İktisatçı Mustafa Sönmez Serbest Bırakıldı: 'Bu Su Hiç Durmaz'

 > -

İktisatçı ve yazar Mustafa Sönmez'in, sosyal medyada yaptığı paylaşımlar nedeniyle gece yarısı gözaltına alındığı öğrenildi. Sönmez adliyedeki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Sönmez adliye çıkışı sonrasında açıklamada bulundu

Gözaltındaki Sönmez’e, dün Twitter'da paylaştığı videoda yer alan sloganlar gerekçe gösterilerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret suçlaması yöneltildi.

Serbest kalmasının ardından Sönmez Twitter'dan da açıklama yaptı: 'Bu su hiç durmaz'

Haberi, gazeteci Ayşenur Arslan Twitter hesabından duyurmuştu.

Arslan, Sönmez'in gözaltına alınmasının nedeninin sosyal medya paylaşımları olduğunu belirtmişti.

Peki Mustafa Sönmez kimdir?

Mustafa Sönmez'in resmi sitesinde yer alan özgeçmişi şöyle:

ODTÜ  İdari İlimler Fakültesi 1978 mezunudur. Politik, düşünsel eylemliliği 1980 öncesi ODTÜ’de ve kısa adı TİB olan Tüm İktisatçılar Birliği’ndeki faaliyetleriyle başladı, DİSK Petkim-İş, Yeraltı Maden İş, Demokrat gazetelerinde sürdü.

1980 sonrasında araştırmacı –uzman olarak çeşitli kurumlarda çalıştıktan sonra 1983 yılında Nokta dergisinde ekonomi editörü olarak medya sektöründe yer aldı. Uzun bir süre bağımsız çalıştı, kitaplar üretti.

2009-Mart 2013 döneminde Cumhuriyet, Nisan 2013-Şubat 2014’te Yurt , 12 mayıs-1 Eylül 2014 arasında  Sözcü gazetesinde; Nisan 2015-Eylül 2015 döneminde  BirGüngazetesinde   köşe yazarlığı yaptı.  Mayıs 2013-2016 arası   Hürriyet Daily News‘de de haftada 1 gün ekonomi yorumları yazdı. Merkezi Washington’da olan  Al-Monitor haber sitesine haftalık yazı katkısı ise Ekim 2016’da başladı. Artı TV’de her hafta Salı günleri saat 18’de yayımlanan Ekonomi Politik programı ise Ekim 2017’de başladı.

Çeşitli TV kanallarında ve radyolarda yorumculuk faaliyetinin yanında araştırma üretimini ve kitap yayınlarını sürdürmektedir. TMMOB Makina Mühendisleri Odası danışmanıdır ve Oda için sanayi araştırmaları yapmaktadır.

Gazeteci-yazarlık uğraşına paralel olarak ilki 1977 yılında yayınlanmak üzere Türkiye ekonomisi üstüne 30 dolayında kitap yayımladı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir