Görüş Bildir
Haberler
İç Borçlanma Arttı: 'Hazine'nin Hedef Altında Kalan Borçlanması Rezervlere Olumsuz Yansıyabilir'

İç Borçlanma Arttı: 'Hazine'nin Hedef Altında Kalan Borçlanması Rezervlere Olumsuz Yansıyabilir'

Batuhan
27.05.2021 - 12:23

Hazine ve Maliye Bakanlığı Çarşamba günü euro cinsinden gerçekleşen tahvil ve sukuk ihraçlarıyla toplamda yaklaşık 39 milyar TL'lik iç borçlanma gerçekleştirdi. Mayıs ayına ilişkin programda hedef 44 milyar TL olarak belirlenmişti. Stratejist Evren Kırıkoğlu, bu durumun Merkez Bankası rezervlerine yaklaşık 1,6 milyar dolar erime olarak yansıyacağını öngördü.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Çarşamba günü gerçekleştirilen euro cinsi borçlanmalarla Mayıs ayına ilişkin borçlanma takvimini tamamlarken, gerçekleşen rakamın aylık hedefin altında kaldığı görüldü.

Stratejist Evren Kırıkoğlu'na göre bu durum Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) rezervlerine olumsuz yansıyabilir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Mayıs-Temmuz ayına ilişkin borçlanma stratejisinde Mayıs ayında 44 milyar TL'lik borçlanma hedefi belirlemişti. Hazine, Çarşamba günü Hazine ve Maliye Bakanlığı dün doğrudan satış yöntemiyle 24 Mayıs 2024 itfalı 994,2 milyon euroluk euro cinsi devlet tahvili ile 365,5 milyon euroluk euro cinsi sukuk ihracı gerçekleştirdi.

TCMB rezervlerine yaklaşık 1,6 milyar dolar erime olarak yansıyacak

TCMB rezervlerine yaklaşık 1,6 milyar dolar erime olarak yansıyacak

Böylelikle Mayıs ayında yaklaşık 39 milyar TL'lik borçlanma ile hedefin altında bir borçlanma gerçekleşti.

Stratejist Kırıkoğlu, borçlanma programının tahminlerin aksine hedefin altında kalmasında, vadesi 28 Mayıs olan euro ve dolar cinsi tahvil ve kira sertifikalarının toplam karşılığının 27,8 milyar TL olmasına rağmen Çarşamba günü Euro cinsinden bunun yarısı kadar borçlanılmasının etkili olduğunu belirtti.

Kırıkoğlu bu durumun rezervlere olumsuz etkisini şöyle değerlendirdi: Yenileme rasyosu yaklaşık yüzde 50 olduğundan, Döviz cinsi iç borç stoku arasındaki 1,6 milyar dolarlık fark kapanırken Hazine de geri ödeme ile yaklaşık 2 milyar TL kur zararı realize etmiş olacak. Üstelik arada geri ödenecek olan net fark da, TCMB rezervlerine yaklaşık 1,6 milyar dolar erime olarak yansıyacak.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
2
1
1
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın