İlk Kez Kamuoyuna Açıklandı: Kanada'da 36 Papaz, 29 Çocuğa Cinsel Tacizde Bulunmuş

 > 
73PAYLAŞIM

Kanada'da, kamuoyuna ilk kez açıklanan soruşturmanın sonuçlarına göre, ülkede 1950 yılından bu yana 36 papazın 29 çocuğa cinsel tacizde bulunduğu ifade edildi.

Ülkenin resmi yayın kuruluşu CBC'de gündeme geldi

AA'nın aktardığı bilgiye göre, British Columbia Eyaleti Katolik Başpiskoposluğu, kilise tarafından gerçekleştirilen soruşturmanın sonucunda 1950 yılından bu yana 36 papazın 29 çocuğa cinsel istismarda bulunduğunu duyurdu.

60 başpiskopos ve piskoposluktan yalnızca biri soruşturma yaptı

CBC’de yayınlanan The Fifth Estate adlı programda gündeme gelen soruşturma kapsamında, ülke genelindeki 60 başpiskoposluk ve piskoposluğa başvuru yapılarak, geçmişte kaç papazın cinsel istismarda bulunduğu soruldu.

Programın son bölümünde, sadece British Columbia Eyaleti Katolik Başpiskoposluğu'nun bir soruşturma yaptığını ve bu soruşturma kapsamında 36 papazın cinsel taciz suçunu işlediğinin saptandığı belirtildi.

Hayatta kalan kurbanların başvurması istendi

British Columbia Eyaleti Katolik Başpiskoposluğu, papazların cinsel tacizine maruz kalanlardan hayatta olanların kendilerine başvurmasını istedi.

Kanada Katolik Piskoposlar Birliğince yapılan açıklamada, "Din adamlarının cinsel istismarının trajedisi, Kanada Katolik Piskoposları tarafından son derece ciddi ve saygılı bir şekilde ele alınmaktadır." ifadesi kullanıldı.

Papa Francis, rahipler aleyhine açılmış 2 bin taciz davasının olduğunu açıklamıştı

Papa Franciscus’un geçen yıl Vatikan'da rahipler aleyhinde devam eden 2 bin cinsel taciz davası olduğunu açıklamıştı.

Yaşanan taciz vakalarında ilk sırada ise ABD geliyor. ABD Katolik Başpiskoposlar Konferansı tarafından 2004'te yapılan araştırmaya göre, ülkede 1950-2002 döneminde 4 binden fazla Katolik rahip, 10 bin 667 çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlanmıştı.

Vatikan'ın eski ekonomi bakanı ve Avustralya Kardinali George Pell, mart ayında yargılandığı taciz davasında ceza almıştı. 👇

Avustralya Kardinali George Pell, Çocuğa Cinsel Taciz Suçundan 6 Yıl Ceza Aldı - onedio.com
Avustralya Kardinali George Pell, Çocuğa Cinsel Taciz Suçundan 6 Yıl Ceza Aldı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir