Görüş Bildir
Haberler
HDP'nin 'Erdoğan' Başvurusu Reddedildi

HDP'nin 'Erdoğan' Başvurusu Reddedildi

FreiGeist
05.05.2015 - 14:12 Son Güncelleme: 05.05.2015 - 19:35
İçeriğin Devamı Aşağıda

HDP, seçim yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uyarılması için YSK'ya, CHP de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı programlarda tarafsızlığını ihlal ettiği ve AKP için oy istediğini belirterek Radyo Televizyon Üst Kurulu’na başvurdu. HDP'nin başvurusunu görüşerek karara bağlayan YSK, başvuruyu oy birliğiyle reddetti.

Başvuruyu resmi Twitter hesabından duyuran HDP 'Seçim yasalarını açıkça ihlal eden Cumhurbaşkanlığı Makamının uyarılması için Yüksek Seçim Kurulu'na başvuruda bulunduk' ifadelerini kullandı.

HDP'nin başvurusunu akşam saatlerinde karara bağlayan Yüksek Seçim Kurulu (YSK) yapılan başvuruyu oy birliğiyle reddetti.

CHP de, RTÜK’e yaptığı başvuruda, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 02/05/2015 tarihinde Batman’da ve Diyarbakır’da ve 04/05/2015 tarihinde Siirt’te Hükümetin toplu açılış törenlerine katılım gerekçesi altında yaptığı konuşmalarda, yaklaşan genel seçimlere yönelik olarak tamamen taraflı siyasi konuşmalar yapmakta, dini istismar etmekte ve hedefine açık bir şekilde muhalefet partilerini alarak onların genel başkanlarıyla polemiğe girmektedir. Anayasa’nın 101, 103 ve 104. maddeleri gereğince tarafsızlığını koruması gereken ve bu bağlamda herhangi bir siyasi parti lehine hareket etmemesi/görüş bildirmemesi gereken Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan, katıldığı programlarda tarafsız olmadığını açıklamakta ve işaret ettiği iktidar partisi lehine 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde oy istemektedir” dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0