Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Havada "Liyakat" Kokusu Var! Türkiye'nin Son Dönemde En Çok Tartıştığı Liyakatsizlik Konusu ve Haksız Olduğu İddia Edilen Atamalar

2.9bPAYLAŞIM

"Nereden nereye?" dedirten atamaları sizler için mercek altına aldık.

Hayatımızın her döneminde muhakkak karşımıza çıkan "atamak" fiilinin özellikle son yıllarda pek çok tartışmaya konu oldu.

Öğretmen atamalarından tutun da haksız olduğu düşünülen kadrolaşmaya yönelik atamalara kadar çok sık konuşur hale geldik bu konuyu. "Birini bir işe, özellikle resmi bir göreve getirmek" anlamına gelen "atama" eyleminin altında yeterlilik ve eğitim aranmadığına son dönemde epey sık rastladık. 

Bugün sizler için tartışmalara yol açan atamaları derledik. Bakalım kimler nerelerden nerelere gelmiş...

Hamza Yerlikaya'yı hatırlarsınız: Ülkemize güreşte sayısız başarı kazandıran, büyük organizasyonlarda Türk halkını temsil eden ve Olimpiyat madalyası da bulunan Hamza Yerlikaya geçtiğimiz günlerde Vakıfbank Yönetim Kurulu üyeliğine atandı.

Bir kamu bankasının yönetim kurulu üyeliğine seçilen Hamza Yerlikaya'nın bilinen bir ekonomi ya da yöneticilik eğitimi yok. Şöyle kısa bir geçmişe döndüğümüzde aktif sporculuğu bıraktıktan sonra 2007 yılında AK Parti'nin listesinden Sivas milletvekili seçildi. 2012 yılında Türkiye Güreş Federasyonu başkanlığını kazandı. 2015 yılında milletvekili seçimleri öncesinde başkanlıktan istifa etti ve aynı yıl Cumhurbaşkanı'nın danışmanı oldu. 2018 tarihli Cumhurbaşkanlığı Atama Kararnamesi ile Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı olarak atandı. Ve şimdi de Vakıfbank'ın yönetim kurulu üyesi oldu.

Detaylar için: 👇

Eski Güreşçi Hamza Yerlikaya, Vakıfbank Yönetimine Atandı: 'Doları Kündeye Getirecek' - onedio.com
Eski Güreşçi Hamza Yerlikaya, Vakıfbank Yönetimine Atandı: 'Doları Kündeye Getirecek' - onedio.com

Üyelik düşürülmesi yetkisinden tutun da TÜRKSAT'taki görevinden istifasına kadar sık sık tartışmalara yol açan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin de Halkbank Yönetim Kurulu'na üye olarak atandı.

Kamu kaynaklarının yağmalanması ve liyakatsizlik olarak sosyal medyada yer bulan atamayla birlikte RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin Halkbank Yönetim Kurulu üyesi oldu. Hem ek gelir elde eden hem de söz hakkına sahip olan Ebubekir Şahin daha önce İçişleri Bakanlığı, TBMM, Adalet Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, RTÜK, Başbakanlık gibi birçok kurumda yöneticilik yaptı; Anadolu Ajansı'nda Genel Müdür Yardımcılığı görevinde bulundu; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında Müsteşar Yardımcısı ve Müsteşar olarak görev yaptı.

Detaylar için: 👇

RTÜK Başkanı Şahin'in Halk Bank Yönetim Kurulu'na Atanması Tepki Çekti: 'Kamu Kaynakları Yağmalanıyor' - onedio.com
RTÜK Başkanı Şahin'in Halk Bank Yönetim Kurulu'na Atanması Tepki Çekti: 'Kamu Kaynakları Yağmalanıyor' - onedio.com

Şöyle kısacık bir yolculuğa çıktığımızda benzer tartışmaların geçtiğimiz yıllarda da yaşandığını görebiliriz...

Eski İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu Vakıfbank Yönetim Kurulu Başkanı olurken, eski Meclis Başkanvekili Sadık Yakut Yönetim Kurulu Üyeliği’ne atanmıştı. Eski İBB Başkanı Mevlüt Uysal da Halkbank Yönetim Kurulu Üyeliği'ne seçilmişti. Üçünün de ortak noktası bankacılıkla herhangi bir ilgilerinin bulunmaması...

Biraz daha geçmişe, 2014 yılına gittiğimizde Ankara Hayvanat Bahçesi Müdürü Mustafa Sancar'ın TÜBİTAK Müdür Yardımcısı olduğunu hatırlıyoruz.

Atatürk Orman Çiftliği’ndeki Ankara Hayvanat Bahçesi, 19 Ekim 2011 tarihinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na devredilmişti. Mustafa Sancar da, Ankara Hayvanat Bahçesi Müdürlüğü görevini yürütürken, Ankara Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı’na bağlı çalışıyordu. 2014 yılında da “araştırıcılara basılı ve elektronik kaynakları kullanarak belge ve bilgi sağlama hizmetleri vermekten sorumlu” şeklinde görev tanımı yapılan Cahit Arf Bilgi Merkezi’nden sorumlu müdür yardımcısı olarak göreve başladı.

Peki aynı yıl İnşaat Mühendisi Erkan Kandemir'in Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine getirildiğini biliyor muydunuz?

Sakarya Üniversitesi İnşaat Mühendisliği mezunu olan ve 2003- 2004 yıllarında AKP İstanbul İl Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Erkan Kandemir 27 Haziran 2009'da İstanbul İl Gençlik Kolları Başkanlığı’na atanmıştı.

Güreş hakemi, Su Ürünleri Hal Müdür Yardımcısı ve aynı zamanda zabıtalık yapmış olan Şevket Demirkaya İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne atanmıştı.

Tek bir mesleği olan ve o meslekle alakalı işleri yürüten insanlar olarak tüm bu titrlere anlam veremesek de 1994-1996 yıllarında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Su Ürünleri Hali Müdür Yardımcısı, 1996-1998 yıllarında Ümraniye Belediyesi Zabıta Müdürü olarak görev yapan; 2003 yılında İETT Genel Müdürlüğü’nde eğitim Müdür Yardımcılığı görevini yürüttükten sonra 2003-2007 yılları arası Yalova Gençlik Spor İl Müdürlüğü görevine atanan Şevket Demirkaya'nın yolu en sonunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları Genel Müdürlüğü'ne düştü.

Sivil Savunma Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı, Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı Bakan Danışmanlığı görevlerinde bulunan, 2005 yılında PTT Genel Müdürü olan Osman Tural Danıştay üyeliğine atanmıştı.

Binali Yıldırım’ın Ulaştırma Bakanlığı dönemindeki bir programda yaptığı ‘bahşiş alma’ hareketiyle sosyal medyada çok konuşulan ve Türkiye Tenis Federasyonu Başkanlığı’nı da yürüten Osman Tural'ın bu ataması o dönem tartışmalara yol açmıştı.

Genelkurmay'da Muharebe Başçavuşu olarak görevini yürüten ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın devre arkadaşı olan Gülabi Eryaman ise Kürtçe yayın yapan TRT 6'nın Haber Müdürlüğü'ne gelmişti.

Balyoz Soruşturması operasyonları sırasında yapılan aramaları kamera ile kayıt altına alan isim olarak tutanakta imzaları olduğu ortaya çıkan Gülabi Eryaman'ın ataması da o dönem epey tartışılmıştı.

1999 yılında milletvekili yemin törenine başörtülü geldiği için Meclis'ten çıkarılan ve ABD'ye yerleşen Merve Kavakçı'ya önce Türkiye vatandaşlığı yeniden verilmiş, ardından da kendisi Kuala Lumpur Büyükelçisi olmuştu.

1999 yılında mecliste yaşanan başörtüsü krizi ile tanınan ve Kuala Lumpur Büyükelçisi olarak atanarak itibarı iade edilen Merve Kavakçı’nın kızı Mariam Kavakçı’nın da Cumhurbaşkanı Danışmanı olması sosyal medyaya bomba gibi düşmüştü.

Şurada biraz anlatmıştık: 👇

Merve Kavakçı’nın Kızı Mariam Kavakçı’nın Cumhurbaşkanı Danışmanı Olması Sosyal Medyanın Gündeminde - onedio.com
Merve Kavakçı’nın Kızı Mariam Kavakçı’nın Cumhurbaşkanı Danışmanı Olması Sosyal Medyanın Gündeminde - onedio.com

Tabii ki haksız olduğu iddia edilen bu atamalar yalnızca en üst kademelerde yaşanmıyor: İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten sonra Tunç Soyer de liyakat eleştirilerine tutulmuştu.

Şoförü Hüseyin Sezer'i İZDENİZ'de yönetici yaptığı, İzmir Turizm Tanıtma Vakfı'nın başına kardeşi Onur Soyer'i getirdiği, tarımsal ürün alımını eşi Neptün Soyer'in başkanı olduğu İzmir Köy-Koop üzerinden gerçekleştirdiği için sosyal medyada gündeme gelmişti.

Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, özel kalem müdürü olarak amcasının oğlunun eşi Nuriye Kayalar'ı getirmişti.

Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel, kuzeni Oya Ceritoğlu'nu Selçuk Belediyesi'ne sekreter olarak; Seyhan Belediye Başkanı Mehmet Akif Akay, damadı emekli subay Erkal Şenyurt'u özel kalem müdürü olarak; Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, erkek kardeşi Zafer Köse'yi özel kalem müdürü olarak; Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygu,r oğlu Efe Uygur'u Torbalı Personel Özel Güvenlik Gıda İnşaat Temizlik (TORBEL) şirketine genel müdür yardımcısı olarak atamıştı.

Tüm bu atamalar hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mrs_nobody94

Bu Siyasal Müslümanların Yatacak yerleri YOK. Topunun Allah'ı para olmuş. Sonumuz Hayrola

wardruna

Burdan açıkça şunu görüyoruz belirli yerlere getirilen kişiler liyakate göre getirilmiyor aksine ayrın birgün benim başıma iş açarmı arkamdan vurur mu korkusu ile hiç o işten anlamayan kişilerle iş yapılıyor.Sonuç;süreç yönetmeyen insanlar topluluğu

Gizli Kullanıcı

Fatmagül gibiyiz, suçumuz yok ama sevenimiz çok..

Gizli Kullanıcı

bunları okuyunca üzülüyorum nolcak bu ülkenin hali

damnd

a K P

Görüş Bildir