Görüş Bildir
Haberler
HDP'den, Sur'daki Yasağın Kaldırılması İçin Dava

HDP'den, Sur'daki Yasağın Kaldırılması İçin Dava

Ulaş
10.12.2015 - 17:26

Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde son olarak 2 Aralık'tan bu yana uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırılması için HDP'li heyet, Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Diyarbakır Merkez Sur İlçesi'nde uygulanan sokağa çıkma yasağının kaldırılması için HDP Diyarbakır milletvekilleri Sibel Yiğitalp, Feleknas Uca ile Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Bölge İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Başvuruda, sokağa çıkma yasağının hukuksuz olduğu iddia edilerek kaldırılması istend

Başvuru ardından adliye önünde açıklamalarda bulunan başkan Kışanak, Sur İlçesi'nde oturanların gıda sıkıntısı çektiğini belirterek, çözüm ve barış istediklerini söyledi. Kışanak, şöyle dedi:

Başvuru ardından adliye önünde açıklamalarda bulunan başkan Kışanak, Sur İlçesi'nde oturanların gıda sıkıntısı çektiğini belirterek, çözüm ve barış istediklerini söyledi. Kışanak, şöyle dedi:

'Oradaki vatandaşlar evlerinden çıkamıyor, gıda sıkıntısı çekiyor. Hasta olan doktora gidemiyor. Fırınlar kapalı. Bütün bunları aslında kısık sesle söylüyoruz. Çünkü her şeyden önemlisi orada can kayıpları var. İnsanlar yaşamlarını yitiriyor. Şehrin ortasında Diyarbakır gibi önemli bir kentin önemli merkezi yerinde 9 gündür sokağa çıkma yasağı var. Hayat durmuş, sadece silahlar konuşuyor. Çatışma, ölüm var. Oraya gıda yardımı götürmek istediğimizde engellenecek. İnsanlar doktora gitmek istediğinde engellenecek. Tahrip olan su kanallarını onaramayacağız. Yangına müdahale etme imkanı tanınmayacak. 9 gündür Sur'da yaşanan bu. Belediye olarak hiçbir hizmetimizi yerine getiremiyoruz. Halkın can güvenliliğini sağlayabilecek hiçbir çalışma yapılmıyor. Günde onlarca telefon alıyoruz Sur'dan. Halkımızın can ve mal güvenliliği koruyacak bu savaşı durduracak bir çözüm arıyoruz. Ankara'nın bunu duyması lazım. Silah, çatışmayla çözümün olmayacağı çok açık. Bu duruma derhal son verilmesi lazım. Ölümler durmalı, silahlar susmalıdır, derhal bunu yapmak zorundayız. Kamu, güvenliği sağlamak için savaş çıkartamaz. Çözüm, barış ve yaşam hakkının korunmasını istiyoruz.'

'Sur'da yakılan tarihi geri getirme şansımız yok'

'Sur'da yakılan tarihi geri getirme şansımız yok'
İçeriğin Devamı Aşağıda

Sur'da çatışmalarda hasar gören tarihi yapılara da değinen Kışanak, 'Sur'da yakılan tarihi geri getirme şansımız yoktur. Tıpkı Tahir Elçi suikastı gibidir. Tahir Elçi'yi kaybettik. Orada yıkılan tahrip edilen evrensel bütünlüğü bozulan yapılarımızı bir daha eski haline getirmek mümkün değildir. Biz Kurşunlu Camii kapısının aynısını yapamayız. Bütün bunların önlemlerinin alınması için gerekli müracaatları resmi yazışmaları yazdık, ne yazık ki yanıt alamadık. Sur içinden çıkan bütün yangınlara itfaiye ekiplerimiz anında intikal etmiştir. Oradaki güvenlik kuvvetleri 'Güvenliği biz sağlayamayız, biz karşıdan ateş açıldığı anda cevap vermek zorundayız. Ateş altındasınız isterseniz buyurun gidin' diyerek itfaiyenin yangına müdahale etmesini engellemiştir' dedi.

  • DHA
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
20
5
2
2
2
1
0