Görüş Bildir

etiket İlyas Salman'ın 2 Yıla Kadar Hapsi İsteniyor

Anasayfa > Gündem

Oyuncu İlyas Salman hakkında 'Türk milletini alenen aşağılamaya yönelik sözler söylediği' gerekçesiyle 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede İlyas Salman'ın bir video aracılığıyla Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni, Türkiye Hükümeti'ni ve devletin yargı organlarını alenen aşağılamaya yönelik sözler söylediğinin ihbar edilmesi üzerine olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtildi. 

İddianamede Salman'ın 25 Ocak 2021'de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımında Türk milletini aşağılayan ifadelerde bulunduğu öne sürüldü.

📹 Salman'a dava açılmasına gerekçe olan o sözler: "Tayyip Erdoğan'dan ödül almam. Çünkü o, ödülü akılsız halkın verdiği oylarla aldı zaten ama ödülü kötü kullandı"

👇

Suçlamaları kabul etmedi

Suçlamaları kabul etmedi

İlyas Salman'ın alınan ifadesinde videoda söylediği sözlerin suç teşkil etmediğini, kimseyi aşağılama kastının olmadığını, düşünce ve fikir özgürlüğü çerçevesinde ifadeler kullandığını öne sürdüğü belirtildi. 

Salman'ın ifadesinde muhalif bir kişi olduğunu ve daha iyi bir gelecek için eleştiri yapmak gerektiğini kaydederek üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini söylediği hatırlatıldı. 

İddianamenin değerlendirme kısmında ise video içeriğinde yer alan söylemlerin aşağılama kastıyla söylendiği, düşünce ve eleştiri özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği kanaatine varıldığı belirtildi. 

Bakanlık izin verdi

Salman'ın üzerine atılı 'Türk milletini alenen aşağılama' suçuna ilişkin yürütülecek soruşturmanın Adalet Bakanlığı'nın soruşturma iznine tabi olduğu hatırlatılan iddianamede, Adalet Bakanlığı'nın geçtiğimiz Eylül ayında fezleke düzenleyerek şüpheli yönünden soruşturma açılmasına izin verdiği ifade edildi.

İddianamede şüpheli İlyas Salman'ın 'Türk milletini alenen aşağılama' suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. Hazırlanan iddianameyi mahkeme kabul etti. 

Tutuksuz yargılanacak Salman, önümüzdeki Mart ayında Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
131
69
43
16
16
10
5
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Tate Langdon

Türk milletini aşağılayan bir ifade göremedim ben.

Emre Çakıroğlu

Bizde türk milletiyiz ama bunu üzerimize alınmadık yarası olan gocunuyor herhalde

KalEl

Turk halkindan bahsetmemiski zaten, oy veren hainlerden bahsetmis, Turklugu, milliyetciligi ayaklar altina alan bir adama Turk denmeyecegi gibi bu adama oy v... Devamını Gör

KalEl

Ben Turk olarak uzerime alinmadim, alinanlarin da Turkluk ile uzaktan yakindan alakasi yok.