IKBY'den Skandal Pul İçin 'Onaylamadık' Açıklaması

 > 
4PAYLAŞIM

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Hükümet Sözcüsü Cotyar Adil, IKBY'nin Türkiye'deki bazı illeri de içeren bir haritanın resmedildiği ve Türkiye'nin tepkisini çeken pul bastırma planının onaylanmadığını duyurdu.

Adil, Erbil'de düzenlediği basın toplantısında, Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus'un Irak ziyareti vesilesiyle IKBY tarafından bastırılması öngörülen hatıra pullarına ilişkin açıklama yaptı.

Adil, açıklamasında "Birkaç sanatçı pulun basılması için dizayn örnekleri sundu. Ancak şu ana kadar hiçbir pul basım için onaylanmadı. Basım için seçilecek olan pul dizaynı, yasa ve kanunlara göre olacaktır." ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanlığı tepki göstermişti

Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada plana tepki gösterilmiş, "IKBY makamlarından bu vahim hatanın derhal düzeltilmesine yönelik gerekli açıklamanın bir an önce ve net bir şekilde yapılmasını bekliyoruz" denilmişti.

"Her türlü paçavraya karşı kararlılığımız ortada"

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından pul ve haritaya tepki gösterdi. Söz konusu harita için "paçavra" diyen Çelik, "Türkiye Cumhuriyeti’nin kudreti karşısında hiçbir hükmü yoktur. Türkiye Cumhuriyeti’nin bütünlüğüne dönük haddini aşan her türlü paçavra harita ve paçavra projeye karşı irademiz ve kararlılığımız ortadadır" ifadelerini kullandı.

"Kimse bize parmak sallayamaz"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de pul ve haritaya tepkisini şu sözlerle ifade etti:

"Papa’nın Irak’ın kuzeyini ziyareti hatırına basılan pulda, sözde Kürdistan haritasının resmedilmesi üzerinden hiç kimse bize parmak sallayamaz. O zelil harita zaten ayaklarımızın altındadır. Bölücülerle ve teröristlerle aynı kareye giren ve ittifak kuranlar ise zillettir."

"Erdoğan'ın kankası Barzani'ye göre Kürdistan orada değilmiş"

Konuyu bugün partisinin Meclis'teki grup toplantısında gündeme getiren Meral Akşener, iktidara yüklendi. 

Akşener, Erdoğan'ın geçmiş dönemdeki açıklamalarını hatırlatarak, "Hani yerel seçimlerde sayın Erdoğan vatandaşlara 'işte Kürdistan orada, Irak'ta beğenmiyorsan defol git' diyordu ya; anlıyoruz ki sayın Erdoğan'ın bir başka kankası Barzani'ye göre Kürdistan orada değilmiş" dedi.

Açıklamalarına devam eden Akşener, "Sayın Erdoğan'ın Diyarbakır'da başından konfeti temizlediği Barzani'ye göre Doğu ve Güneydoğu Anadolu Kürdistanmış. Cumhuriyetin başkentinde şerefine göndere Kürdistan bayrağı çektikleri Barzani'ye göre Misakı Milli'nin yarısı da Kürdistanmış" ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir