Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hamilelikte 21. Hafta: Bebeğiniz Artık Sizin Kahkahanızı Bile İşitebiliyor!

-

Bebeğiniz hamileliğin 21. haftasında 18 cm boyuna ve 370-390 gram ağırlığına ulaşmıştır. Önceki aylara göre bebeğinizin büyümesi ve uzaması yavaşlar fakat kilo alması aynı hızla devam eder. Kaşları, kirpikleri, göz kapakları ve gözleri gibi suratındaki kısımlar oluşumunu tamamlamıştır. Göz kapakları kapalıdır fakat gözleri oldukça aktiftir.

Bebeğinizin hareketleri hamileliğin 21. haftasından itibaren daha bilinçli hale gelecektir.

Bu durum bebeğin beyninin ve kaslarının uyumlu olarak çalıştığını gösterir. Eğer onun rahat etmediği bir pozisyonda duruyorsanız, o kendi rahatını bulana kadar hareket etmeye devam edecektir. Sonuçta karnınız şu an için onun mekanı. Bu haftalarda bebeğinizin kalıcı dişleri oluşmaya başlar. Bundan dolayı bebeğinizin sağlıklı dişlere sahip olması için florür alımına özen göstermelisiniz.Bu haftalarda bebeğiniz ile sizin hareketleriniz bazen uyuşmayabilir. Siz uyurken o uyanık ya da o uyurken siz uyanık olabilirsiniz. Hamileliğin 21. haftasından itibaren kalp kası sürekli güçleniyor ve kan pompalıyor. Bunun nedeni bebeğinizin rahim içindeki ortamının dış ortamdaki oksijene göre daha az olmasıdır. Kalbinin atma hızı dakikada 120-160 arasındadır. Bu da kalbin ne kadar hızlı çalışmak zorunda olduğunu gösterir.

Hamilelikte 21. haftaya kadar yaklaşık 5 ile 7,5 arasında bir kilo aldınız.

Bunlar normal değerlerdir. Bundan daha azı veya fazlası için doktorunuzla görüşmenizde fayda var. Size bir beslenme programı çıkarmasını isteyebilirsiniz. Bu haftalar kendinizi önceki haftalardan daha enerjik hissedeceksiniz. Cildinizde yağlanma ve akneler oluşabilir. Bu haftada ayrıca bacaklarınızda varis oluşabilir. Progesteron hormonundan kaynaklanan idrar akışında yavaşlama sorunu meydana gelebilir. Bu durumun yaşanması da idrar yolu enfeksiyonu olmanıza neden olabilir. Hamileliğin bu dönemlerde kontrollerinizi kaçırmayın. Rahmin irileşmesi ve toplar damardaki basınç nedeniyle ayaklarınızda ve ayak bileklerinizde şişlikler oluşabilir. Eğer ödemler elinizde ve yüzünüzde de varsa bu normal olarak kabul edilmez ve muhakkak doktora gözükmeniz gerekir.Hamileliğin bu döneminde bazı anne adaylarında burun kanamaları görülebilir. Eğer kanamalar çok şiddetli değilse kendi kendine kesilir. Kanamaların oluşmasının nedeni kan miktarınızın artması nedeniyle burun içi kılcal damarların kolayca çatlamasıdır. Aynı şekilde diş eti kanamaları da bu durum nedeniyle olabilir. Kanamalarınızı doktorunuza mutlaka iletmelisiniz.

Gebeliğinizin 21. haftasında kasık ağrıları yaşayabilirsiniz. Normal bir durumdur. Dayanılmaz hale gelirse doktorunuza danışmanız yararınıza olur.

Bu dönemde sivilcelerin artması artan hormonlarınızdandır. Sebum denilen yağ maddesinin üretimi artar ve bu akne sorunun oluşmasına neden olur. Fazla miktarda su içmeye ve yüksek besin değerine sahip gıdaları tüketmeye özen gösterin. Gebeliğinizin 21. haftasında aşermeniz artabilir.  Aşerme en çok tatlılara, meyvelere ve çikolataya olur.

Hamileliğinizin bu döneminde büyüyen karnınız ve bebeğinizin de kilo almasıyla belinize doğru oluşan baskı artabilir..

Bu da duruş bozukluğu gibi birçok soruna neden olabilir. Hamilelik boyunca egzersiz yapmak bu durumları engellemek için oldukça önemlidir. Yapacağınız doğru spor hareketleriyle bel, sırt ve omuz ağrılarınızı da minimuma indirgeyebilirsiniz. Ayrıca doktorlar, hamilelik döneminde cinsellik için özel bir durum bulunmadığı takdirde bir sorun bulunmadığını söylüyor. Yani bu da demek oluyor ki doktorunuza danışarak özel bir durumunuz yoksa cinselliğe devam edebilirsiniz.

Siz de deneyimlerinizi ve önerilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Hamilelikte 20. hafta için tıklayın.

Hamilelikte 22. hafta için tıklayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir