Görüş Bildir
Haberler
İki Emekli Öğretmenden 'İyilik Mesaisi': Satın Aldıkları Karavan 100 Kediyi Soğuktan ve Yağmurdan Koruyor

etiket İki Emekli Öğretmenden 'İyilik Mesaisi': Satın Aldıkları Karavan 100 Kediyi Soğuktan ve Yağmurdan Koruyor

Batuhan
08.11.2018 - 18:07 Son Güncelleme: 09.11.2018 - 08:57

Antalya'da yaşayan iki emekli öğretmen, 10 yıldır bakımını üstlendikleri sokak kedilerine kış aylarında sıcak bir yuva olması için karavan satın alarak oturdukları sitenin bahçesine yerleştirdi. 'Kedi evi' adını verdikleri karavan, yaklaşık 100 kediyi yağmurdan ve soğuktan koruyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

AA'da yer alan habere göre, Antalya'da yaşayan emekli öğretmen 55 yaşındaki Serap Gürcüm ve 62 yaşındaki Suzan Güven'in yolları Konyaaltı ilçesinde 10 yıl önce taşındıkları Mimoza Sitesi'nde kesişti.

Mahalledeki kedilerin soğuk havalarda zor koşullarda yaşamasına göz yummadılar.

Mahalledeki kedilerin soğuk havalarda zor koşullarda yaşamasına göz yummadılar.

İkisi de hayvansever olan emekli öğretmenler, sitelerindeki ve mahallerindeki çok sayıda kedi ve köpeğin aç ve hasta olduğunu fark etti. Kedilerin yağmurda ve soğuk havalarda zor koşullarda yaşam savaşı verdiklerini ve çoğunlukla da hastalandıklarını gören emekli öğretmenler, 3 bin 500 lira ödeyerek satın aldıkları karavanı sitenin bahçesine yerleştirdi.

'İyilik mesaisi'nin sonunda huzur var.

'İyilik mesaisi'nin sonunda huzur var.

Emekli öğretmenler, balon ve kedilerin fotoğraflarıyla süsledikleri ve üzerine 'kedi evi' diye yazdırdıkları karavanı her sabah erken saatlerde açarak 'iyilik mesaisi'ne başlıyor.

Akşamdan hazırladıkları mamaları her gün otomobille 1,5 saat dolaşarak sokak hayvanlarına dağıtan iki hayvansever, daha sonra da karavanın önünde yollarını gözleyen kedileri doyuruyor.

Her yıl 30'a yakın kediyi de sahiplendiriyorlar.

Her yıl 30'a yakın kediyi de sahiplendiriyorlar.

Mahalle ve sitelerindeki bakımlarını üstlendikleri 100 sokak kedisinin adını ezbere bilen, onlarla tek tek ilgilenen öğretmenler, emekli maaşlarının neredeyse tamamına yakınını kedilere harcıyor. Zamanlarının çoğunluğunu 'sevgi evi' diye tanıttıkları kedi karavanının önünde geçiren öğretmenler, her yıl yaklaşık 30'a yakın kediyi de sahiplendirerek sıcak yuvaya kavuşmasını sağlıyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

"Onlar doyunca biz de rahat oluyoruz."

"Onlar doyunca biz de rahat oluyoruz."

Arkadaşı Suzan Güven ile dükkan kiralamak istediklerini, ancak kimsenin kediler için dükkanını vermek istemediğini belirten Gürcüm, şöyle konuştu:

'Bizim de aklımıza karavan geldi. Karavanı satın alıp sitemizin bahçesine koyduk. Koku yapmaması için de her gün çok güzel bir şekilde temizliğini yapıyoruz. Kimseye burada zararımız yok. Kediler de çok mutlu. Kediler adeta sevginin somutlaşmış hali. Onlar doyunca biz de rahat oluyoruz. Onlar aç kalınca biz de uyuyamıyoruz. Maaşımızın tamamına yakınını kedilere harcıyoruz. Elimizden geldiği kadar yaşamımızı onlara ayırıyoruz. Tatillerimizi bile ona göre ayarlıyoruz. Nöbetleşe bakıyor, onları hiç yalnız bırakmıyoruz. Kedi karavanında güvendeler, huzurlular.'

"Hasta kediler için ayrı bir bölüm oluşturduk, her gün ilaç takibini yapıyoruz."

"Hasta kediler için ayrı bir bölüm oluşturduk, her gün ilaç takibini yapıyoruz."

Karavanı internetten bulduktan sonra kendi emekleriyle dizayn ettiklerini anlatan Güven, 'Hasta kediler için ayrı bir bölüm oluşturduk. Onların her gün ilaç takibini yapıyoruz. Kapalı bölmemiz var. Onu da anne ve yavruları için kullanıyoruz. Dış bölümü de büyük kediler için kullanıyoruz. Kedilere bakarken huzur buluyoruz, vicdanen rahatlıyoruz. Sadece insanların bize saygı göstermesini istiyoruz. Herkes kedileri sevmek zorunda değil ama zarar vermesin.' ifadelerini kullandı.

"Mamaların içine cam kırıkları atan bile oldu."

"Mamaların içine cam kırıkları atan bile oldu."

Yaşıtları gibi her gün deniz kıyısına gidip rahatına bakabileceğini, ancak bunu yapmak yerine sokak hayvanlarına bakmayı tercih ettiğini aktaran bir kız çocuğu sahibi Gürcüm şöyle devam etti:

'Bir yerden geçerken onları görünce kıyamıyorum. Yaz sıcaklarında elimde 5 litrelik şişelerde su taşıyorum. Biz bu kadar iyilik yaparken çevremizdeki bazı insanlar da kötülük peşinde. Su kaplarını döküyorlar. Karavana zarar veriyorlar. Mamaların içine cam kırıkları atan bile oldu. Kedileri sitede istemeyen insanlar bize sözlü tepki gösteriyorlar. Biz her şeye rağmen iyilikten vazgeçmiyoruz.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
627
374
44
7
7
6
5
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
pofuudk20

mamalara cam atanlar o camlar götünüze girsin allah belanızı versin inşallah tez zamamda geberirsiniz de hayvancıklar rahat eder hayvan düşmanı orospu çocukl... Devamını Gör

Armağan Gündüz

beğenmeyen 6 kişi ile kızgın surat yapan 5 kişi mamaya cam atanlar.

layd hamdiye

onlar o....çocukları boş verin de aman aman hiç duymamıştım cam atıldığını, şeytanların aklına düşürmeyin okurlar yazınızı yapmaya başlarlar..

pofuudk20

bu kızgın surat falan yapanların da amına koyim