Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gıda Fiyatları Türkiye'de Artarken, Dünyada Geriledi

 > -
Abone ol

Gıda fiyatları Türkiye'de yükselişini sürdürürken, dünyada şeker ve süt başta olmak üzere neredeyse tüm tarım ürünlerinin fiyatları, gerilemeye paralel olarak Ocak ayında düşüşünü sürdürdü.

BusinessHT'de yer alan habere göre Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre tahıllar, yağlı tohumlar, süt ürünleri, etve şeker fiyatlarındaki aylık değişimleri izleyen dünya gıda fiyatları endeksi Ocak'ta bir önceki aya göre 3 puan, yani yüzde 2 gerileyerek ortalama 150.4 düzeyine indi.

Gıda fiyatları Ocak'ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 16 geriledi. Endeksin Aralık ayı seviyesi ise 153.4'e revize edildi.

Gıda fiyatları geçen yılın tamamında yüzde 19 düşerek art arda dördüncü defa yıllık bazda düşüş kaydetmişti.

FAO 2015 yılı dünya hububat üretimi için tahminini buğday üretimindeki yukarı yönlü revizyon nedeniyle 3.9 milyon ton artırarak 2.531 milyon tona yükseltti. Üretim tahmini 2014'teki tarihi hububat üretim rekorunun yüzde 1.2 altında buluyor.

FAO El Nino ile bağlantılı hava olayları nedeniyle bu yıla ait hububat ürünlerinin üretim tahminlerinin henüz net bir görünüm ortaya koymadığını belirtti.

Türkiye'nin enflasyonu ile dünya arasındaki makas açılıyor

Dünyada gıda fiyatları gerileme eğilimi gösterirken, Türkiye'de gıda enflasyonu 2 yılın zirvesine çıktı.

BusinessHT

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir