Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Geçirdiği Bisiklet Kazasından Sonra Konuştuğu Dili Unutan Kadının Hikayesi Sizleri Şok Edecek!

-

Hannah Jenkins'in hikayesi sizleri çok şaşırtacak. Hannah, 2 dilli olmasına rağmen geçirdiği kaza sonucu İngilizceyi unutmuş. Hadi buyurun detaylara.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/disability-4580...

Hannah Jenkins geçirdiği kaza sonrasında İngilizce konuşabilme yetisini kaybetti!

Hannah Jenkins hem İngilizce hem Almanca konuşabilen bir kadındı. Ta ki geçirdiği bisiklet kazasına kadar... Eşi Andrew Wilde ile İngiltere'de yaşayan Hannah, bir gün işi dolayısıyla Amerika'ya giden eşine bir mesaj atıyor ancak Andrew bu mesajdan sadece "köpek" ve "hastane" kelimelerini anlıyor. Ana dili Almanca olan Hannah'nın Almanca yazdığı bu mesajdan hiçbir şey anlamayan eşi, Hannah'ya bir türlü ulaşamayınca ters giden bir şeyler olduğunu anlıyor ve İngiltere'ye geri dönüyor.

Hastaneye kaldırılan Hannah nerede ve neden orada olduğunu anlayamıyor.

"Hiçbir şey anlayamadım. Yabancı bir ülkede uyanmış gibiydim ve insanların neden benim anlayacağım bir dilde konuşmadıklarını anlamıyordum."

Hannah'nın adını ve doğum tarihini öğrenen doktorlar onun verilerine erişmişler. Hannah, İngiltere'de yaşayıp ve çalışmasına rağmen İngilizceyi konuşup anlayamadığı için kız kardeşi Margaret'e haber vermişler. Telefonda kardeşine "Doktorlar benimle neden İngilizce konuşmuyorlar" demiş. Kardeşi ise "Hannah, seninle İngilizce konuşuyorlar" demiş. Geçirdiği kazaya bağlı olarak Hannah'nın beyninden İngilizceye dair her şey silinmiş. Yalnızca ana dili olan Almancayı konuşup anlayabiliyor.

İngiltere'de hem Almanca hem İngilizce öğretilerek büyütülen Hannah: "Ana dilim Almanca'ydı, dilimizi unutmamak için evde Almanca konuşmak gibi bir kuralımız vardı." diyor.

"Hastanede benimle İngilizce konuştuklarını anlayamadım. Beynim İngilizceyi anlama yeteneğini kaybetmişti" diyor Hannah. Beyin cerrahı Colin Shieff, Hannah'nın ikinci yabancı dil kaybı yaşadığı söylüyor ve ekliyor: "Beyinlerimiz oldukça hassas. Çocukluğumuzda öğrendiğimiz bilgiler oldukça kalıcı ancak sonradan öğrenilen bilgiler böyle bir hasar da ilk kaybedeceğimiz bilgiler." 

Hannah bu kazadan, morarmış bir bacak ve yaralanmış bir omuz gibi küçük fiziksel hasarlarla kurtulmuş.

Ancak Hannah'nın beynindeki hasar oldukça büyük ve tam anlamıyla iyileşmesi yıllarını alacak. Hannah ve Andrew 8 yıldır evliler ancak şu an birbirlerinin konuştuğu dilleri anlayamıyorlar. Çift, el kol hareketleri ve kendi aralarında geliştirdikleri işaretlerle anlaşıyorlar. Hannah İngilizceyi tekrar öğrenmeye çalışıyor ancak bu durum uzun zamanını alacak.

"Sesli olarak anlaşamadığımız zaman aynı odanın içinde olsak bile birbirimize mesaj atıyoruz. Baskı altında ve yorgun hissettiğim için konuşamıyorum. Bu durumu sabırla karşılamak bazen zor oluyor, Andrew olmasa bu işin üstesinden kalkamazdım." 

"Sabahları oldukça iyiyim ancak öğlene doğru yorgunluk çöküyor ve beynim Almancaya geri dönüyor."

Doktorlar, kazadan dolayı Hannah'nın kişiliğinde de değişimler olabileceğini söylediler. Hannah, eskisi kadar sabırlı bir insan olmadığını ve hobilerinin de değiştiğini söylüyor. 

"Bir şeyleri anlamaya çalışmak bu işin en zor kısmı. Eski kendinize elveda deyip yeni benliğinizi tanımaya çalışmak gibi bir şey bu. Kendime sürekli aynı kişi olduğumu söylüyorum. Mental olarak bu benliğime alışmak zorundayım."

Umuyoruz ki Hannah Jenkins en kısa zamanda iyileşir 🙏

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rivaille

Onedio da ana dilini unutmuş. hasarda*

ozden-isik-ozdemir

Değişik bir şey... Bende de aynısı olsun ama bir farkla ekstra yeni dil eklensin kayıp olmasın 🤔

lpscallistotr

Türkiye'de bir kadına da Rusya gelmiş Türkçe gitmiş. Haberlere çıktı.

sari-lacivert

Bu olay şöyle oluyor beyin iç kısmı olan feedin chanel bölgesine alınan sert bi darbe o bölümde olan geçmişle ilgili bazı kayıtları siliyor ve geçmişte belkide 100 lerce yıl önceki aile bağı olan birisiyle eşitliyor dolaysıyla o kişilerin konuşması ve dillerini sende konuşuyorsun üstelik sol üst lobun bir bölümü de bunu için kolaylık sağlıyor.Bu arada bunu sonuna kadar okuduysan tamamını uydurdum ama sizde güzelce dinlediniz okudunuz :)))

Başlıklar

İngiltere
Görüş Bildir