Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Guardian: Seçimler Öncesinde Medya Baskı Altında

 > 
88PAYLAŞIM

Guardian gazetesinde Kanaltürk ve Bugün TV'nin yayınlarının kesilmesiyle ilgili haberde seçim öncesinde Türkiye'de medyanın, ağır baskılarla karşı karşıya olduğu belirtildi.

İstanbul'dan Kareem Shaheen ve Şafak Timur imzalı yazıda, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'a muhalif gazeteciler görevden alınıyor, hatta saldırıya uğruyor. Muhalefet yanlısı yayın kuruluşlarına baskınlar yapılıyor. Gözlemciler, bunu Ankara'da değişim ve hesap verilebilirlik isteyenlere yönelik bir yıldırma girişimi olarak niteliyor' deniyor.

Kayyum kararıyla görevden alınan Bugün TV Genel Yayın Yönetmeni Tarık Toros, gazeteye açıklamasında, "Bu, Türk tarihindeki basına yönelik en büyük baskıdır"dedi.

Haberde özetle şöyle deniyor:

"Yolsuzluk iddiaları AKP'nin desteğini azaltırken, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın popülaritesi arttı. Gazeteciler, AKP'yi muhalefetle işbirliği yapmaya zorlayabilecek seçimler öncesinde hükümetin muhalifleri susturmaya çalıştığını söylüyor. Toros, 'Tek parti iktidarı felaket olur. Onun (Erdoğan) gibi düşünmeyenlere yönelik saldırılar sürer ve Türkiye karanlık bir döneme girer' diyor."

"Başbakan Ahmet Davutoğlu, televizyonlara düzenlenen baskınların 'hukuki bir süreç olduğunu, müdahalelerinin olmadığını söylüyor. Ancak karşı görüştekiler baskının Demirtaş dahil muhalefet üyeleriyle yapılan röportajları yayımlayan televizyondan intikam amacını taşıdığını söylüyor."

"Cumhuriyet'in Genel Yayın Yönetmeni, 'Erdoğan bu. Eleştiriden nefret ediyor' diyor. Baskın, Türkiye'de gazetecilere yönelik baskıların arttığı bir döneme rastlıyor. Gazetecileri Koruma Komitesi dahil bazı basın özgürlüğü kuruluşlarının ortak raporunda Haziran seçimlerinden sonra gazetecilere yönelik baskının arttığı, bunun Türkiye demokrasisini tehdit ettiği belirtildi."

BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir