Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fransa'da Aşırı Sağ, Bölgesel Seçimlerden Tarihinin En Büyük Zaferiyle Çıktı

 > 
31PAYLAŞIM

Fransa'da Paris saldırılarının ardından ilk kez sandık başına gidildi. Aşırı sağcı Ulusal Cephe, tarihinin en büyük zaferini elde etti. Gözlemcilere göre terör korkusu sandığa yansıdı. Fransa’da bölgesel seçimlerin ilk turunu aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi (FN) önde bitirdi. Cumhurbaşkanı Hollande'ın Sosyalist Partisi üçüncü oldu.

Fransa İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre, bölgesel seçimlerin ilk turunda Ulusal Cephe (Front National, FN) oyların yaklaşık yüzde 28'ini toplayarak birinci parti oldu. Eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin lideri olduğu Cumhuriyetçiler oyların yüzde 27'sini aldı. Cumhurbaşkanı François Hollande'ın partisi, iktidardaki Sosyalist Parti yüzde 23,5 ile üçüncü sırada yer aldı.

Marine Le Pen'in liderliğini yaptığı FN, ülke genelinde 6 bölgede birinci parti oldu. Bölgesel parlamentolarda kimin çoğunluğu elde ettiği önümüzdeki hafta yapılacak ikinci turda belli olacak.

Aşırı sağcılara karşı işbirliği

İkinci turda aşırı sağın önünü kesmek için Cumhuriyetçiler ile Sosyalist Parti'nin işbirliğine gitmesi gündeme geldi. Cumhuriyetçiler, seçim sonrası yaptıkları değrlendirmelerde böyle bir işbirliğine sıcak bakmadıklarını açıkladılar. Sosyalist Parti ise iki bölgede adaylarını Cumhuriyetçiler lehine geri çekeceklerini duyurdular.

İlk turda ülke genelinde seçime katılım oranı 2010 yılındaki seçimlere göre yükseldi. İlk belirlemelere göre kayıtlı seçmenin yüzde 49'u sandığa gitmedi. Son seçimlerde ilk turda oy kullanmayanların oranı yüzde 53,6 olarak gerçekleşmişti.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin provası

Seçimlerde 21 bin 500 aday bölgesel yönetimlerde yer alacak bin 600 kişinin arasına girmek için yarıştı. Ülkede 2017 yılında düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin provası olarak görülen seçimlerde 13 bölgenin yöneticileri belirlenecek.

Bölgesel seçimlerin ikinci turu 13 Aralık pazar günü düzenlenecek.

'Ulusal birliği sağlama görevi bize verilmiştir'

Marine Le Pen, seçim zaferinin belli olmasından sonra yaptığı konuşmada, "Ülkenin ihtiyacı olan ulusal birliği sağlama görevi bize verilmiştir" dedi.

Deutsche Welle ve Sputnik Türkiye

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir