Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

II. Dünya Savaşı Sırasında Yaşanan, İnsanlık Tarihinin En Büyük Utancı: Seks Kölesi Kadınlar

 > -

İnsanlık adına utanç verici ve ahlaki çökmüşlüğün belki de en önemli göstergesi olan bir olay yaşandı II. Dünya Savaşı sıralarında.

Japon ordusu, savaş esnasında askerlerinin cinsel ihtiyaçlarını karşılaması için birçok Koreli kadını, seks kölesi haline getirdi.

Sayıları 200.000’e yaklaşan bu kadınların oluşturduğu topluluğu ise konfor kadınları anlamına gelen ‘’Comfort Women’’ ismi verildi.

Milyonlarca asker, yüzbinlerce kadına cinsel açlığını gidermek adına senelerce tecavüz etti.

Bu kadınların bir kısmının savaş öncesi dönemde “hayat kadını” olduğu, bir kısmının para karşılığı bu kadınlar arasına katıldığı biliniyor.

“Comfort Women” kavramını trajik hale getiren ise, bu kadınların çok büyük bir kısmının işgal edilen topraklardaki sivil halkın içinden silah zoruyla kaçırılıp tecavüze uğrayan kadınlardan oluşmasıdır.

O dönemde yaşayan ve seks kölesi olarak Japonlar tarafından kaçırılan bir kadın, yaşadıklarını şöyle dile getirmiş:

‘’Tanımadığım bir kadın, askerler tarafından bir odaya alınmak istendi fakat kadın şiddetle karşı çıktı. Daha sonra kadını herkesin önünde dövmeye başladılar ve zorla odaya aldılar. Birkaç dakika sonra kadının kafasını kılıçla bedeninden ayırdılar ve vücudunu parçalara ayırıp, önümüze attılar.’’

Hayatta kalmayı başarabilmiş kadınlar yıllar sonra anılarını paylaştıklarında insanlığın utanç listesine eklenecek binlerce kaçırılma, tecavüz, cinayet ve işkence hikâyesi ortaya çıkmıştır.

Askerlere hizmet verilmesi için oluşturulan evlerin aşırı sağlıksız koşulları ve cinsel yollarla bulaşan hastalıklar nedeniyle birçok kadın hastalanmış, hastalanan kadınlar ya askerlerce bizzat öldürülmüş ya da ölüme terkedilmiştir.

Güney Kore üzerindeki Japonya egemenliği, 1945 yılında son buldu fakat o yıla kadarki yaşananların etkisi senelerce sürdü.

Bu psikolojik ezilmişliğin temelinde de yatan en önemli ve belki de en rahatsız edici konu ise, uygulanan cinsel istismarlar ve binlerce insanın tecavüze uğramasıydı.

1945 yılından, neredeyse günümüze kadar bu yaşananlar Japonya ve Güney Kore arasında sorun yarattı.

Güney Kore hem bir özür, hem de bu durumun mağdurlarına tazminat ödenmesini istese de, 2015’in sonuna kadar Japonya bu yaşananlardan dolayı ne özür dilemeyi ne de mağdurlara para ödemeyi kabul etmedi.

Sadece kabul etmemekle kalmadı, birçok politikacı tarafından olayın normal bir durum olduğu dillendirildi.

Japon politikacı Haşimoto, konu hakkında “Mermilerin yağmur ve rüzgâr gibi uçtuğu koşullarda savaşan ve hayatını ortaya koyan askerlerin dinlenmeye ve rahatlamaya ihtiyacı vardı. Bu nedenle konfor kadınları sistemi bir ihtiyaç haline dönüşmüştü. Bu durumu herkes anlayabilir” dedi.

Buna rağmen, çoğunluğunu Koreli kadınların oluşturduğu mağdurlar, seslerini daha çok duyurmaya başladı.

Ve bu kamuoyu baskıları, yapılan eylemler de meyvesini 2015’in sonlarında verdi ve Japonya hem yaşananlardan dolayı özür diledi hem de mağdurlara ve ailelerine yaklaşık 8milyon Dolar gibi bir tazminat ödemeyi kabul etti.

Fakat, ne özürler ne de ödenen paralar, o mağdurların yaşadığı psikolojik travmayı yok edecek kadar güçlü değil elbette.

O dönemde seks kölesi olarak kullanılmış ve halen hayatta olan pek çok kadın, bu psikolojik ezilmenin yarattığı buhranla yaşamaya çalışıyor..

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kozmonot

japonlar yahudiler gibi savaşdaki kıyımlarından kendilerinin canililiklerini saklamış bunu bir fırsata çevirmişler kamboçyada çinde yaptıklarını araştıın Allah kimseye göstermesin ama o bombayı birazda hak etmişler (suçsuz insanlar hariç tabi ) yoksa bir millet böyle birşeyi nasıl kabullenip hiçbirşey olmamış gibi hayatına devam eder.

defne-gasai

Tüm Almanlar cani mi? Tüm Kürtler Terörist mi? Tüm Türkler şerefsiz mi?

seyfullah-masatli

Kürtlerden diğerlerine sıra gelmez

rasimak01

Doğarken dil din ırk seçilmez bunu küçücük beynine sok evlat..

ugur.gencoglu.7

japonlar dan beklemezdim,ama savaş sırasında süper iyi savaşan iyilik meleği bir ülkede tanımıyorum ay kimseyi öldürmeyeyim aman insan vurmayayım savaş kötüdür hemde çok kötüdür ,en onurlu savaşan millet varsa oda osmanlıdır ne yağma ne tecavüz duymadım bilmiyorum güzelim atalarımız ,şimdi biraz yoldan çıktık ama umarım düzeliriz

feyk

kendi teslim olmayan bir kalede, sehirde 3 gun yagma izni islam hukukunda olan bir sey. en azindan osmanlinin islam yorumunda. ayrica yagmada kole almakda uygulanan bir hadise. barbaros hayrettinin tek bir ada baskininda 20bin kole aldigi anlatilir. osmanlida bir sey duymamanizin nedeni size verilen tarihin bu sekilde anlatilmamasindan.

kozmonot

senin o dediğine ganimet deniyor o dönemdeki sür gelen savaşların devam edebilmesi ve askeri sistemin sürdürülebilmesi için tüm ülkelerin yaptığı bir durum.yağmalama çirkin bir tabir koskoca osman lı çapulcumuyduki yağmalama yapsın halkın mal varlığına dokunulmaz sadece kamuya ve krallıklara ait ganimetlere el koyulur paylaştırılır ve hangi tarih kitabını açarsan aç bu açık bir şekilde antalılır yeniçeri isyanlarının çıkmasının en büyük sebebi savaşşarın olmaması ve ganimet alınmaması asker bu şekilde geçiniyordu bi dönemi değerlendirirken o dönemin şartlarindan bak düne kadar knoşamayan adamlar şimdi atıp tutuyor neden geçmişte suç sayılan şeyler şimdi normal ezbere konuşma.

feyk

kafana takilan noktalar varsa barbarosun kendi hatiratindan acar okursun. esir alip kole yaptiklari binlerce insan, kadin kamuya mi aitmis yoksa kralliklara mi? halkin kendisini ganimet olarak esir alip para karsiligi pazarda satan bir sistem icin halkin malina dokunmamistir demek biraz komik kaciyor. tatmin olmazsan lise tarih kitabinin otesindeki ciddi referans kaynaklara bakabilirsin. o kadar cok ornegi varki. fatih istanbulu aldiginda esir dusen egitimli, filozof, mimar kisaca isine yarayacak kalifeye bizanslilari parasini odeyerek serbest birakiyor. padisah birini serbest kilmak icin kendi kendi para odeyecek degil. bizans halki kendi askerleri tarafindan ganimet olarak esir edilmis, kole olarak satiliyor. padisah bu parayi odeyerek sehirde isine yarayacak tebayi serbest birakiyor. daha fazla bilgi istersen paul baepler in white slaves, african masters kitabinida okuyabilirsin. osmanli kuzey afrikasinda esir dusen bir amerikalinin kole olarak yasadiklarini anlatir.

turgut-altinkok

Kodumun caponları balina da yiyor zaten ibneler.

mamuka-alievi

Sana batan ne yiyorsa? Adamlar ada ülkesi

turgut-altinkok

Ada ülkesi olunca soyu tükenen bir türü bilimsel deney yalanı altında avlama hakkı doğmuyor. Mesela "öküz" yeseler sorun yok ne de olsa bir sürü "öküz" var.

mamuka-alievi

(Bir oku şunu bakalım)

turgut-altinkok

Başka balık yemezlerse ve "bilimsel deney" yalanına devam ederlerse balina falan kalmayacak nokta.

mamuka-alievi

Balinalar bitmez merak etme

Gizli Kullanıcı

Konu hakkında Christian Bale'in oynadığı The Flowers of War adlı filmi tavsiye ederim. Bu arada, fotoğraftaki Haşimoto değil, Japonya'nın şu anki Başbakanı Şinzo Abe'dir.

eda-aydin17

hepsi birbirine benziyor zaten editör de karıştırmış :))

Görüş Bildir