Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Hakkında Bilinen ve Bilinmeyenlerle Güzellik Algımızı Şekillendiren Matematik: Altın Oran

Anasayfa
 > Bilim

Güzellik zannedildiği kadar göreceli bir konsept değildir sevgili dostlar. Beğenilerimiz arasında ufak farklar olsa da, bilerek ya da bilmeyerek belirli bir oranı gözetiyoruz. İşte hakkında bilinen, bilinmeyen ve yanlış bilinenlerle 'Altın Oran'.

Bir yüzü çekici bulmamız, hatta fark etmemiz bile altın orana bağlıdır.

Bir yüzü çekici bulmamız, hatta fark etmemiz bile altın orana bağlıdır.

Bilim insanlarına göre orantılı yüzleri çekici bulmamızın en önemli sebeplerinden bir tanesi, bunun bir sağlık göstergesi olmasıdır. İdeal insan bedenini altın orana göre resmeden Leonardo da Vinci'nin Vitruvius Adamı bu açıdan oldukça önemli bir çizimdir.

Altın oran kaynağını Fibonacci dizisinden almaktadır.

Altın oran kaynağını Fibonacci dizisinden almaktadır.

1 rakamıyla başlayan bu dizi, ikinci rakamın ardından önceki iki rakamın toplamını alarak ilerlemektedir. Kısacası dizi, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, ... şeklinde devam etmektedir (21= 8+13, 13= 8+5...). Ve bu dizide her bir sayının bir öncekine bölümü 1.618 033... sayısına yakın bir değer vermektedir. Altın oranı sembolize eden bu sayı, Yunan alfabesinin 21. harfi olan 'fi' ile anılmakta ve 'Φ' sembolüyle gösterilmektedir.

Peki altın oran insan yüzünde nasıl işliyor?

Peki altın oran insan yüzünde nasıl işliyor?

Yukarıdaki resimde Marilyn Monroe'nun yüzünde gördüğünüz maske altın orana göre oluşturuldu. Bu maskeyle birleştirilen fotoğrafta Monreo'nun burnunun uzunluğu, gözlerin pozisyonu ve çenesinin uzunluğu bu maskeye tamamen oturuyor. Bu da tarihin en ikonik kadınlarından olan Monroe'nun güzelliğini matematiksel olarak kanıtlıyor.

Bu orana göre işlenmiş sanat eserlerine Antik Yunan'dan itibaren rastlanmaktadır.

Bu orana göre işlenmiş sanat eserlerine Antik Yunan'dan itibaren rastlanmaktadır.

Antik Yunan'da Fidias isimli heykeltıraş ve matematikçi (M.Ö. 500 - 432), fi oranını Partenon Tapınağı'nda kullanmıştır. Daha sonra Platon (M.Ö. 428 - 347), bu sayıyı tüm matematiksel işlemlerin evrensel temeli ilan etmiştir. Ondan sonra gelen Öklid ise (M.Ö. 365 - 300) altın oranı pentagram ile ilişkilendirmiştir.

1200 yılına gelindiğinde ise sahneye matematikçi Leonardo Fibonacci çıktı.

1200 yılına gelindiğinde ise sahneye matematikçi Leonardo Fibonacci çıktı.

Başta da söz ettiğimiz Fibonacci dizisinin mucidi olan matematikçi, bu dizideki ardışık sayıların birbirine olan oranının belirli bir sayıya işaret ettiğini gözlemledi. Üstelik ardışık sayılar büyüdükçe, bu sayı altın orana daha da yaklaşıyordu. Örneğin 5'in 3'e oranı 1.666, 21'in 13'e oranı 1.625 iken 233'ün 144'e oranı 1.618'e eşit. Bu sayıların tümü Fibonacci dizisinin ardışık sayıları ve değerleri büyüdükçe sayıların birbirine bölümü altın orana daha da yaklaşıyor.

Altın orana doğada da sıkça rastlanıyor.

Altın orana doğada da sıkça rastlanıyor.

Örneğin bazı bitkilerin yaprak ve çiçeklerinde... Bilim insanları bu şeklin, bitkilerin güneş ışığını en iyi şekilde almasını sağladığını düşünüyor. Bu oran aynı zamanda kozalaklarda, ağaç dallarında, deniz kabuklarında, galaksilerde, kasırgalarda, parmaklarımızda ve DNA'nın yapısında net bir biçimde görülebiliyor. Aynı zamanda yerden göbek deliğimize kadar olan uzunluğun göbek deliğimizden kafamızın üstüne kadar olan uzunluğa oranı da altın oranı veriyor. Üstelik vücudunda altın oranı barındıran tek hayvan bizler değiliz: Yunuslar, denizyıldızları, deniz kestaneleri, karıncalar ve bal arıları da vücutlarında altın oranı barındıran canlılardan...

Yüzlerindeki orantıyla fi sayısına en çok yaklaşan ünlüler ise şu şekilde:

Yüzlerindeki orantıyla fi sayısına en çok yaklaşan ünlüler ise şu şekilde:

Yapılan araştırmalar Alessandra Ambrosio, Katy Perry, Kelly Brook, Jessica Alba, Rita Ora, Kate Moss, Helen Mirren, Kim Kardashian, Scarlett Johansson, Salma Hayek, Kendall Jenner, Amber Heard ve az önce sözünü ettiğimiz Marilyn Monroe gibi ünlü isimlerin yüzlerindeki orantının, altın orana çok yakın olduğunu gösteriyor. Bunlar arasında altın orana en uygun yüz hatlarına sahip olan ismin ise %91,85'lik yakınlıkla Amber Heard olduğu tespit edildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
424
135
118
51
43
34
31
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorumunu paylaşırken iyi kalpli ol Simple kalp
Yağmur

Kim Kardashian'i estetikten once mi estetikten sonra mi oranladiniz?

Barış Buzluk

sanırım popoya göre oranlamışlar :D

yuuki

Kim Kardashian bunun olduğu listeye güvenmem arkadaş kusura bakma

yavhehe97

Benim yüzüm sahte gümüş oranı.