İnce'nin Ardından Umut Oran da Adaylıktan Çekildi

-

CHP 35. Olağan Kurultayı'na sayılı günler kala 1 Kasım seçimlerinin ardından genel başkanlık adaylığını açıklayan Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin ardından İstanbul eski Milletvekili Umut Oran da adaylıktan çekildi.

Oran, açıklamasında "Genel başkanlığa aday değilim. Yani erteliyorum ama vazgeçmedim. Ve siyasete girerken düşündüğüm gibi: Siyasetin kirli düzenini mutlaka değiştireceğim!" dedi.

"Erteliyorum ama vazgeçmedim"

Oran açıklamasında, "Bu kararımla Sayın Kılıçdaroğlu'nu onaylamıyorum tam aksine onun anti-demokratik tutumunu tarih önünde mahkûm ediyorum. Ayrıca Kurultay'da Parti Meclisi (PM) üyeliği için de aday olmayacağım. Ancak bu bir vazgeçiş kararı değildir. Bu karar; özeleştiri yapmak, daha derin bir nefes almak ve haklı olduğum mücadelede daha büyük bir adım atmak için kısa bir moladır. Sade bir CHP üyesi olarak yine il il, ilçe ilçe, belde belde dolaşacağım. Nerelerde hata yapıldı, CHP'yi nasıl iktidara taşırız diye yol arkadaşlarımla beraber çalışmaya devam edeceğim. Yani erteliyorum ama vazgeçmedim. Ve siyasete girerken düşündüğüm gibi: Siyasetin kirli düzenini mutlaka değiştireceğim!" ifadelerini kullandı.

İnce: Aday değilim

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce de dün yaptığı yazılı açıklamada aday olmayacağını bildirmişti.

İnce, “Kurultayın, kongre süreçlerinin ortaya çıkardığı tablo gereği yeniden genel başkanlığa, basında yazılan görevlerin hiçbirine aday olmayacağımın kamuoyumuz tarafından bilinmesini isterim” dedi.

İnce, açıklamasında “Ne yazık ki kurultayımız, partinin ihtiyaç duyduğu yenilenmeyi gerçekleştirmekten uzak bir il kongreleri sürecinin ardından toplanmaktadır. Bu kurultaya giden süreçte ortaya çıkan temel görüş, başarısızlıkla hesaplaşma, tepeden tırnağa yenilenmek olmamıştır. Öne çıkan görüş, sorunun Genel Başkanının etrafında olduğu, dolayısıyla değiştirilmesi gerekenlerin bu kadrolar olduğu görüşüdür” şeklinde konuştu.

İnce, şu ifadeleri kullandı: "Aday olmam durumunda partideki mevcut yapının demokrasicilik oyununa meşruiyet kazandıracağımı, yanlışlara, olumsuzluklara tersinden katkı sağlama durumunda kalacağımı gördüğümden, aday olmamın doğru olmayacağını görmüş bulunmaktayım.”

Mustafa Balbay Adaylığını Açıkladı - onedio.com
Mustafa Balbay Adaylığını Açıkladı - onedio.com

1 Kasım sonrası Umut Oran ve Muharrem İnce'nin ardından Mustafa Balbay da aday olacağını ifade etmişti. İnce "CHP'de aday olunmaz, aday gösterilir. Delegeler bununla ilgili gerekli imzayı verirlerse ben de iddiası olan biriyim" demişti.

AA ve HaberTürk

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Cumhuriyet Halk PartisiİstanbulKemal KılıçdaroğluMuharrem İnceUmut OranYalova
Görüş Bildir