Görüş Bildir
Haberler
Gıda Sektöründe Çalışırken Hayatını Korkunç Şekilde Kaybetmiş Kişilerin Başına Gelen Talihsiz Olaylar

etiket Gıda Sektöründe Çalışırken Hayatını Korkunç Şekilde Kaybetmiş Kişilerin Başına Gelen Talihsiz Olaylar

Bir restoranda yemek ısmarladığımızda genelde onun ne şekilde ve kimler tarafında yapıldığını, hangi aşamalardan geçtiğini sorgulamayız. Gıda fabrikalarında genellikle az sayıda kaza yaşansa da bazıları ölümle sonuçlanmış. Doğranarak, pişerek, kızararak ölen çalışanlar olmuş. İşte gıda sektöründe çalışırken hayatını kaybeden kişilerin başına gelen talihsiz olaylar.

1. Çorba kazanı

1. Çorba kazanı

2009'da Almanya'da, Lübeck'teki bir çorba fabrikasında felaket oldu. 15 Mayıs Cuma gününün ortasında, isimsiz bir çalışan, fabrikayı dolduran ağır iş makinelerini temizleme konusundaki günlük görevine başladı.

Vardiyasının sonuna doğru talihsiz adam fırçalamak için bir çorba kazanına tırmandı. Ani ve beklenmedik bir şekilde kazanın kapağı kapanarak dezenfekte işlemi başladı. Bu yüzden kazanın içi yüksek ısılı buharla doldu. Doktorlar olay yerine gelip sanssız işçinin cesedini buldular. Ceset, buharın sıcaklığıyla birlikte pişmişti.

2. Çikolata fabrikası

2. Çikolata fabrikası

New Jersey'deki bir çikolata işleme tesisi, 2009'da gıda ile bağlantılı başka bir felaketin yaşanmasına sahne oldu. Vincent Smith'in işi çiğ çikolatayı erimesi için bir fıçıya dökmekti. Bu işlemi gerçekleştirirken birden kaydı ve dokuz metrelik dökme platformundan kayarak düştü.

Düşerken kafasını fıçı içindeki bir alete çarptı ve anında bilincini kaybetti. Platformdaki başka bir çalışan aletlerin çalışmasını hemen durdurmuştu fakat artık çok geçti...Smith kaynar çikolatanın içine batmıştı ve birkaç dakika içinde kurtarılamazdı. Talihsiz çalışan daha sonra vücudunda oluşan yaralanmalardan dolayı öldü.

3. Hamur karıştırıcısı

3. Hamur karıştırıcısı

Benzer şekilde talihsiz bir olay, 2014'te Elmer Oscar Barrera'nın başına geçti. Barrera bir şans kurabiyesi fabrikasında çalışırken kaymış ve makine çalışıyorken bir hamur karıştırıcısına düşmüş.

Kuvvetli makine darbelerine maruz kalan Elmer makinenin içinde hayatını kaybetmiş. Bir çalışma arkadaşı onu fark edene kadar cesedi makinenin içinde kalmış

4. Katil fırın

4. Katil fırın

Belki de kaza sonucu meydana gelen yemek ölümlerinin en korkuncu, Leicestershire'deki bir fırında iki işçinin başına gelenler. David Mayes ve Ian Erickson, dev 75 metrelik endüstriyel ekmek fırınında gerekli onarım çalışmalarını yapmak için çağrıldılar.

Fırının iç kısmındaki bant boyunca kırık parçaları toplayıp onarmak için fırının içine girdiler. Fırının kapısı kapatıldıktan sonra çalışanların sağlığı ve güvenliği için 12 saat boyunca fırın çalıştırılmayacaktı. Fakat yaklaşık 17 dakika sonra diğer çalışanlar tarafından fırının çalışıp ve 100 dereceye çıktığı anlaşılmış. Tamirat için fırına giren iki çalışan yanıklardan ötürü hayatlarını kaybettiler.

5. Kıyma makinesi

Bir kıyma makinesine elinizi kaptırıp sakat kalmanız olası geliyor olabilir ama bu yüzden ölmek biraz kafa karıştırıcı. Maalesef, 26 yaşındaki Michael Raper için, 2011 yazındaki olay tam olarak bu şu şekilde gerçekleşti: Oklahoma'daki bir fabrikada temizlik görevlisi olarak çalışan Michael Raper, kıyma makinesini temizliyordu. Birden kaydı ve bacakları normalden daha büyük olan kıyma makinesinin içine girdi.

Yakınındaki çalışanlar makineyi hemen kapattı fakat iki saat boyunca Raper'i makineden kurtarmak için uğraştılar. Bunlar yaşanırken Raper'in bilinci yerindeydi. Hastaneye canlı olarak götürülmesine rağmen aldığı yaralar yüzünden kurtarılamadı.

6. Barbunya yığını

6. Barbunya yığını

Bir başka trajik olaysa Brush'da yaşandı. 12 yıldır aynı fabrikada çalışmakta olan Raymond Segura Jr. o gün ilginç bir kaza yaşamıştı. 56 yaşındaki adam Mart 2012'de bir barbunya yığınının altında sıkıştı.

Segura'nın nasıl barbunya yığınının altında kaldığı açık değildi. Acil yardım çağırıldı ve söylenenlere göre çalışana ulaşabilmek için 1 saat boyunca kazı çalışmaları yapıldı. Fakat Segura'yı bulduklarında o çoktan hayatını kaybetmişti.

7. Ölüm yeri fırın

7. Ölüm yeri fırın

Fırında yaşanan facialardan bir ikincisi de ABD'de yaşandı. Fırının bakımını yapmak için fırına giren 62 yaşındaki Jose Melena'yı fark etmeyen iş arkadaşı fırını 270 derecelik sıcaklıkta çalıştırdı. Yaklaşık iki saat sonra yokluğunun fark edilmesiyle fırın açıldı ve Melena'nın cesediyle karşılaşıldı.

Bumble Bee Gıda firmasında yaşanan bu olay dava sürecine girmişti. California'daki iş kazaları arasında alınan en fazla tazminat kararı olarak bilinen bu ihmalin miktarı 6 milyon dolar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
538
315
63
9
7
7
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?