En Yüksek İşsizlik Oranı Gazetecilik Mezunlarında

 > -

Üniversite mezunlarında genel işsizlik yüzde 10.6 olurken, en yüksek işsizlik oranı yüzde 29.1 ile gazetecilik mezunlarında gözlendi. Güvenlik eğitimi alan üniversite mezunlarında ise işsizlik oranı sadece yüzde 2.5 düzeyinde.

İşgücü verilerini üçer aylık hareketli ortalamalarla aylık bültenlerle duyuran TÜİK, 2014 yılının tamamına ilişkin gelişmeleri açıkladı. Buna göre 2014 yılında işsiz sayısı 2 milyon 853 bin, işsizlik oranı ise yüzde 9.9 olarak ölçüldü. 16 Mart’ta yayınlanacak Aralık ayı bülteninde ise işsizliğin yüzde 11 civarında çıkması bekleniyor.

Aldıkları eğitimin türüne göre işsizlik değerlendirmesinde ise ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Buna göre üniversite mezunlarında genel işsizlik oranı yüzde 10.6 olarak belirlenirken, işsizlik oranının en yüksek olduğu eğitim grubu yüzde 29.1 ile gazetecilik mezunları oldu. 

İşsizlik bilgisayar mezunlarında yüzde 16.6, sanat eğitimi alanlarda yüzde 16.3, yaşam bilimleri mezunlarında yüzde 15.1 olarak ölçüldü. Aldığı eğitim itibarıyla en şanslı meslek grubu ise güvenlik ve sağlık meslekleri oldu. 

İşsizlik sağlık mezunlarında yüzde 3.2, güvenlik mezunlarında ise yüzde 2.5 olarak açıklandı.

Hüseyin Gökçe | Dünya

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir