Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal'ın Savcılık İfadesinden Öne Çıkan 12 Başlık

 > -

Darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, 15 Temmuz akşamı yaşadıklarını anlattı.

Orgeneral Ünal, mağdur sıfatıyla Ankara Batı Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği 5 sayfalık ifadede Korgeneral Mehmet Şanver'in kızının İstanbul Deniz Kulübü'ndeki düğününe davetli olarak katıldığını, darbe girişimini saat 21.30 sıralarında 'eşinden' gelen telefon ile öğrendiğini söyledi. Ünal ifadesinde darbeciler tarafından rehin alınarak Akıncı Üssü'ne getirildiğinde, 16 savaş uçağını uçuşa hazır halde gördüğünü ve yarıdan fazlasının mühimmat yüklü olduğunu aktardı.

Ünal'ın ifadesinden öne çıkanları derledik...

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal, Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan eski Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk'e "Ankara'da uçak uçuruyorlar, ne oluyor oralarda, senin emirlerin hilafına darbe mi yapıyorlar?" diye sorduğunu, Öztürk'ün, "Ben sadece gece uçuşu olduğunu zannediyorum, ben bir araştırayım" dediğini belirterek, "Ben de kendisine 'gece uçuşu değil Ankara'da alçak uçuşlar olduğunu' söyledim. Bundan sonra Akın Öztürk bana hiçbir şekilde dönüş yapmadı. Yapmaya teşebbüs etmiş olmuş ise de telefon bende olmadığından bana dönmeye teşebbüs edip etmediğini bilemiyorum" dedi.

Anadolu Ajansı'nın aktardığı bilgiye göre Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Abidin Ünal'ın savcılık ifadesinden öne çıkan detaylar şöyle:

1. "21.30 sıralarında eşim aradı"

"Tahminime göre 21.30 sıralarında eşim beni telefonla aradı. Genelkurmay'da görevli Hava Korgeneral Fikret Erbilgin'in gözaltına alındığını, durumun ne olduğunu merak ettiğini söyledi. Bunun üzerine ben de Ankara'da vekil olarak bıraktığım Tümgeneral Cevaz Yazgılı'yı aradım. Yazgılı ile Ankara'da ne olduğunu konuşurken telefondan jet seslerinin geldiğini duydum. Ne olduğunu sordum. Kendisi, 'Ben de bilmiyorum, ancak şu anda Ankara'nın üzerinde jetler geziyor' dedi. Hava Kuvvetleri Harekat Merkezine giderek duruma hemen el koymasını emrettim."

2. "Hakan Evrim bana 'Görevi ben verdim, mecburdum' dedi"

"Bunun üzerine ben de Ankara Akıncı 4. Üs Komutanlığının Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim'i telefonla aradım. Uçakların kendisi tarafından uçurulup uçurulmadığını sordum. Hakan Evrim bana 'Görevi ben verdim, mecburdum' dedi. Kendisine 'Böyle bir mecburiyet yok. Havaya uçak kalkmayacağına dair emir size verildi' dedim. Bana, 'Durum bildiğiniz gibi değil, benim de canım tehlikede, sizin de canınız tehlikede' dedi. Bu konuşmadan önce ben darbeciler kendisini de tehdit etmiştir diye düşünmüştüm ancak daha sonra bu işin içerisinde kendisinin de olduğunu anladım. Bana, 'Yanımdakiler konuşmamızın sonlandırılmasını istiyorlar' dedi ve telefonu kapattı."

3. "Akın Öztürk'ün telefonuna uzun süre ulaşamadım"

Daha sonra Yazgılı'yı bir iki kez daha aradığını, telefonun çalmasına rağmen açılmadığını dile getiren Ünal, şöyle devam etti:

"Bunun üzerine Orgeneral Akın Öztürk'ü aramayı planladım. Ben Akın Öztürk'ün Akıncı'da torunlarının yanında olduğunu biliyordum, Akın Öztürk'ün damadı Hakan Karakuş'un Akıncı'daki 141. Filonun komutanı olduğunu biliyordum. Akın Öztürk'ün telefonuna uzun süre ulaşamadım, daha sonra Korgeneral Mehmet Şanver'den Akın Öztürk'e uluşmasını söyledim, Mehmet Şanver, Akın Öztürk'e telefonla ulaşınca telefonu bana verdi. Ben Akın Öztürk'e 'Ankara'da uçak uçuruyorlar, ne oluyor oralarda, senin emirlerin hilafına darbe mi yapıyorlar?' diye sordum, kendisi bana 'Ben sadece gece uçuşu olduğunu zannediyorum, ben bir araştırayım' dedi. Ben de kendisine 'gece uçuşu değil Ankara'da alçak uçuşlar olduğunu' söyledim. Bundan sonra Akın Öztürk bana hiçbir şekilde dönüş yapmadı. Yapmaya teşebbüs etmiş olmuş ise de telefon bende olmadığından bana dönmeye teşebbüs edip etmediğini bilemiyorum."

Ünal, bunun üzerine düğünde bulunan üs komutanlarını çağırıp topladığını belirterek, herkesten kendi üssünü arayarak uçuş olmadığını, olmaması gerektiğini teyit etmesini istediğini söyledi.

4. "Kuleden, kalkmış olan uçakların inmelerini emrettik ancak pilotlar bu emre cevap vermedi"

"Herhangi bir üsten uçuş olursa o üs komutanı Divanı Harpliktir" dediğini aktaran Ünal, tüm üs komutanlarının üslerini arayarak bu emri ilettiklerini ve Diyarbakır 8. Ana Jet Üssü dışında bir faaliyet olmadığını teyit ettiklerini bildirdi.

Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanı Hava Pilot Tuğgenaral Deniz Kartepe'nin Diyarbakır'daki üste 6 adet F-16'nın kalkışa hazır şekilde beklediğini söylediğini, kendisinin ise derhal kalkışın engellenmesi emrini verdiğini anlatan Ünal, "Kendisi sürekli Diyarbakır Üs Harekat Komutanı soyismi Akgülay olan Kurmay Albayı sürekli telefonla aradı ve uçuşun durdurulması emrini verdi. Ancak bir müddet sonra uçakların emri dinlemeyerek kalktığını söyledi. Kuleden, kalkmış olan uçakların inmelerini emrettik, ancak Diyarbakır kulesi havada bulunan uçaklardaki pilotların bu emre karşı cevap vermediklerini ilettiler." diye konuştu.

Bunun dışında İncirlik 10. Üsten de iki adet havada yakıt ikmal tanker uçağının kaldırıldığını öğrendiğini belirten Ünal, üs komutanı Tuğgeneral Bekir Ercan Van'a telefonla ulaşmaya çalıştığını ancak çaldığı halde telefonun açılmadığını söyledi.

Ünal, bu gelişmeler üzerine Eskişehir'deki Hava Harekat Merkezine nöbetteki Tuğgeneral Recep Ünal'a ulaştığını ve tüm radarlar üzerinden çağrılar yaparak, tanker uçakların ve jet uçaklarının kendi üslerine dönmelerini emrettiğini bildirdi.

Bir süre sonra Recep Ünal'ın çağrılar yaptığını ancak çağrılara cevap verilmediğini söylediğini belirten Ünal, Ankara'daki Hava Kuvvetleri Harekat Merkezine, devreye girmesi için ulaşmaya çalıştığını, ancak merkezin çağrılara cevap vermediğini kaydetti.

5. "Tümgeneral Cevat Yazgılı'yı tekrar arayarak harekat merkezine gitmesini ve duruma el koymasını emrettim"

Bunun üzerine Tümgeneral Cevat Yazgılı'yı tekrar arayarak harekat merkezine gitmesini ve duruma el koymasını emrettiğini aktaran Ünal, Tuğgeneral Aydemir Taşçı'nın, bir süre sonra Hava Kuvvetleri Karargahının girişinde eli tabancayla, "Abidin Ünal'ın emri" diyerek Yazgılı'nın cep telefonunu aldığını öğrendiğini anlattı.

Orgeneral Ünal, şöyle konuştu:

"Hava Kuvvetleri Harekat Merkezine girmeye çalıştığını ancak kapının içeriden kilitli olduğunu, kapıdaki nöbetçi uzman çavuşun da girişlerin yasak olduğunu söylediğini bana Cevat Yazgılı iletti. Ben de kendisine Hava Kuvvetlerinden ayrı bir müfreze oluşturarak kapıyı zorlayarak açmasını emrettim. Çünkü içeride Tuğgeneral Sami Özatak ile Tuğgeneral Kemal Mutlum ve Kurmay Albay Devrim Orhan'ın bulunduğunu Cevat Yazgılı bana söyledi."

6. "Genel Sekreterim ile özel sekreterimin Cevat Yazgılı'yı derdest ettiklerini ve eline kelepçe taktıklarını öğrendim"

"Bu ekibin birliklere emirler yağdırarak darbeyi destekleyici emirler verdiğini tespit ettik. Bu nedenle harekat merkezinin en kısa sürede ele geçirilmesi gerekiyordu. Tekrar ekiple kapıya geldiğinde kapıdaki uzman çavuşun havaya ateş ederek kendilerine engel olmaya çalıştığını söyledi. Bu esnada Genel Sekreterim Kurmay Albay Veysel Kavak ile özel sekreterim Gökhan'ın, Cevat Yazgılı'yı derdest etmek üzere çullandıklarını ve eline kelepçe taktıklarını öğrendim. Bu bilgilerin hepsini bana Cevat Yazgılı aktardı. Ben kendi Genel Sekreterim Kurmay Albay Veysel Kavak'ı arayarak, Cevat Yazgılı'nın emrine girmelerini emrettim. Aynı zamanda Hava Kuvvetleri MEBS Başkanlığından Albay Ketencioğlu'nu arayarak gidip Cevat Yazgılı'nın emrine girmesini ve Hava Kuvvetleri Harekat Merkezini kör etmelerini, işlevsiz hale getirmeleri gerektiğini emrettim, yani elektriklerin, bilgisayar sistemlerin, telefonların kesilmesini emrettim. Bu emrimi yerine getirdiler, içeridekilerle hiçbir şekilde temas kuramadıklarını söylediler."

7. Bütün birliklere emir: "Ankara'daki Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi yasa dışı kişilerin elindedir"

Abidin Ünal, bu esnada kendisinin düğün salonunun olduğu yerden Eskişehir'de bulunan Hava Harekat Merkezine telefonla bütün birliklere yayınlanmak üzere "Ankara'daki Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi yasa dışı kişilerin elindedir, buradan verilen emir hiçbir şeklide yerine getirilmeyecektir, bütün emirler Eskişehir Hava Harekat Merkezinden benim adıma yayınlanacaktır. Ben emir vermediğim sürece hiçbir uçak uçmayacaktır" şeklinde emir verdiğini aktardı.

Bu mesajın bütün birliklere hemen yayınlanarak Hava Kuvvetleri Harekat Merkezi yetkilerinin Eskişehir Hava Harekat Merkezinde olduğunu ilettiğini anlatan Ünal, şu ifadeleri verdi:

"Bu süre içerisinde Eskişehir Hava Harekat merkezinde Tuğgeneral Recep Ünal sorumluydu. Recep Ünal'ı takviye etmek için hemen düğün salonunda bulunan Korgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu'nu ve Korgeneral Nihat Kökmen'i en kısa sürede Eskişehir'e yola çıkmak üzere katılmalarını emrettim. Bu arada izinde olan Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Hasan Hüseyin Demiraslan beni telefonla arayarak bir emrimin olup olmayacağını sordu, ben de kendisine en uygun vasıta ile Eskişehir'e hızlı bir şekilde gitmesini emrettim. Yine aynı anda Erdek'te izinde bulunan Tümgeneral İdris Aksoy beni arayarak bir emrim olup olmadığım sordu, ona da aynı şekilde en uygun vasıta ile Eskişehir'e hızlı bir şekilde gitmesini emrettim. Bu personele birinci amaçlarının Akıncı'da devam eden jet trafiğinin durdurulması olduğunu hatırlattım."

8. Düğünde bulunan 17 general masanın etrafında durum değerlendirilmesi yapmış

Bu konuşmaları yaparken otel yönetiminin önerdiği toplantı odası olan bir odaya geçtiklerini söyleyen Ünal, otelde yaşanan o anları şöyle anlattı:

"Yolcu ettiklerim hariç düğünde bulunan 17 general masanın etrafında durum değerlendirilmesi yapmaya başladık."

9. Ve düğüne baskın... Kimden emir alıyorsunuz?' sorusuna cevap: "Bilmiyoruz komutanım"

Moda Deniz Kulübü’ndeki düğüne baskın anı

"Ben bunun ne anlama geldiğini anlamış olmakla beraber kendilerine 'Size böyle bir emir vermedim, kimden emir alıyorsunuz?' sorusunu sordum. 'Bilmiyoruz komutanım' dediler. Ben de kendilerine 'Bizi rahat bırakın, uzak durun' dedim. Tümgeneral İsmail Güneykaya eşini görmek için dışarıya çıkmaya teşebbüs edince, ona engel olmak istediler. Israr edince duvara cama doğru ateş ettiler, yere ateş etmediler. Tekrar sakin olmaları emrini verdim, duruldular, ancak yeni heyetin gelmesini beklediklerini anladım. Saat 24.00'e yaklaşırken yaklaşık 10 kişi civarında tam teçhizatlı bir grup bağırarak ve tavana ateş ederek antreye geldiler, hepsinin ellerinde plastik kelepçeler vardı."

10. "İki tümgeneralin yere yatılarak kelepçelendiğini gördüm. Bana kelepçe takmadılar"

"Ben herkese sakin olmalarını tembihledim, beni ilk gelen gruba teslim ettiler ve helikoptere gitmemizi istediler. Dönüp baktığımda diğer arkadaşlarımın kelepçelenmekte olduğunu ve hatta iki tümgeneralin yere yatılarak kelepçelendiğini gördüm. Bana kelepçe takmadılar, helikoptere gittik. Helikopter Sabiha Gökçen Havaalanı'na indi. Bu helikoptere sadece beni bindirdiler ve orada hazır bir CN235 CASA uçağının beklediğini gördüm ve uçağa beni silahlı darbeciler bindirdiler."

11. Akıncı 4. Ana Jet Üssü'ne götürülüyor: "16 uçak uçuşa hazırlanmış, yarıdan fazlası mühimmat yüklü"

Uçaktan inince kendisini genç bir üsteğmenin kullandığı minibüse bindirdiklerini, özellikle uçuş hattını dolaştırarak, buradaki faaliyetleri görmesini sağladıklarını söyleyen Ünal, beyanına şöyle devam etti:

"Bütün uçaklar, yaklaşık 16 uçak uçuşa hazırlanmış, yarıdan fazlası hakiki mühimmat yüklü, bomba yüklü. Personeli orada sürekli bir faaliyet halinde gördüm. Beni bu uçuşların yapıldığı filo komutanlığının önüne getirdiler. Bu filo '141. Filo' olarak bilinir. Minibüsten indiğimde ortalıkta 30'a yakın pilot gördüm, çoğunluğu teğmen, üsteğmen rütbesindeydiler, ancak binbaşı ve üstsubay rütbesinde olanlar da vardı. Hepsinin göğsünün üzerinde bulunan isimlikleri sökülmüştü. Beni, Akıncı 4. Ana Jet Üssü Harekat Komutanı Kurmay Albay Ahmet Özçetin karşıladı. Bana 'Hoşgeldiniz komutanım' dedi. Ben kendisine 'Hoş bulmadık' dedim. Bana, 'Bozulmuş ayarları düzeltmeye çalışıyoruz' dedi. Ben de 'Senin ayarın bozulmuş' dedim. Tüm konuşmamız bundan ibaret oldu. Beni önceden hazırlanmış olan, içinde sadece bir sandalye bulunan odaya aldılar, cep telefonlarımı istediler, 2 silahlı şahsı da kapıya diktiler. Odamdan kendisi çıkarken 'Size Allah akıl fikir versin, Allah sizi ıslah etsin, başka da bir şey demiyorum, seni de bir daha görmek istemiyorum' dedim ve ayrıldım. Kapıyı üzerime kilitlediler ve ertesi gün saat 05.30'a kadar bu odada kaldım. Yanıma sadece sabahleyin kahvaltı getirdiler. Bu esnada ellerimi ve ayaklarımı kelepçelemediler, gözlerimi de kapatmadılar."

Abidin Ünal, sabah 09.30 sularında meydan pistlerine bombalar atıldığını duyduğunu bildirdi. 

Bu saatten sonra tutulduğu binadaki seslerin kesildiğini ifade eden Ünal, bu esnada üs karargahında bulunan tüm personelin toplantıya çağrıldığını sonradan öğrendiğini, saat 12.00'ye kadar sessizliğin sürdüğünü dile getirerek, 12.00 sularında eski Hava Kuvvetleri Komutanı Akın Öztürk'ün kendisinin bulunduğu odaya uğradığını ifade etti.

12. "Neden Akın Öztürk'ü derdest edip etmediklerini bilemiyorum"

"Kendisine durumun ne olduğunu sordum. O da bana, kendisine tarafımdan telefon edildiğinde 4. Ana Jet Üssü Komutanını telefonla aradığını, telefonu Tuğgeneral Hakan Evrim değil, Tümgeneral Kubilay Selçuk'un açtığını söyledi. Selçuk, İzmir'de bulunan 2. Ana Jet Üs Komutanıdır. Kubilay Selçuk'a burada ne yaptığını sorduğunda, Kubilay Selçuk'un kendisine faaliyete devam ettiklerini, kendisinin de gelmesini beklediğini ifade ettiğini söyledi. 

Akın Öztürk, karargaha gittiğini, orada bu işi yapan ekiple görüşerek bu işten vazgeçmeleri gerektiğini, başarılı olamayacaklarını, bu işin felaketle sonuçlanma ihtimalinin çok yüksek olduğunu söylediğini bana aktardı. Ancak ikna olmadıklarını, özellikle genç ekibin ısrarlı olduğunu, ancak meydanın bombalanmasından sonra artık durumu kaybettiklerini anladıklarını, tamamen kırıldıklarını ve bu işi sonlandırmak için çözüm yolu aradıklarını ifade etti. 

Saat 09.00'dan 12.00'ye kadar Akın Öztürk'ün, damadı olan Hakan Karakuş'a durumu iletip iletmediğini, bu konularda konuşup konuşmadığını bilemiyorum. Ayrıca bu darbe yapan askerlere karşı anlattığım şekilde yaptıklarının yanlış olduklarını, Akın Öztürk'ün onlara söylemesi üzerine bu darbeye teşebbüs eden askerlerin neden müdahale etmediklerini ya da neden Akın Öztürk'ü derdest edip etmediklerini bilemiyorum."

AA, Onedio

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

Başlıklar

15 TemmuzAnkaraDarbeDiyarbakırEskişehirFacebookİstanbulİzmirSavaşTerörVangündemonedio
Görüş Bildir