Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Güzel Değil, Harika Bir Haber! 'Komşum Aç Yatmayacak' Sloganıyla Evsizlere Çorba Dağıtan: Aşhane

 > 
45bPAYLAŞIM

İnsanlığın onurunu mütevazı bir biçimde ve bütün samimiyetiyle ayakta tutmaya çalışan sessiz bir çoğunluk var, işte o insanların faaliyetlerinden birisi de Aşhane.

‘’Komşum aç yatmayacak!’’ sloganıyla yola çıkan Aşhanenin yaratıcılarından Sakarya Üniversitesi öğrenim görevlilerinden Yar. Doç. Dr. Mahmut Karaman, evsizlere az da olsa bir umut; aç olanlara da bir kap sıcak çorba parolasıyla çıktı bu yola.

Sosyoloji hocası Dr. Mahmut Karaman, geceleri sabaha kadar İstanbul'u dolaşarak sokakta kalmışlara sıcak çorba dağıtıyor.

Kendisi de bir dönem sokakta kalan Karaman, kendi imkanlarıyla seyyar çorbacıya dönüştürdüğü abisinin minibüsüne biniyor ve her gece bu gönül işine doğru yola çıkıyor.

Projesine ve minibüsüne Aşhane ismini veren Karaman ve ekibi, şu ana kadar toplamda 500 kişiye ulaştı.

Bu konuda Karaman, “İstanbul’da yaklaşık 5 bin evsiz vardı. Suriyelilerle beraber bu rakam son 3 yılda 10 bini buldu. Bir sorun ile ilgili geliştirilecek çözüm önerisi sorunun doğasına uygun olmalı" diyen Karaman, "İstanbul gibi büyük bir metropole yayılmış 10 bin kişiye merkezi bir organizasyon ile hitap edilemez. Sorun yerinde/mahallinde çözülmeli. Sorun siyasi/idari veya bürokratik bir sorun değil, sorun sivil/toplumsal ve yerel. O zaman çözüm de sivil ve yerel olmalı" diyor.

Bu koca yürekli insanın evsizlerle ilgili olarak yaptığı ilk hayır girişimi de bu değil.

‘’Ankara'da eski terminalde, eski Topkapı garajında ben de çok sabahladım.’’ diyen Karaman, eskiden de kış mevsiminde gece yarıları sokağa çıkıp bankamatiklerin kapılarını açıp evsizlerin içerde sabahlamalarını sağladığını belirtiyor.

Karaman hocanın eşi de 15 yıldan fazla bir zamandır yoksullara ev tutup ev eşyası düzüyor.

İlk başlarda yoksul ailelere veya yeni evliler için ev eşyası alan eşi, son yıllarda ise Suriyeli ailelere ev tutup ikinci el eşyalarla evleri döşüyor. “Eski eşyalarını atacak olan evlerden bu eşyaları toplayıp Suriyeli ailelerin evlerine götürüyor. Bir hurda çekyata bile muhtaçlar. Betonda yatıyorlar” diyen Karaman’ın en büyük sitemi ise, hiç bir ailenin kalamayacağı mezbelelikleri ya da 300-500 liralık bodrum katlarını, sırf Suriyeli oldukları için çok yüksek fiyatlara kiralamak isteyen ev sahiplerine.

Evsiz kişiler hakkında oluşan tabuları da yıkmak istiyor bu saygıdeğer insan.

Evsizlerin sanıldığı gibi esrarkeş ya da adam şişleyen sapıklar olmadığını ifade eden Karaman, şunları anlatıyor: “Bu tür önyargılar kendi vicdansızlığımızı meşrulaştırmak için kullandığımız yargılar. Onlar bu şekilde doğmadılar. Düzenin vahşi ekonomik çarklarına ayak uyduramadıkları için bu hale düştüler. Evsizlerin sadece küçük bir kısmı madde bağımlısı. Ev-aile hayatı olanlardan da madde bağımlısı insanlar var, arada bir fark yok.”

Aşhane projesinin herhangi bir vakıf ya da derneğe dönüşmeyeceğini, vicdanın ihale edilemeyecek kadar özel olduğunu ısrarla belirtiyor Karaman Hoca.

Her muhitte gönüllülere ulaşmak isteyen ve bu amaçla Facebook’ta şu grubu kuran Sayın Karaman’ın her türlü desteğe ihtiyacı var.

Gönül ister ki bu güzel proje Türkiye’nin tüm akademisyenleri tarafından benimsensin ve belli bir yere sıkışıp kalmasın.

Her yerde yardıma muhtaç olan, bir tas sıcak çorba bekleyen binlerce insan var. 

Bu insanlar bizlerden teşekkür ya da takdir beklemiyor. 

Bu insanlar en azından çevrenizdeki aç ve ihtiyaç sahiplerini kendilerine bildirmenizi, bir nebze de olsa yardım elinizi uzatmanızı bekliyorlar. 

Çekmeyin o elleri, uzatın. 

Haydi! 

Şimdi!

Evsizlere ve insanlığa umut olan Aşhane'nin hikayesini yaratıcılarının ve onların sıcak çorbalarını içenlerin ağzından dinleyelim

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
eric_xy

cuma akşamları taksim ve çevresinde çorba dağıtan "çorbada tuzun olsun" grubu var.

ipucu

Siz adamsınız adam !

buda-benden-olsun

çok güzel ama inşallah sadece ihtiyacı olanlar gidiyordur

asil-ayca

keske her ilçe her köy de olsa. benim takıldıgım nokta suriyeliler de 5bin kişi evsiz falan diyor. bu adamlrın maası ve evi yok mu zaten?

ota-boca-juniors

güzel şeyler görmeyi özlemişiz be heyttt....esnaf dayak atmasın işlerimizi kesiyor bu aşhane diye? tövbeeee yaaa ulan güzel şeyler oluyor ama adam akıllı mutlu bile olamıyoruz.

Görüş Bildir