öte yandan referandum sonucunda İngiltere AB'den ayrılmaya karar verse de, siyasi olarak bu süreç toplam 2 yıl kadar sürebilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir