Avustralya Kardinali George Pell, Çocuğa Cinsel Taciz Suçundan 6 Yıl Ceza Aldı

 > -

Melbourne’da görev yaptığı dönemde kilise korosundaki iki çocuğa cinsel tacizde bulunmaktan hâkim karşısına çıkan Vatikan'ın eski Ekonomi Bakanı ve Avustralya Kardinali George Pell’e, 6 yıl hapis cezası verildi. Pell, Katolik Kilisesi'nde çocuk istismarından hapse giren en üst düzey isim oldu.

Duruşma televizyonlardan canlı yayınlandı. Yargıç Peter Kidd, duruşma esnasında Pell’e ‘‘Mağdurların sana güveni vardı sen makamını kullanarak bu güveni kötüye kullandın’’ dedi.

Avustralya’nın Melbourne kentinde 1996-2001 yıllarında başpiskoposluk yaptığı dönemde 13 yaşındaki iki erkek çocuğa cinsel tacizde bulunmaktan jürinin suçlu bulduğu 77 yaşındaki Kardinal George Pell’in karar duruşması, Melbourne Bölge Mahkemesi’nde görüldü.

Davada mağdurlardan birinin ifadesine başvuruldu. Diğer mağdur ise 2014 yılında aşırı dozda uyuşturucudan hayatını kaybetti.

Mahkeme önünde kararın açıklanmasını cep telefonlarından canlı izleyen ve zaman zaman duygusal anlar yaşayan cinsel taciz mağduru ve yakınları kararı alkışlayarak karşıladı.

Çıkan kararı heyecanla karşıladığını belirten mağdurlardan Rob House,  ‘‘Bence çok güzel, hangi makamda olurlarsa olsunlar çocukları taciz edenlerin kurtulamayacağına dair tüm dünyaya güçlü bir mesaj verdi. Eğer çocuklara karşı suç işlerseniz mutlaka yakalanırsınız ve cezalandırılırsınız’’ dedi.

Mağdur yakınlarından Leonee Shdeey ise ‘Mutlu muyum? Katolik Kilesi’nin en üst makamındaki birinin Avustralya cezaevine girmesine memnun olmamız lazım’’ diye konuştu.

Cezaevine gönderilen Pell, Haziran 2019’da temyiz, üç yıl sekiz ay sonra ise kefalet başvurusunda bulunabilecek.

Ne olmuştu?

Kilisede En Üst Düzey Mahkumiyet: Vatikan Ekonomi Bakanı Pell, Cinsel Tacizden Suçlu Bulundu - onedio.com
Kilisede En Üst Düzey Mahkumiyet: Vatikan Ekonomi Bakanı Pell, Cinsel Tacizden Suçlu Bulundu - onedio.com

Mahkeme jürisi 12 Aralık 2018’de, Vatikan’ın 3 numaralı ismi Pell’in, Aralık 1996 ve Şubat 1997'de Melbourne Başpiskoposu olarak görev yaptığı St. Patrik Katedrali’nde o dönemde 13 yaşında olan iki erkek çocuğa tacizde bulunduğuna karar vermişti. 

Ancak Pell hakkında devam eden cinsel taciz davaları yüzünden açıklanamayan karar söz konusu davaların 26 Şubat 2019’da düşmesinin ardından açıklanmıştı. Kendisine yöneltilen suçlamaları reddeden ve 27 Şubat 2019’da Melbourne Bölge Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkan Pell’in, bugünkü karar duruşmasına kadar gözaltında tutulmasına hükmedilmişti.

Avustralya yönetimi geçtiğimiz yıl cinsel istismar mağdurları çocuklardan ve ailelerinden resmen 'ulusal özür' dilemişti.

AA ve Euronews

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir