Görüş Bildir
Haberler
İçişleri Bakanlığı'ndan 81 İlde 'Yeni Güvenlik Tedbirleri' Genelgesi

İçişleri Bakanlığı'ndan 81 İlde 'Yeni Güvenlik Tedbirleri' Genelgesi

FreiGeist
10.03.2016 - 09:23 Son Güncelleme: 10.03.2016 - 12:25

Ankara’da askeri servis araçlarına yönelik bombalı araçla yapılan saldırı ardından, güvenlik toplantılarında belirlenen 'eksikler' genelgeye dönüştürüldü. Kalıcı olarak uygulanacak güvenlik uygulamaları, İstanbul ve Ankara başta olmak üzere bütün kentlerde kritik cadde ve sokakların teker teker belirlenmesini ve buralara yönelik özel önlemler geliştirilmesini öngörüyor. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

EPA

İçişleri Bakanlığı’nın 8 Mart tarihli genelgesinde 17 Şubat’ta Ankara’da askeri servis araçlarına yönelik saldırıdan sonra Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında yapılan güvenlik toplantılarında kararlaştırılan tedbirlere yer verildi. Başbakanlık, Genelkurmay Başkanlığı, MİT, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı, Mülkiye Teftiş Kurulu, İller İdaresi, Mahalle İdareler Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na da gönderilen İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Selami Altınok imzalı genelgede, sıralanan önlemler konusunda yapılanların bakanlığa 21 Mart’a kadar bildirilmesi istendi.

Milliyet gazetesinin bugün manşete taşıdığı özel haberine göre genelgede yer alan alınacak önlemler şöyle sıralanıyor:

‘Devriyeye çıkın’

 • Hedef olma niteliğindeki bina ve kişilerin korunmasındaki görevli personelin belirlenerek, görev ve sorumluluklarının imza karşılığı tebliğ edilmesi, görev bilincinin sağlanması.

 • Polisin görünürlüğünü artırmaya yönelik, hizmeti aksatmayacak şekilde büro görevi yürüten personelin başta asayiş birimleri olmak üzere devriye hizmeti yapan birimlerde görevlendirilmesi.

 • Güvenlik tedbirlerinin üst seviyede alınabilmesini teminen ihtiyaç analizlerinin gerçekçi verilerle yapılarak, personel, araç, gereç taleplerinin iletilmesi.

 • Başta sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız olmak üzere, devlet büyüklerinin bulundukları, nokta, çevresi ve geçiş yapacakları güzergahlarda, şüpheli araç ve şahıs uygulamasının titizlikle yapılması.

‘Korumada görevlendirilen personel titizlikle seçilsin’

‘Korumada görevlendirilen personel titizlikle seçilsin’
 • Yabancı ülkelere ait diplomatik temsilcilerinin güvenliğinden sorumlu rütbeli personel belirlenerek ilgili temsilcilik yetkilileriyle sürekli irtibat halinde bulunmasının sağlanması, temsilciliklerden bilgi akışının etkin bir şekilde yapılabilmesi için gerekli koordinasyonun kurulması ve elde edilen bilgilerin ivedilikle değerlendirilmesi.

 • Yabancı ülke temsilcilikleri başta olmak üzere bina ve tesis korunmasında görevlendirilen tüm personelin titizlikle seçilmesi ve görevin mahiyetine yönelik eğitime tabi tutulması, bu personelin tamamına ilgili daire başkanlığıyla koordineli şekilde “terörizme karşı önemli tesisleri koruma kursu” verilmesi.

Hassas noktalar zırhlandırılacak

Hassas noktalar zırhlandırılacak
 • Sabit görev icra edilen öncelikli önemdeki hassas noktaların ivedilikle zırhlandırılması için çalışmalara başlanılması.

 • 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanunu kapsamındaki hususların titizlikle uygulanmasının sağlanması.

 • Muhtemel bir olayda şüphelilerin olayın gerçekleştiği ilden hızlı şekilde ayrıldığı göz önünde bulundurularak, başta komşu iller olmak üzere yol uygulama ve aramalarının ivedilikle başlatılması, olayın meydana geldiği ille sürekli koordine içinde bulunulması.

 • Belediyelere ait ve özel firmalara ihale edilen çöp toplama araçlarında görevlendirilen şahıslar hakkında koordineli şekilde araştırmaların yapılması.

 • Şehit cenaze törenleri esnasında güvenlik tedbirlerinin üst seviyede alınması. Alanda bulunan diğer cenazelerin sahipleriyle irtibata geçilerek muhtemel bir saldırının engellenmesi.

 • Personelin güvenliğinin sağlanmasına yönelik koruma tedbirlerinin (çelik yelek, kask gibi) hassasiyetle uygulanması.

Aydınlatma artacak

 • Kritik bina ve noktaların çevresiyle, yoğun caddeler başta olmak üzere mevcut aydınlatma eksiklerinin tespit edilerek ilgili kurumlarla koordine kurulmak suretiyle sorunların ivedilikle giderilmesi.

 • Alınan tedbirlerinin habersiz olarak denetlenmesi ve talimatlara aykırı hareket edenler ya da ihmali bulunanlar hakkında ivedilikle gerekli adli-idari işlemlerin başlatılması.

Göç edenlere kontroller artırılacak

Göç edenlere kontroller artırılacak
 • Ülkemize göç eden yabancılarla ilgili polisiye kontrollerin artırılması.

 • Merkez birimleriyle gerekli koordine kurularak il genelindeki KGYS kameralarının sayısının artırılması için girişimlere ivedilikle başlanması, mevcut sistemlerin kayıt sürelerinin uzatılması.

Cadde cadde kontrol

 • Ankara ve İstanbul öncelikli olmak üzere;

 • Önem arz eden sokak ve caddelerin belirlenmesi.

 • Söz konusu alanlarda görevlendirilen personelin belirlenmesi.

 • Bu alanlarda trafik ışıklarının (personel servis araçları ya da üst düzey devlet yetkililerinin trafiği kullanım zamanlarında) kontrollü işletiminin temin edilmesi.

 • Yine bu alanlarda sinyal kesici, karıştırıcı cihazların (jammer) ve plaka tanıma sistemlerinin etkin olarak kullanılması.

İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
54
21
7
6
5
5
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Muammer Kaddafi

Ülkemizde kol gezen öfkeli müslüman gençler olsun , kalp söküp yiyen ılımlı muhalifler olsun, ebu hanzala vs türevlerini korumak için alınan önlemler olsa ge... Devamını Gör

16_uzayzaman

güzel uygulamalar bence daha sıkı uygulama ve kontrol olmalı

Kayzer Soze

"Azez kırmızı çizgimiz", "Halep Sünni şehri Şiilerin eline geçmesine müsaade edilemez" gibi açıklamalar yaparsan patlatırlar iki bomba "sen Şamı`ı Halep`i bı... Devamını Gör