Araştırma: Kendini Feminist Hisseden Türklerin Oranı Danimarkalılardan Fazla

 > -

Bir anket firması tarafından 23 ülkede yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye'de kendini feminist hissedenlerin oranı Danimarka'nın üzerinde. 

Araştırmaya göre Türkiye'de her beş kişiden biri kendini feminist hissediyor.

Danimarka'da kendisini feminist olarak görenler yüzde 17, Türkiye'de ise her beş kişiden biri feminist.

Euronews'ten Tuba Altunkaya'nın haberine göre, Yougov isimli araştırma şirketinin yaptığı bir anket, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 23 ülkede feminizm, kürtaj ve ötanazi gibi konularda ilginç sonuçları ortaya çıkardı. 

Araştırmaya göre Türkiye'de feminist olduğunu söyleyenlerin oranı, Almanya ve Danimarka'dan daha yüksek. 

Cinsiyet eşitsizliğinin en düşük düzeyde olduğu ülkelerden Danimarka'da, ankete katılan 1000 kişiden yüzde 17'si feminist olduğunu söyledi. Türkiye'de ise ankete katılan 506 kişi içinde her beş kişiden biri feminist olduğunu söyledi. Suudi Arabistan'da ise katılımcıların yüzde 60'ı feminist olduğunu ifade etti.

Türkiye'de evlilik dışı çocuk sahibi olmayı kabul edilebilir bulanların oranı yüzde 27

Evlilik dışı çocuk sahibi olma konusunda ise kabul edilebilir diyen Türklerin oranı yüzde 27, kabul edilemez görüşündekilerin oranı ise yüzde 62. Yüzde 40'lık bir kesim nikahsız çocuk sahibi olmanın tamamen kabul edilemez olduğu görüşünde. Soruyu yanıtlayanların yüzde 8'i ise tamamen kabul edilebilir buluyor.

Eşcinsel ilişkiyi kabul edilebilir bulanların oranı yüzde 25

'Eşcinsel ilişkiyi kabul edilebilir buluyor musunuz' sorusuna ise, katılımcıların yüzde 60'ı 'kabul edilemez buluyorum' yanıtını verirken, kabul edilebilir bulanların oranı ise yüzde 25. 

Eşcinsel ilişkiyi kabul edilebilir bulanların en yoğun olduğu ülke ise Danimarka. Danimarka'da yalnızca yüzde 11'lik bir kesim eşcinsel ilişkiyi kabul edilemez buluyor.

Ötenaziye en fazla 'evet' diyenler Fransızlar

Ankette, 'Ötanaziyi doğru buluyor musunuz?' sorusuna Türkiye'den 'Tamamen kabul edilebilir' diyenlerin oranı yüzde 8, 'Tamamen kabul edilemez' diyenlerin oranı ise yüzde 41.

Anket katılımcılarının ötanazinin kabul edilebilir olduğunu düşündüğü ülkeler içinde, yüzde 75'lik oranla Fransa ilk sırada yer aldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir