Fransa'yı İkiye Bölen Ötanazi Davası: Temyiz Mahkemesi 'Tedaviye Devam' Dedi

 > -
Abone ol

Fransa'da geçirdiği motorsiklet kazasının ardından 11 yıldır bitkisel hayatta olan Vincent Lambert'ın yaşam desteğinin kesilmesine karar verilmişti. Ötanazi kararı Fransa'yı ikiye bölerken, temyiz mahkemesi suni tedaviye devam edilmesine karar verdi. 

Doktorlar ve yargının ülkede tartışma yaratan pasif ötanazi kararını Lambert'in ailesi temyize götürmüştü. Başvuruyu inceleyen yüksek mahkeme pazartesi sabahı durdurulan tedavinin devam etmesine karar verdi. Temyiz Mahkemesi ayrıca tedavinin Birlemiş Milletler'de kurulan bir komitenin son kararına kadar sürdürülmesini istedi.

2008'den beri bitkisel hayatta

Lambert'in 2008 yılındaki kazadan sonra kolları ve bacakları felç oldu ve bilinci asgari düzeye indi. Mide tüpleri sayesinde gıda ve su ile canlı tutuldu. Dışarıdan yardım olmadan nefes alan Lambert bazen gözlerini açabiliyor.

Lambert'in eşi, altı kardeşi ve yeğeni yapay yaşam desteğinin sonlandırılmasını isterken Katolik anne babası Pierre ve Viviane ile diğer iki kardeşi Lambert'in yaşatılmasını istiyor.

Sağlık durumunu iyileştirmeye çalışan hastane 2013 yılında eşi Rachel'in de rızasıyla Lambert'e bakımın durması gerektiği tavsiyesinde bulundu. Lambert'in anne babası bu karara itiraz etti ve hastayla ilgili yasal bir mücadele başladı.

Fransa mahkemesinin ötanazi kararını AİHM onaylamıştı

Doktorların ötanazi kararına karşın yapılan başvuru Danıştay tarafından reddedilmiş, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ise kararda ihlal olmadığını belirtmişti.

AİHM son olarak Lambert'in ailesinin pasif ötanazi sürecini durdurma başvurusunu 'yeni bir bulgu' olmadığı için reddetmişti.

"Vincent yaşayacak, bundan eminim"

20 Mayıs'ta ise dışarıdan tıbbi müdahalelere son verilmişti. Lambert davası Fransa'yı ikiye bölmüş, yargı ve doktorlar ötanazi karşıtlarından tepki toplamıştı.

Vincent Lambert'in ailesi ve yakınları pazar günü, Fransa'da Reims Hastanesi önünde Lambert'i yaşatan suni tedavinin kesilmemesi için eylem yapmak amacıyla toplanmıştı. 

Lambert'in annesi oğlunun yaşam hakkını savunduğunu söylemişti: "Şu an onu öldürmek üzereler. Bu üstü kapatılmış bir ötanazi uygulamasıdır. Oğlumu öldürüyorlar. Üç günlüğüne gitmiştik, döndüğümüzde bizi tanıyınca ağladı. Bu korkunç. Vincent yaşayacak, bundan eminim. Ben onun annesiyim ve onu savunmak benim hakkım."

Öte yandan, yakın zaman önce 23 ülkede yapılan bir araştırma, ötanaziye yüzde 75 ile en fazla 'evet' diyenlerin Fransızlar olduğunu ortaya koymuştu.

Araştırma: Kendini Feminist Hisseden Türklerin Oranı Danimarkalılardan Fazla - onedio.com
Araştırma: Kendini Feminist Hisseden Türklerin Oranı Danimarkalılardan Fazla - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir