Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sığınmacılara 'Renkli Bileklik' Uygulaması: 'Takmayana Yemek Yok'

 > -

Galler’deki sığınmacılara renkli bileklik takma zorunluluğu getirildi. Çalışmalarına izin verilmeyen sığınmacılar, renkli bilekliklerini takmamaları halinde yemek alamıyor.

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, Cardiff’e yerleştirilen sığınmacılar, kendilerine verilen renkli bileklikleri takmaya mecbur bırakılıyor. Çalışmaları yasak olduğu için kendilerine verilen günde 3 öğün yemekle idare etmek zorunda olan sığınmacılar, bileklileri çıkarmaları halinde yemek alamıyor.

'Bilekliklerimiz görünecek şekilde yürüyoruz'

Renkli bileklik uygulaması altındaki 1 ayını ‘hayatının en zor günleri’ olarak niteleyen bir sığınmacı şu ifadeleri kullandı: 

“Bileklikleri takmazsak İçişleri Bakanlığı’na bildirileceğimiz söyleniyordu. Kaldığımız binadan yemek yemek yediğimiz binaya her gün 10 dakikalık bir yürüyüşle geçiyorduk, cadde boyunca bilekliklerimiz görünecek şekilde yürüyorduk. Yoğun trafiği olan yolda sürücüler kornaya basıyor ve bazen arabalarının pencerelerinden uzanıp bize, ‘Ülkenize geri gidin’ diye bağırıyorlardı.”

Sorumlu şirket uygulamayı savundu

İngiltere İçişleri Bakanlığı'ndan aldığı ihaleyle sığınmacıların Cardiff'teki barınmasından sorumlu şirket Clearsprings Ready Homes'tan yapılan açıklamada, uygulama doğrulandı. Şirket bilekliklerin, taşıyıcılarının sığınmacı olduğunu gösterecek herhangi bir logo veya işaret içermediğini belirterek uygulamayı savundu.

Ülkeye yeni giren sığınmacılar ‘ilk yerleşim’ diye nitelenen merkezlere sevk ediliyor

Sığınmacıların çalışmasına izin verilmeyen İngiltere’de, bazı bölgelerde sığınmacılara az miktarda para verilirken, bazı bölgelerde de market alışverişi yapmalarına imkan veren kartlar tedarik ediliyor. Ülkeye yeni giren sığınmacılar ise ‘ilk yerleşim’ diye nitelenen merkezlere sevk ediliyor. Bu merkezlerdeki sığınmacılar para da kart da verilmiyor. Yatacak yer sağlanan sığınmacılara, günde 3 öğün yemek sunuluyor.

AA, Guardian ve Sputnik Türkiye

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İngiltere
Görüş Bildir