Görüş Bildir
Haberler
Giyim Sektörü Yüzde 30-40 Zam Hazırlığında: 'Çetin Bir Kış Dönemi Bizi Bekliyor'

Giyim Sektörü Yüzde 30-40 Zam Hazırlığında: 'Çetin Bir Kış Dönemi Bizi Bekliyor'

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, artan maliyetlerin ister istemez tüketiciye de yansıyacağını, yeni sezon ürünlerin geçen yıla göre yüzde 30-40 daha pahalı raflara çıkacağını söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, pandemi nedeniyle 2020’yi ortalama yüzde 40 – 50 ciro kaybı ile kapatan sektörün, haziran ayından itibaren alışverişte başlayan canlanmayla rahat bir nefes aldığını söyledi. Turizmin de katkısıyla çok verimli yaz dönemi geçirdiklerini anlatan Öncel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yaptığımız ankete göre markalarımız Eylül’de geçen yılın aynı ayına göre ortalama yüzde 70 daha fazla ciroya ulaştılar. Hem fiziki mağazalarımızda hem de online alışverişte canlılığın Ekim’de de devam ettiğini gözlemliyoruz. Ancak ciro artışı ile pandemi hasarını onarmaya başlamanın huzurunu yaşayamadan ortaya çıkan sorunlar moralimizi büyük ölçüde bozdu. Örneğin ham madde maliyetleri son birkaç ayda ortalama yüzde 50’nin üzerinde arttı ve artmaya devam ediyor. Dahası yüksek maliyeti göze alsak bile ham madde bulmakta sıkıntı çekiyoruz. Ham maddeye erişimdeki zorluk nedeniyle üretim gecikiyor. Önümüzdeki aylarda raflarda eksilen ürünü yerine koyamama gibi bir riskle karşı karşıyayız.'

"Çetin bir kış dönemi bizi bekliyor"

"Çetin bir kış dönemi bizi bekliyor"

'Öte yandan, döviz kurunun geldiği seviye ve enflasyon ateşinin yükselmesi nedeniyle markalarımız yeni sezon için maliyet yapmakta zorlanıyor. Çünkü üretici fiyat verirken ham madde maliyetinin yanı sıra döviz kuru ve enerji fiyatındaki artışı, yılbaşından itibaren öngördüğü asgari ücret ve kira zammı gibi farkları da hesaba katıyor. Dolayısı ile organize perakende için Ekim sonu ile birlikte ‘yaz bitti’ diyebiliriz. Kasım’dan itibaren çetin bir kış dönemi bizi bekliyor.”

"Yüzde 30 – 40 daha pahalı olacak"

"Yüzde 30 – 40 daha pahalı olacak"

Perakende sektörünün maliyet artışlarını aylardır tüketiciye yansıtmamaya çalıştığını anlatan Sinan Öncel, Eylül ayı itibarı ile ÜFE ve TÜFE arasındaki 25 puanlık farka dikkat çekti. 

Mevcut durumun sürdürülebilir olmadığını vurgulayan Öncel, maliyetlerin ister istemez tüketiciye de yansıyacağını, yeni sezon ürünlerin geçen yıla göre yüzde 30 – 40 daha pahalı raflara çıkacağını bildirdi. 

Öncel, “Bu bizim arzu ettiğimiz bir tablo değil. Daha önce de çok zorlu sınavlardan geçen bir sektör olarak her şeye rağmen iyimserliğimizi koruyoruz. Sorunun daha fazla büyümemesi için başta iplik ve petro kimya olmak üzere kritik ham maddelerle ara mallarda gümrük vergisini en azından yılbaşına kadar sıfırlayarak maliyet baskısını frenleyebiliriz. Döviz kuru ve enflasyonun artacağına dair piyasalarda oluşan beklentiyi kıracak hamleler de yapılabilirse yeniden rahat nefes alabiliriz” diye konuştu.

HaberTürk

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
19
3
2
2
1
1
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
semih karakaş

amk lc waikiki ye gittim 150 tl altında düzgün hiç bir şey yok montlar ateş pahası keza iç çamaşırlarıda öyle daha ne zammı artık elde mızrak götte yaprak ... Devamını Gör

Ilyasbabaa

Tek adama verdiler yetkiyi ülkenin anasi agladi..paramiz hergecen gun deger kaybediyor .her gecen gun fakirleseb bir ulkeye donduk..tayyipe oy verenlerin hep... Devamını Gör

KaguyaHimeSama

Küçük çapta üretici bir arkadaşım yazlık tişört kumaşlarında 2-3 ayda %47-50 civarı zam geldiğini söyledi. İthal kumaş falan da değil. Bunun tabi üretim esna... Devamını Gör