IndieWire'ın 231 Eleştirmen ile Seçtiği Sinema Alanında 2020 Yılının En İyileri

8PAYLAŞIM

Nomadland tüm ödülleri toplamış!

Not: Film açıklamaları Beyazperde'den alınmıştır.

Kaynak: https://www.indiewire.com/2020/12/best-m...

En İyi Film - Nomadland

60’lı yaşlarında olan Fern, Nevada kırsalında yaşamaktadır. Şehirdeki ekonomik çöküşten etkilenen Fern, neredeyse tüm eşyalarının kaybeder. Bu durumun ardından Fern, minibüsünü bir karavan haline getirip, modern bir göçebe olarak yola koyulur.

En İyi Yönetmen - Chole Zhao (Nomadland)

En İyi Performans - Riz Ahmed (Sound of Metal)

Ruben ve kız arkadaşı Lou, karavanları ile dolaşan ve bu sırada gittikleri yerlerde konser veren iki müzisyendir. Lou mikrofonun başındayken Ruben bateri çalar. Ruben’in hayatı bir gün sadece boğuk bir vızıltı duymasıyla altüst olur. Doktor Ruben’e işitme kaybı yaşadığını ve kısa bir süre sonra sağır olacağını söyler. Sessiz geleceği ile yüzleşmek zorunda kalan Ruben, hayatını nasıl şekillendireceği konusunda karar vermek zorunda kalır.

En İyi Belgesel - Dick Johnson is Dead

Yönetmen Kirsten Johnson, Dick Johnson is Dead belgeseli ile, 86 yaşındaki babasının kaçınılmaz sonu ile yüzleşmeye çalışıyor. Ölüm ve sonrası ile ilgili fantezilerini kurgulayan Johnson, bu sayede babası ile onu sonsuza kadar hayatta tutacak bir bağ kuruyor.

En İyi Sinematografi - Nomadland

En İyi Senaryo - I'm Thinking of Ending Things

Ian Reid’in 2016 yılında yayınlanan aynı isimli romanından beyaz perdeye uyarlanan “I’m Thinking of Ending Things” birlikte uzun bir yola çıkan Jake ve kız arkadaşına odaklanıyor. Jake’in gözden ırak bir çiftlikte yaşayan ailesiyle tanışmaya hazırlanan kadın bir yandan da ilişkilerini bitirmeyi düşünmektedir. Jake beklenmedik bir şekilde farklı bir yola sapınca kız arkadaşı zor durumda kalır ve ikili arasında somut bir gerginlik, psikolojik bir kırılganlık ve saf bir korku hissi oluşur.

En İyi Uluslararası Film - Bacurau

Bacurau, Brezilya’da bulunan küçük bir kasabadır. Genç bir kadın olan Teresa, Bacurau’da bulunan büyükannesinin cenaze törenine katılmak için kasabaya gider. Teresa’nın büyükannesi olan, kasabanın lideri Carmelita, 94 hayatını kaybedince kasabada yas havası hakim olur olur. Teresa, cenaze için geldiği Bacurau'nun birçok sorununun olduğunu gözlemler. Kasaba, temel olanaklardan yoksun, telefonunun çekmediği, temiz suyun bulunmadığı ve daha nice sorunların baş gösterdiği bir yer haline gelmiştir. Carmelita'nın ölümünün ardından geçen birkaç gün sonra kasaba sakinleri, bölgenin haritadan silindiğini ve art arda ölümlerin meydana geldiğini fark eder.

En İyi İlk Film - Promising Young Woman

“Promising Young Woman”, gelecek vadettiği konusunda herkesin hemfikir olduğu ancak acıklı bir olay sonucu geleceği mahvolan Cassie’ye (Carey Mulligan) odaklanıyor. Tıp fakültesini bırakmak zorunda kalan genç kadın, endişeli ebeveynleriyle birlikte yaşamakta ve bir kahve dükkanında çalışmaktadır. Dışarıdan hayatı durma noktasına gelmiş gibi görünen Cassie ise ikili bir hayat yaşamakta ve geceleri yolunun kesiştiği erkeklerden intikam almaktadır.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir 👇

Koronavirüs Yüzünden Evden Çıkamayanlara Özel Dokuz Kategoride 90 Farklı Film Önerisi - onedio.com
Koronavirüs Yüzünden Evden Çıkamayanlara Özel Dokuz Kategoride 90 Farklı Film Önerisi - onedio.com
2020 Yılında İzleyicisiyle Buluşarak Herkesin Beğenisini Kazanan Birbirinden Başarılı 50 Film - onedio.com
2020 Yılında İzleyicisiyle Buluşarak Herkesin Beğenisini Kazanan Birbirinden Başarılı 50 Film - onedio.com
Pandemide Bol Bol Tükettik! 2020 Yılında Netflix, HBO ve Amazon Prime'da En Çok İzlenen Film ve Diziler - onedio.com
Pandemide Bol Bol Tükettik! 2020 Yılında Netflix, HBO ve Amazon Prime'da En Çok İzlenen Film ve Diziler - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir