Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hayatı Boyunca Türkiye'de Yaşayıp, Hiç Avrupa Görmemiş Olanların Asla Anlayamayacağı 17 Şey

 > 
246bPAYLAŞIM

Evet, ne yazık ki böyle şeyler var ve güzel ülkemizi hiç terketmemiş insanlara göre, tüm bunlar kocaman bir saçmalık. İlkokulda başlayan cinsellik eğitiminden metroda bira içen insanlara, bebeklerini bisikletle taşıyanlardan kadın kamyon şoförlerine, daha önce Avrupa'yı görmemiş bir insanın asla anlam veremeyeceği onlarca şey var. İşte onlardan en anlam veremeyecekleriniz:

1. Saat 07.19'da gelmesi gereken otobüsün, gerçekten saat 07.19'da gelmesi.

"Mümkün mü böylesi?" diye sormadan edemiyor insan. En azından bi 5 dakika gecikme payı olur... İnsanlık hali sonuçta... Şoför bir sigara da mı içmeyecek? Köşedeki büfenin oraya çekip şöyle güzelinden bir meyveli soda da mı yuvarlamayacak?

2. Güneş yüzünü gösterir göstermez bikinili kızların ve şortlu erkeklerin parklarda güneşlenmesi.

Bu manzarayı ülkemizde hayal etmesi bile oldukça zor. Düşünelim şimdi; iki Danimarkalı üniversite öğrencisi kız "Aaa!" demiş, "Anadolu! Yüzyıllardır kültürlerin kesiştiği yer!" ve merak ederek Erasmus'la Yozgat'a gelmiş. Havalar pek kötü gidiyormuş. Günlerden bir gün güneş kendini gösterivermiş. Bizim Danimarkalılar durur mu? Giymişler bikinileri ve çıkmışlar parka... Uzanıp güneşin tadını çıkarmaya başlamışlar... Hikayenin gerisi, saat 19.00'da Ana Haber Bülteni'nde!

3. Köşedeki dükkandan patates kızartması alıp, yürüyerek yemek.

Köşedeki dükkandan patates kızartması alıp, yürüyerek yemek.
Köşedeki dükkandan patates kızartması alıp, yürüyerek yemek.

Nasıl yani? Sadece patates kızartması satan dükkan nasıl olur? Hem ayakta yemek mi yenirmiş? Önce oturacaksın, önden salatayı ve mezeleri yuvarlayacaksın, arkadan yemek ve üstüne bir güzel çay... Ayakta patates kızartması yemek de neymiş?

4. Eşcinsel çiftlerin çocuk sahibi olması ve okulda yapılan veli toplantılarına rahat rahat, elele gelebilmeleri.

Kendi kendinize "Bu dünya nereye gidiyor böyle?" diye soruyorsunuz. "Onlar da insan değil mi, neden olmasın?" fikrini savunan Avrupalıları bir türlü anlayamıyorsunuz... Anlamak da istemiyorsunuz... Her geçen gün gayleşen bir dünyaya koca bir HAYIR diyorsunuz...

5. Yol boş olsa bile arabaların yine de kırmızı ışıkta beklemesi.

Çok şaşırtıcı değil mi? Hayır yol boş ise, neden bekliyor bu insanlar? Hayat çok garip gerçekten. You know nothing Jon Snow!

6. İş çıkış saatlerinde herkesin metroda bira içmesi.

Adamlar bütün gün işte yoruluyormuş da... İşten eve giderken metroda en azından bir küçük bira içiyorlarmış da... Olur mu böyle saçmalık? ANLAYAMAZSINIZ.

7. Öğretmen maaşının 5 kişilik bir aileyi rahatlıkla geçindirip, üstüne bir de birikim yapmaya yetecek kadar olması.

Tabloda bir ilkokul öğretmeninin, ülkelere göre çalıştığı saat başına aldığı parayı görüyorsunuz. Örneğin Lüksemburglu bir öğretmen, çalıştığı her saat için 72.49 pound kazanıyor. Günde 8 saat çalışsa, günlük kazancı 579 pound yapar. 

Ortalama saatlik öğretmen maaşı ise 30.50 pound olarak karşımıza çıkıyor. Haftada 5 gün, günde 8 saat çalışan ortalama bir öğretmenin aylık maaşı 5000 pound civarlarında olacaktır.

Not: Bu veriler 2013 yılına ait. Ödemelerde biraz daha yükselme olduğunu düşünmek yanlış olmaz.

8. Seks müzeleri olması ve bu müzelere giriş için 13 yaşında olmanın yeterli sayılması.

Bu müzelerde gördüğünüz üzere oldukça ahlaksız şeyler sergileniyor. Hayır bir insan ne diye seks müzesine gider ki? Onu da anlamış değilsiniz... Biliyoruz... İnanılmaz.

9. Bisikletle işe gitmek.

Hem de şehrin bir ucundan diğer ucuna, usanmadan üşenmeden bisikletle işe gitmek... Allah akıl fikir versin bu insanlara.

10. Ve bisiklet trafiğinin de kendine göre kuralları olması.

Ohooo... Bunlar bir de bekliyorlar, dönerken sinyal veriyorlar, hız limitini aşmıyorlar... Saçmalık. Bu şekilde bisikletin keyfi mi çıkar? Abanabildiğin kadar abanman lazım pedala...

11. Ve hatta insanların, çoluğunu çocuğunu dahi bisikletle taşıması.

Yok artık! Ya düşerse???

12. Kek yerken kahve içilmesi gerekliliğinin, yerini kahve içerken kek yeme gerekliliğine bırakması.

Sırf kahve içmek için kek yemek de neyin nesi? İnsan acıkır ve kendine bir kek ısmarlar. E haliyle kek kuru kuru gitmeyeceğinden, bir de kahve söyler yanında... Bunun tersi nasıl mümkün olabilir?

13. Eğer bir gece kulübüne giriş 10 Euro ise, aynı kulübe çıplak bir şekilde bedava girebilme şansınızın olması.

Pek inandırıcı gelmiyor değil mi? "Bu nasıl bir saçmalık?" diyorsunuz içinizden. Fakat bunu denemesi de bedava. O yüzden gün gelirde bir Berlin'e veya bir Amsterdam'a gidecek olursanız, mutlaka deneyin...

14. Günü birlik ülke değiştirmek.

Merhaba. Eviniz Polonya'da ama iş yeriniz Almanya'da. Her gün sınırdan geçip işe gideceksiniz... denseydi size, tepkiniz ne olurdu?

15. Kadın taksi şoförlerinin olması.

Öyle ki, Finlandiya'da erkekler geceleri çocuğa bakarken, kadınlar taksiye çıkıyor... Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu???

16. Ve hatta kadın kamyon şoförlerinin olması.

Ahlaksızlığın bu kadarı.... Başlarına kötü bir şey gelmez umarız...

17. Cinsellik eğitimine ilkokulda başlanması.

Öncelikle: CİNSELLİĞİN EĞİTİMİ Mİ OLURMUŞ? diye sormadan edemediniz... Sonrasında ise, İLKOKUL MU? diye de eklediniz... Maalesef durum böyle. Avrupalılar, sağlıklı ve etkili bir cinsel hayatın bireyler ve dolayısıyla toplumlar için ne derece ciddi bir öneme sahip olduğunu çoktan kavramış. Eğitim sistemlerini de bunu dikkate alarak düzenlemişler.

BONUS: Adı herhangi bir dava ile anılan politikacıların halktan özür dilemesi, görevini gerektiği şekilde yapamadığını kabul etmesi ve derhal istifa etmesi.

Bunu asla anlayamayacaksınız ve sizin oylarınızla oraya gelmiş insanların, size karşı sorumluluk hissederek, gerektiği zaman görevlerinden istifa etmelerinin, sizde nasıl bir duygu uyandırdığını asla bilemeyeceksiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
vatan06

içeriği hazırlayan gerizekalı editör bana bi ulaş. Sana iki çift lafım var.

burak-erten1

Merhaba benim ismim burak eşim polonyalı şu anda istanbulda yaşıyoruz.Benim almanyaya gitme istegim var fakat mali zorluklar yüzünden gidemiyorum.Bana maddi destek olacak max 2 kişiye polonyadan oturum kartı ve çalışma izni alabilirim ilgilenenler ertenefkan1@gmail den ulaşabilir bana.

heineken

Merhaba ben Nijerya'lı prens Abedoko Şokolo. Aile içi darbeden dolayı 12 yıldır hapis yatıyorum. Türkçe'yi hapisteki abilerden öğrendim. Canımı ve paramı kurtarmak istiyorum ve bunun için işbirliğinize İhtiyacım var. Size 40 milyon dolarlık servetimin %10'unu teklif ediyorum. Hapisten çıkmam için 15.000 dolara ihtiyacım var. Lütfen benimle irtibata geçin: hmariam@mailworld24.com

cagin-gun

2-3 içerik dışında hepsi saçmalık iyi ki yok dediğim şeyler..Yazan arkadaşın özenti bi karakter olduğunu görür gibiyim

engin-gozler

Makalenin başlığında da belirtildiği gibi zaten bunları Avrupa'da yaşamayanlar anlayamıyor. Eğer imkanın olursa git gez. Yaklaşık 1 buçuk yıl öncesine kadar bana da saçma gelmişti. Özellikle otobüs saatleri ve arabaların gerçekten ucuz olması.

cagin-gun

10 euro için gece kulübüne çıplak girdiğinde bi selfie çeker atarsın artık !!

gokhan-emre-demir

Ayakta yemek yemek adab-ı muaşerete aykırıdır. İstanbul'da saatinde otobüsler gelir. Trafikten dolayı geç gelme Paris gibi kozmopolit Avrupa şehirlerinde de görülebilir. Çıplakla kendini insanlara teşhir malzemesi yapmak, sizin için medeniyet sayılabilir, lakin benim için ahlaksızlıktır. Kamuda düzenin sağlanabilmesi için metroda dahi hiçbir şey içilmemeli kanısındayım. Keza Türk metrosunda ne bir şey içene ne de yiyene rastladım. Alkolün topluma taşıma araçlarında kullanımı tasvip edilemez. Ayrıca kadın şoförler Türkiye'de de mevcuttur.

engin-gozler

sonra bir de rızası var dedinmi serbestsin zaten.

seyda-keskinoglu

5000 pound diyor.. Aylık. Öğretmene.. Bizim burda da veli yüzümüze yüzümüze 'Hocam hiçbir şey olamıyorsa öğretmen olsun bari' diyor... Gerçekten izahı olmayan şeylerin mizahı oluyor...

Görüş Bildir