Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Gerçek Süper Kahraman: Kanseri Yenip, Harika Bir Projeye İmza Atan Dida Kaymaz ile Tanışın!

 > 
410PAYLAŞIM

Bence Marvel ve DC Comics kahramanları değil "süper" olanlar; birazdan içeriğimizde tanıyacağınız Dida Kaymaz gibi insanlar "gerçek" süper kahramanlar...

Kansersiz Yaşam Derneği, henüz 28 yaşında kansere yakalanan Dida Kaymaz tarafından kuruldu.

Kansersiz Yaşam Derneği, henüz 28 yaşındayken rahim kanserine yakalan ve art arda mide, kolon, akciğer, karaciğer ve beyin olmak üzere diğer 5 organına yayılan kanser nedeniyle zor günler geçiren ve kanser hastalığını 7 yıl süren ile mücadelesinin ardından yenen Dida Kaymaz tarafından kuruldu.

Dida Kaymaz 2010 yılında kuruculuğunu üstlendiği derneğin başkanlığını yürütmeye devam ediyor.

O dönemde 6.5 aylık bebeğini kaybetti ve kendisine 6 ay ömür biçildi.

28 yaşında İtalya'da olduğu dönemde rahim kanserine yakalanan Kaymaz, o süreçte 6.5 aylık bebeğini kaybederek çok sıkıntılı bir evre geçirmiş.

Doktorların "ancak 6 ay yaşayabilirsin", dedikleri bir hasta olan Dida Kaymaz'ın hastalığı yenmesinde erken teşhis ve mücadeleci kişiliği yenmesinde büyük rol oynamış.

Kansere karşı verdiği mücadeleyi "180" adını verdiği kitabında anlattı.

Dida Kaymaz, İtalya'da Eski Sağlık Bakanı ve onkoloji profesörü Umberto Veronesi tarafından başlatılan tedavi serüvenini, yaşadıklarını ve mücadele yöntemlerini "180" adlı kitabında anlattı. 

"Kanseri yenmek için önce yaşama bakışı 180 derece değiştirmek lazım", diyen Kaymaz kitabına "180" adını verdiğini belirtiyor.

Kaymaz, "Eğitim YaşaTIR" mottosu ile yola çıkan, özel tasarlanmış tırı ile mobil seminerler veriyor.

"Eğitim YaşaTIR" mottosu ile yola çıkan Dida Kaymaz, mobil seminerler vereceği, özel tasarlanmış tırı ile halkın, hastalıkta ve sağlıkta kullanabilecekleri “hayat kurtaracak” bilgilere sahip olmasını sağlamaya çalışıyor.

6 şehri kapsayan gezi ile kanser hastalığı ile ilgili farkındalık yaratılmaya çalışılıyor.

Bursa, Eskişehir, Ankara, Adana, Antalya ve İzmir’i kapsayan gezi ile sağlıklı insanların hayatlarını sağlıkla sürdürebilmeleri ve kanser hastalarının yaşam kalitesinin artırılmasını hedefleniyor.

Kansersiz Yaşam Derneği 2010 yılından bugüne kadar 193.000 kişinin hayatına dokunmayı başardı.

Kanser hastalığı konusunda toplumu bilinçlendirmek, kanser hastası kişilere ve ailelere destek vermek için kurulan derneğin uzman ekibiyle beraber misyonunu yerine getirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.  

Kansersiz Yaşam Derneği bu sayıyı daha da arttırmayı planlıyor.

Dernek, birçok sosyal sorumluluk projesine ve atölye çalışmasına imza attı. Düzenledikleri “Barış İçin Bilim” Konferansı'na Nobel Ödüllü 7 bilim insanı katıldı.

Kansersiz Yaşam Derneği, “Eğitim YaşaTIR” projesinin yanı sıra “Bilim ve Bilinçlendirme Günleri”, “Meme Okulu”, “Alışveriş YaşaTIR”, , “Gülümse Sen” Çocuk Panayırı, “Eğitim ve Atölye Çalışmaları”, “En Anlamlı Sayı” ve “Sporcu Melekler” gibi birçok projeye imza attı.

Dernek, daha 5. yılında, ilk defa İtalya dışında bir ülkede gerçekleştirilen “Barış İçin Bilim” Konferansına ev sahipliği yaptı. Konferansta, 7 farklı ülkeden uluslararası katılımcılar ve Nobel Ödüllü 7 bilim insanı katıldı.

"Kansere inat yaşasın hayat..."

Dida Kaymaz dernek ve proje hakkında görüşlerini; 

"En büyük avantajım erken teşhis sonucu tedavi olmamdı. 'Kansere inat yaşasın hayat' dediğimiz ve mottosu 'Eğitim yaşatır' olan bu projede insanlara eğitimin ve erken teşhisin önemini anlatıyoruz. 

İnsanlara psikolojik olarak dokunmak çok önemli. Kanser hastaları ve ailelerinde çok ciddi depresyonlar, hayal kırıklıkları ve yaşamdan kopmaya kadar giden psikiyatrik problemler olabiliyor. Bu hastalık, uzun bir yolculuk ve kolay bir yol değil. 

Bu yolculukta yol arkadaşları çok önemli ve doğru seçilmesi gerekiyor. Günümüz koşullarında çok fazla hastanede hastalar doktorlarla da iletişim kuramıyorlar. Sorunu olanlar, hasta ve hasta yakını olanlar burada hem bilinçleniyorlar hem de kendilerine ait olan cevapları arıyorlar", diyerek açıklıyor.

Biz de buradan başta Dida Kaymaz'a ve Kansersiz Yaşam Derneği'nin yöneticileri olmak üzere tüm gönüllülere ve sponsor kuruluşlara teşekkürlerimizi iletiyoruz! 👏👏👏

Siz de derneğin çalışmalarından haber almak, gönüllü ya da destekçi olmak istiyorsanız Kansersiz Yaşam Derneği ile iletişime geçebilirsiniz.

Kaynaklar

AA

İHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
streetkedisi

Maalesef bu kadar yaygınlaşan kanserle mücadelede hasta ve hasta yakınlarına gerçekten onları bilinçlendirecek,onlara moral verebilecek paylaşımların yapılması çok ama çok gerekli.Bu süreci ne yazık ki babacığımda yaşadım özellikle çok sevdiğinizi birisi için "son evre artık yapacak hiç bir şey yok dendiğinde" sevdiğinizi gözlerinizin önünde ne yaparsanız yapın kaybettiğinizi görmek depresyon ötesi bir şey.İnsanın aklını yitirdiği, duygularının darmadağın olduğu, hayatın çok çok manasızlaştığı ama aynı zamanda son derece güçlü durmanız gereken bir süreç ve Allah düşmanımın bile başına vermesin diyorum

Görüş Bildir