Helal Olsun Size! İnsanların Hiç Utanmadan Bıraktığı Çöpleri Elleriyle Toplayan Çevreci Ünlüler

-

Dünya gittikçe daha da kötü bir yer oluyor ve bunun en büyük sebebi insanlar. Bırakın dünyayı, piknik yaptıktan sonra kalktığımız yeri, yüzdükten sonra arkamızda bıraktığımız denizi bile temiz tutmaktan aciziz. 

Çevre sorumluluğu bilincinde olan ünlülerin bazıları, hiç gocunmadan ellerine çöp torbası alıp bulundukları yerleri temizliyorlar. Onları takdir ederken, bu görüntüler de içimizi acıttı...

1. Çevre kirliliğine dikkat çekmek için Kilyos'ta gerçekleşen bir projede hiç düşünmeden eline eldivenlerini geçiren Serenay Sarıkaya

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve Head&Shoulders işbirliği ile ortak düzenlenen bu projede Serenay Sarıkaya da vardı. Serenay'a bir kere daha hayran olduk açıkçası...

2. Akyaka'da, oldukça mütevazı bir kamp yaparken herkesin bıraktığı çöpleri de toplayarak kamp alanından ayrılan Neslihan Atagül ve Kadir Doğulu

Neslihan Atagül ve Kadir Doğulu çifti aslında birçok kişiyi şaşırttı. Tatil için hem konforlu ve yüksek standartların olmadığı bir yerde kamp yapmayı seçmişlerdi hem de insanların bir an bile düşünmeden ortalığa bıraktığı çöpleri toplamışlardı. Tebrikler size!

3. Bodrum Belediyesi'nin "Denize en çok mavi yakışır" sloganıyla gerçekleştirilen deniz dibi temizliğine katılan Ata Demirer.

Sadece görünen yerleri değil, baktığımızda göremediğimiz güzelim denizlerin dibi de çöp yığını. Ata Demirer, Bodrum'da 13 kişilik bir ekiple birlikte katıldığı deniz temizliği sonrası şunları söylemişti: "Denizden neler çıkmadı ki... Mavi yolculuk yapanların bütün atıklarını çıkarttık. Dışarıdan parlak ve temiz görünüyor ancak aşağısı biraz sıkıntılı." Denizden otomobil lastiği, sandalye, cam ve pet şişe gibi çuvallarla atık temizlediler.

4. Bodrum'da doğum gününü kutlamak için eşiyle birlikte tekneyle açılan ama dayanamayıp sahili temizleyen Ebru Yaşar

Böyle özel bir günde çoğu kişinin aklına gelmez belki. Görmez ya da görmek istemez... Ebru Yaşar, Bodrum'da uğradıkları koyun halini görünce tekne personeli ile birlikte çöp torbalarını doldurmaya başladı.

5. Bodrum'da tatil yaptığı otelin plajında insanların akşam bıraktığı çöpleri temizleyen Beren Saat

İnsanlar bazen bir daha o plaj hiç kullanılmayacakmış ya da bıraktıkları çöpler kendi kendine yok olacakmış gibi davranıyorlar. Beren Saat, tatil yaparken bu umursamazlığı görmezden gelemeyenlerden.

6. Bodrum'dan Bozburun'a kadar gittikleri her yerde tekneden inip çöp toplayan Celal Çapa ve Şebnem Çapa

Celal Çapa, Türkiye'nin en ünlü işletmecilerinden birisi. Eşiyle birlikte gittikleri her yerde önce çöp torbalarını alıp çöpleri topluyorlar, daha sonra tatillerine devam ediyorlar. Alaçatı, Bodrum, Bozburun onların çevre temizliği yaptığı sadece üç yer.

7. Bozburun ve Kızılada'da belediye görevlileriyle ile birlikte çöp toplayan Tarık Tarcan

Marmaris'de yaşayan Tarcan da gerçek bir çevre gönüllüsü. Belediye çalışanları ile birlikte giriştiği çevre temizliğinde torbalarca çöp topladı. Tarcan'ın sözleri ise ders niteliğinde: : "Bu tertemiz koyların güzelliğini yaşayan, ne yazık ki pisliğini bırakıp giden insanlarla dolu bir ülkeyiz.Evlerimizi en temiz halde tutar ama dışarda tabiata geldiğimiz zaman evimize gösterdiğimiz titizliği göstermeyip, bütün pisliği bırakıp gideriz. Bizde çevre temizliği yaparak kendi içimizde ruhumuzu temizlemiş olduk .Çünkü insanlar yaşadığı yerlerin geleceği, konumu kısacası her şeyi ile sorumludurlar. İlla ki burada doğmak gerekmez. Eğer burada yaşıyorsanız sorumluluklarınız vardır. Bizde bu sorumluluk çerçevesinde bugün böyle bir temizliğe başladık"

8. Çeşme'de tatil yaptığı sırada eline poşeti alıp halk plajında temizlik yapan Banu Zorlu

Çoğu duyarlı insan gibi Banu Zorlu da kendini sorumlu hissedip plajda temizlik yapanlardan. Tebrikler Banu Zorlu!

9. Katıldığı festivalden önce halkla birlikte longoz ormanlarında çöp toplayan Aydilge

Bursa'nın Karacabey ilçesinde gerçekleşen Ihlamur Festivali'nde sahneye çıkacak olan Aydilge de eline çöp poşeti aldı. Aydilge'nin sözleri de akılda tutulmalı: "Biz doğanın hakimi değil, bir parçasıyız. Ona verdiğimiz her zarar, kendimize verdiğimiz zarar anlamına geliyor"

10. Bugünün en çok konuşulan fotoğraflarından biri bu. Amerika'da "Yakışıklı Mahkum" olarak ünlenen ve bir fenomen haline gelen Jeremey Meeks, sevgilisiyle Göcek koylarında tatil yaparken bir yandan da çöpleri topladı.

Ülkemize gelen bir turist olarak düşünürsek eğer, hepimizin kendini bir miktar sorumlu hissetmesine sebep olan bir durum. Meeks'in sevgilisi, bu görüntüleri kendi Instagram hesabından paylaştı.

11. Manavgat'ta insanların umarsızca attığı bira şişelerini, piknik artıklarını toplayan Tuğba Özay

Tuğba Özay'a hak vermemek mümkün mü?

12. Konser verdiği Elazığ'da çevreyi gezerken Hazar Gölü etrafındaki çöpleri toplayan Tarkan

Evet adam Megastar, evet gerçekten çok güzel şarkılar yapıyor. Fakat bunların hepsi bir insanı tamamlayacak şeyler olmuyor. Tarkan bu zamana kadar çevre için o kadar güzel projelere destek sağladı ki, bizim gözümüzde sadece bir sanatçı olmaktan çok öteye gitti. Tıpkı Elazığ'daki gezi esnasında yaptığı gibi...

13. Ünlü Formula 1 pilotu Lewis Hamilton da tatili sırasında topladığı çöpleri böyle görüntüledi. İnsanlık adına hepimizin utanması lazım!

Lokasyon olarak Ege kıyıları olarak belirtilen haber kimi kanyaklara göre Mykonos'da, kimi kaynaklara göre ise Muğla da gerçekleşmiş. Aslında bunun çok da önemi yok çünkü insan olanın bu durumdan utanması lazım.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
wednesday-addams

biz olsak bize ne der geçeriz belki. bravo ne diyeyim...

batuhan-ates-senturk

Yahu şov bile olsa böyle şova can kurban. İnsanları kendi pisliğini temizlemeyi öğretiyorlar örnek oluyorlar. Kediler, köpekler kendi pisliklerini patileriyle örtüyor, biz kendimizi daha akıllı sanan insanlar bunu yapmıyoruz ötesi var mı?

pekala

vay bee tebrik ederim bense kendi çöpümü alıp etraftaki çöpleri de alsam mı diye düşündüğümde amaan milletin gerizekalılığı yüzünden niye ben eziyet çekeyim deyip işin içinden sıyrılıyordum oysaki o çöpler her kim bırakırsa bıraksın çevreye zarar veriyor

ntyz

Umarım bir gün merhametli, barış içinde yaşayan, refah seviyesi yüksek, temiz toplumlar oluruz.

ordekkac

Biz de yapalımmmmm

kbasel

Yap

Görüş Bildir