Görüş Bildir
Haberler
Husilerden Bae Destekli Ggk'nın "İsrail'le Normalleşme" Niyetine Tepki:

Husilerden Bae Destekli Ggk'nın "İsrail'le Normalleşme" Niyetine Tepki:

Husilerden Bae Destekli Ggk'nın "İsrail'le Normalleşme" Niyetine Tepki:

SANA (AA) - Husiler, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli Güney Geçiş Konseyi (GGK) Başkanı Aydarus ez-Zubeydi'nin, 'güneyin ayrılması durumunda İsrail ile normalleşme niyeti olduğu' yönündeki açıklamasına tepki gösterdi.

Husilere bağlı SABA ajansının haberine göre, Lahec'in sözde valisi Ahmed Curayb, güney valiliklerinde yaşayan Yemenlilerin Filistin davasına bağlı olduğunu ve siyonistlerle mücadelede Filistin halkının yanında durduğunu ifade etti.

Curayb, 'Zubeydi'nin açıklamaları, güney kentlerde yaşayan halkın görüşünü temsil etmiyor, BAE'ye bağlı bu oluşumun nasıl ahlaki bir çöküş yaşadığını gösteriyor.' dedi.

BAE destekli GGK'nın Başkanı Zubeydi, 2 Şubat'ta, Russia el-Yevm televizyonuna yaptığı açıklamada, Yemen'in güneyinin bağımsız olması durumunda GGK'nın İsrail ile normalleşme niyetinde olduğunu söylemişti.

Arap başkentlerinin Tel Aviv ile normalleşmesini 'bölgede barışı sağlamak için ideal bir çalışma' olarak nitelendiren Zubeydi, Aden'de İsrail için bir büyükelçilik açmaya hazır olduklarını ifade etmişti.

Yemen'de 2017'de kurulan BAE destekli GGK, geçici başkent Aden dahil olmak üzere güneydeki hayati bölgeler ile stratejik öneme sahip Sokotra'yı kontrolü altında tutuyor.

Kaynak: aa:text:20210204:23670580
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın