İmamoğlu: 'Yoksul Mahallelerde Ekmek Dağıtmamızı Engelliyorlar'

 > 
682PAYLAŞIM

İBB Başkanı İmamoğlu yoksul mahallerde vatandaşlara ücretsiz ekmek dağıtmak için halk ekmek büfe sayısını artırmaya çalıştıklarını ancak bu kararın AKP ve MHP'nin çoğunlukta olduğu belediye meclisinde bekletildiğini anlattı. İmamoğlu "İBB Meclisi siyasi kararlarla İstanbul halkını cezalandırıyor" diyerek tepki gösterdi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Yeniçağ’dan Sümeyra Kırca’ya konuştu.

İBB Meclisi'nde, İstanbul halkı ve salgın süreci ön planda tutularak hareket edilmediğini vurgulayan İmamoğlu, üyelerin siyasi kararlar aldığına dikkat çekti.  "Bu durumu kendileri de dile getirdiler zaten" diyen İmamoğlu, "İstanbul'u düşünen kararlar alsalardı, geçen yıl aralık ayında 2020 bütçesinde onay verdikleri, siz bu kadar borçlanmalısınız ki geçmişten gelen borçları ödeyebilesiniz ya da yatırımlar yapabilesiniz dedikleri borçlanma rakamına bile, yılın 6 ayı bitti. 4 milyar 300 milyon borçlanmamıza evet dediler ama onay verdikleri kısım yüzde 15. Hele hele salgının da etkisiyle, şu an da o 4 milyar 300 milyonluk borçlanma iki katını da aştı" ifadelerini kullandı. 

Bütçe açığı olarak her şeyin somut olarak gözler önünde olduğunu belirten İmamoğlu, "Bunu görmezden gelip böyle bir karar vermeleri, İstanbul'da meclis üyesi olmak, İstanbul'da belediye başkanı olmak kimliğinden uzak bir hareket. Şu an verdikleri kararlar İstanbul'u negatif etkiliyor. Altını çizerek söylüyorum bu siyasi bir karar hamlesidir, talimatla yapılmıştır, bizim borçlanmamıza hayır diyen meclis üyelerinin kendilerinin bile vicdanının sızladığını düşünüyorum" dedi.

"Halk ekmek teklifimizi Meclis'te bekletiyorlar"

İmamoğlu, yoksul mahallelerde halk ekmek büfelerinin sayısını artırılmasına ilişkin kararın, AKP ve MHP ittifakının çoğunlukta olduğu İBB Meclisi'de bekletildiğini anlattı:

""Halk ekmek büfesinin sayısını artırmak istiyoruz, bazı semtlerde halk ekmek büfesi göremiyoruz. Ücretsiz ekmek dağıttığımız kayıtlı hemşerilerimiz var, onların yoğun olduğu mahallelerde büfe olmadığı için ekmek dağıtımı yapamadığımız insanlar var. Bu talebimiz olmasına rağmen mecliste bekletiyorlar. İBB Meclisi sözüm ona siyasi kararlarla İstanbul halkını cezalandırıyor. Biz bazen pratik metotlarla bunu çözmeye çalışıyoruz bazen vatandaşlarımıza bunları anlatıyoruz"

"Sadece salgın döneminde 1 milyon 300 bin haneye dokunduk"

Koronavirüs sürecini nasıl yönettiklerini anlatan İmamoğlu, salgının İBB'ye 5 milyar liraya mal olduğunu açıkladı. İmamoğlu salgın sürecinde yaptıkları hizmetleri şöyle anlattı: 

"3 aydır virüsle mücadele ediyoruz. Bir yandan sağlık işleri, bir yandan dezenfeksiyon işleri, mücadelemiz, yardımlarımız, maskeden tutun sağlık çalışanlarına yardıma kadar birçok destek verdik. Ulaşımı sübvanse ettik. Bir başka boyutu bizde belediyecilik açısından bir; yoksullukla mücadele idi, iki; insanların özellikle sokağa çıkmadığı bu dönemde yatırımda avantaja çevirme dönemiydi. Sosyal yardımlarda bence İBB'nin hatta Türkiye tarihinin en büyük sosyal yardım ağını oluşturduk. Sadece salgın döneminde 1 milyon 300 bin haneye dokunduk, bu muazzam bir şey. Yoksulluğun da boyutunu gösteriyor bu sayı, biz kendi alımını yaptığımız 500 bin paketin yanı sıra, ilave birçok katkılarla 600 bin haneye gıda destek paketi oluşturduk. 281 bin insanımıza farklı rakamlarla nakit yardımı yaptık."

Uyguladıkları 'askıda fatura' metodu ile 180 bini aşkın vatandaşın faturasının ödendiğini belirten İmamoğlu, şöyle devam etti:

"100 bin çocuğa süt dağıtımı yapıyorduk biz bunu salgın sürecinde 115 bine çıkardık. Bu zor süreçte çocukları mutlu etmek için 100 bin çocuğa hediye paket dağıtımı yaptık. Tüm bunları üst üste dizdiğimizde buraya girmeyen irili ufaklı birçok katkımız var. Bazen 100 yaş üstü insanlarımızı hatırladığımız, bazen 65 yaş üstü insanlara birtakım imkanlar sunduğumuz ya da 15 bin insana psikolojik destek imkanı tanıdığımız çalışmalarla, tarihin en yüksek sayıda insanına sosyal hizmet ağı örmüş bir belediyeciliği ortaya koyduk."

"Altyapıya üç ayda 400 milyon lira yatırım yaptık"

Salgın sürecinde İBB'nin sokağa çıkma yasağını fırsata çevirdiğini belirten Ekrem İmamoğlu, özellikle İSKİ, yol bakım gibi altyapı hizmetlerine 400-450 milyon lira arasında yatırım yaptıklarını duyurdu. İstanbul'da bazı kronik sıkıntıları çözüme ulaştırdıklarını vurgulayan İmamoğlu, "Yıllardır ihmal edilmiş, su baskınlarını önleyici alt yapı yatırımları yaptık. İstanbul trafiğinde ve normal süreçte aylarca yapılması zor olan altyapı bakımlarını biz bu süreçte birkaç günde bitirdiğimiz yerler oldu" dedi. 

Virüs ile mücadele döneminde İBB'nin bazı vergi ve gelirlerinin yüzde 75 azaldığını açıklayan İmamoğlu, "Su, gaz gibi faturalar İBB'nin yatırımları için önemli kaynaklar, bu ödeme kayıpları çok büyük rakamlara ulaştı. Belki de yüzde 50'leri aştı, bazı vergiler ve gelirler yüzde 75 azaldı. Sadece otobüs sübvansiyonuna ek maliyet 1 milyar 200 milyon lirayı bulacak. Biz en yoğun gündeki gibi otobüs seferleri yapıyoruz ama yolcu kapasitesine baktığınızda en yoğun günün yüzde 35-40 seviyesinde, dolayısıyla çok büyük bir sübvansiyonla karşı karşıyayız" diye konuştu.

"Acil olmayan projeler bu yıl ertelenecek"

Ekrem İmamoğlu, salgınla birlikte İBB'deki bütçe açığını nasıl yöneteceklerini anlattı. Gerekli tasarruf tedbirlerini aldıklarını belirten İmamoğlu, "İstanbul'un hızlı bir şekilde hizmet almasını sağlayan yatırımlar dışında bazı yatırımları 2020'de durdurmaya karar verdik. Örneğin metroyu asla durdurmayacağız, ya da yeşil alan hizmetlerini asla durdurmayacağız. Sosyal hizmetler ağını daha üst seviyeye çıkaracağız ama onun dışında geciktirmekte bir sorun olmayan projeleri mesela, bir mahalle arasındaki kapalı otopark olabilir, bir yerdeki herhangi bir tesis projesi olabilir, bu bir yıllık süreçte İstanbul'a çok etkilemeyecek projeleri sadece 2020 bütçesini rahatlatmak için durduracağız" açıklamasında bulundu.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir