Görüş Bildir
Haberler
Independent'tan Reza Zarrab Yazısı: Erdoğan'ın Uykularını Kaçıracak Tutuklama

Independent'tan Reza Zarrab Yazısı: Erdoğan'ın Uykularını Kaçıracak Tutuklama

Onedio Medya
23.03.2016 - 12:58 Son Güncelleme: 23.03.2016 - 14:51

İngiltere'de yayınlanan Independent gazetesi, Reza Zarrab'ın ABD'de tutuklanmasının Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı zor durumda bırakabileceğini yazıyor. Haberde Zarrab'ın tutuklanması için 'Tutuklama kararı, Erdoğan'ın yakın çevresine kadar ulaşan ve kurduğu partinin itibarını sorgulatan yolsuzluk suçlamalarını tekrar gündeme getirdi' deniyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

BBC Türkçe'nin verdiği bilgiye göre, gazetenin dünya haberleri bölümünde birinci haber olarak aktarılan yazı şöyle: 

'Zarrab'ın tutuklanması zaten gergin olan Türkiye - ABD ilişkilerini daha da aşağı çekebilir. Davaya bakan savcı Preet Bharara, Zarrab'ın Amerikan yargısı önüne çıkacağını Twitter hesabı üzerinden duyurunca bir gecede sosyal medya fenomenine dönüştü.

Savcı Preet Bharara, Twitter mesajında Zarrab'ın ABD yargısı önüne çıkacağını yazmıştı

Zarrab'a yöneltilen suçlamaların temelinde İran'a uygulanan yaptırımların yasa dışı yollarla etrafından dolaşmak ve petrol ile doğalgaz karşılığında Tahran'a altın göndermek olduğu belirtilen yazı şöyle devam ediyor:

'Zarrab daha önce bakanlarına rüşvet vermekle de suçlanmıştı'

'Zarrab daha önce bakanlarına rüşvet vermekle de suçlanmıştı'
İçeriğin Devamı Aşağıda

'Zarrab daha önce de, AKP'nin önde gelen bakanlarına rüşvet vermekle de suçlanmıştı. 2013'te Türkiye'de kısa bir süre gözaltına alınıp serbest bırakılan Zarrab'ın hükümet yetkililerinin yardımı karşılığında değeri 350 bin doları bulan hediyeleri bakanlara verdiği iddia edilmişti.

'Aralık 2013'te patlak veren yolsuzluk soruşturması nedeniyle üç bakan görevlerinden istifa etmek durumunda kalmış, Erdoğan ise soruşturmayı bir darbe girişimi olarak nitelemişti.

'Zarrab'ın avukatları suçlamanın 2013'teki o soruşturmayla ilgili olmadığını söylüyor'

'Şimdiyse Zarrab'ın avukatları ABD'de müvekkilerine yöneltilen suçlamanın 2013'teki o soruşturmayla ilgili olmadığını söylüyor.

'Nisan ayında hakim karşısına çıkacak olan Zarrab, yöneltilen dolandırıcılık ve kara para aklama suçlamalarına ilk yanıtını verecek.

'Ankara - Washington gerginliği tırmanır'

'Ankara - Washington gerginliği tırmanır'

Erdoğan ay sonunda Nükleer Güvenlik Zirvesi için Washington'da olacak. Obama ile ikili görüşme gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği henüz belli değil.

'Türkiye'deki organize suç şebekeleri üzerine bir kitabı bulunan ABD'li akademisyen Ryan Gingeras, soruşturmayı yürüten savcı Bharara'nın davanın siyasi etkilerinin bilincinde olduğunu söylüyor.

'Gingeras, 'Sadece tutuklu yargılama kararı bile Ankara ve Washington arasındaki gerginliği tırmandıracaktır' diyor.

'Bu tür davalarda bir ya da iki kişi ceza indirimi alabilmek için itirafçı olur'

'Bu tür davalarda bir ya da iki kişi ceza indirimi alabilmek için itirafçı olur'
İçeriğin Devamı Aşağıda

'İran yaptırımları konusunda uzmanlaşan Nigel Kushner ise soruşturmayı yürüten ekibin olabilecek en geniş ilişki ağına ulaşmak için uğraşacağı görüşünde.

'Kushner, 'Bu tür davalarda bir ya da iki kişi ceza indirimi alabilmek için itirafçı olur. Böylece şebekenin diğer üyelerine ulaşmak için yol açılır. ABD'nin amacı güçlü bir mesaj vermek. Bu davanın kapsamı muhtemelen çok dar olmayacaktır' diyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

"Tutuklama kararı, Erdoğan'ın yakın çevresine kadar ulaşan ve kurduğu partinin itibarını sorgulatan yolsuzluk suçlamalarını tekrar gündeme getirdi" Gelip ... Devamını Gör

Melih Işık

+1 verdim

kartacali

''yolsuzluk yaptıysa ülkenin iyiliği için yapmıştır'' diyen gördüm o yüzden bu sürü olduktan sonra zor da felan asla kalmazlar

Pasif Kullanıcı

Bizim millete göre abd tayyyibi ve hayırsever iş adamı dostunu tutukladığı için vatanımıza milletimize zarar vermek isteyen dış mihraktır

Pasif Kullanıcı

Tayyibin*