Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hamilelikte 20. Hafta: Bebeğinizin Kalp Atışlarını Duyabilir, El ve Ayaklarını Ultrasonda Görebilirsiniz!

-

Hamilelikte 20. haftada bebeğiniz 15-16,5 cm boyuna ulaşmışken, kilosu da 300-320 gram civarında seyretmektedir. 20. haftada bebeğinizin beyninde duyuları kontrol eden bölgeler gelişim gösteriyor. Sinirleri ve kasları da aynı şekilde gelişiyor. Yutkunma hareketlerini eskisinden daha sık tekrarlar böylece sindirim sistemini rahatlatır. Kalp atışları daha güçlü hale gelir.

Bebeğiniz bu hafta sizi biraz tekmeleyebilir.

Bu haftadan itibaren karnınızda çok fazla hareket edebilen bebeğiniz yumruklama, tekme atma, dönme gibi hareketleri de daha sık şekilde gerçekleştirmeye başlar. Bu haftalardan sonra da bu davranışları artacaktır. Bebeğinizin uyuyup uyanma ve saç-tırnak uzaması durumları devam eder.
Gebeliğin 20. haftasında bebeğinizin cinsel organları gelişim göstermeyi sürdürüyor. Erkek bebeklerde testisler artık torbalara doğru inmeye başlar. Kız bebeklerin yumurtalıklarında 6 milyon civarında yumurta hücresi bulunmaktadır. Rahim dokusu gelişmeye ve vajina da oluşmaya devam eder. Aynı zamanda kasları da günden güne gelişim gösterir. Hamileliğin 20. haftasında bebeğinizin kalp atışlarını net şekilde duyabileceksiniz. Kalbi, sizinkinden çok daha hızlı atar.

Artık hamileliğinizin yarısını geride bıraktınız!

Bu hafta kendinizi daha enerji dolu hissedebilirsiniz. Sırt ve bel ağrılarınız bebeğiniz büyüdükçe artacaktır. Bir yastıkla sırtınızı desteklemeniz bel ağrılarını gidermede size yardımcı olabilir. Gebeliğiniz ilerledikçe kalbiniz daha fazla kan pompalayacaktır. Bu da ortalama 7 litre kan pompalanması demektir. Gebeliğin 20. haftasında bacaklarınızda varisler oluşabilir. Bunun nedeni artan kan hacminin rahat hareket edebilmesi için damarları esnetmesidir. Endişe etmeyin. Bu durum doğumdan sonra düzelecektir. Hamileliğin 20. haftasından itibaren rahminizin haftalık büyümesi 1 cm civarında olmalıdır. Ancak rahim büyüklüğünün bir standardı yoktur, değişiklik gösterebilir. 20. haftada rahminiz göbeğinizin olduğu bölüme çıkmıştır ve belinizde bir çukur oluşmuştur.

Hamileliğinizin 20. haftasında ve devam eden haftalarda baş dönmesi sorunu yaşayabilirsiniz.

Bundan dolayı ani hareketler yapmaktan kaçınmanız gerekir. Vücut sıcaklığınızın normal zaman göre yüksektir bu yüzden normalde olduğundan daha fazla terleyebilirsiniz. Sık duş almak ve pamuklu giymek kendinizi rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

Hamileliğinizin 20. haftasında özellikle demir alımı konusunda özenli olmalısınız.

Çünkü demir, oksijen taşıyan hemoglobinin (kırmızı kan hücresi) üretilmesinde önemli rol oynayan mineraldir. Hamileliğinizin bu evrelerinde uzun süre ayakta kalmaktan ve ağır kaldırmaktan kaçının. Belinizi incitecek hareketlerden uzak durun. Hafif egzersizler yaparak belinizi rahatlatın. Ayrıca masaj yaptırmak ve sıcak duşun altına girmek da belinizi ve sizi oldukça rahatlatacaktır.

Cinsellik konusuna gelecek olursak da bu haftalarda cinsellik konusunda daha istekli olabilirsiniz. Unutmayın doktorunuz aksini söylemedikçe cinselliğin önünde bir engel bulunmamaktadır.

Siz de deneyimlerinizi ve görüşlerinizi bizimle paylaşın.

Hamilelikte 19. hafta için tıklayın.

Hamilelikte 21. hafta için tıklayın.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir