Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fransa'da 8 Yaşındaki Çocuğa Terör Sorgusu

 > 
24PAYLAŞIM

Fransa'nın güneyindeki Nice kentinde 8 yaşındaki bir ilkokul öğrencisi, “terörü övdüğü" gerekçesiyle ailesinin nezaretinde karakolda sorgulandı.

Sınıfta, "Ben Charlie değilim, teröristlerle birlikteyim" dediği iddia edilen çocuk, iki saat karakolda tutuldu. Sorguda, çocuğun terörizmin kelime anlamını bile bilmediği anlaşıldı.

Okula dava açmaya hazırlandıklarını söyleyen ailenin avukatı Sefen Guez-Guez, Fransız radyosu RMC’ye şunları söyledi:

“8 yaşındaki bir çocuğun karakolda işi olamaz. Bu durum Fransa'da insanların nasıl bir korku içinde yaşadığını gösteriyor. Esas endişe verici olan ise eğitim yeri olan okulda, okul yönetiminin pedagojik eğitimle sorunu çözmek yerine, karakola şikayeti tek çare olarak görmesi."

Çocuğun ailesinin Charlie Hebdo mizah dergisine yapılan terör saldırısını kınadığını söyleyen Fransız avukat, ailenin oğullarına terörün yanında olunamayacağı konusunda nasihatler verdiklerini dile getirdi.

Olaya farklı tepkiler

Pedagoglar tarafından şiddetle eleştirilen olaya, ülkede farklı tepkiler geldi. Meclis Başkanı Sosyalist Claude Bartolone, "Eğer bir suç varsa, küçük çocuğun değil ailesinin bu konuda sorumlu tutulması gerektiğini'' söyledi.

Muhalefetteki ‘Halk Hareketi Birliği’ üyesi parlamenterler Eric Ciotti ve Christian Estrosi, bu konuda okul idaresi ve karakol yetkililerinin doğru bir tutum sergilediği görüşünü savundu.

Fransa'da 7 Ocak'ta Charlie Hebdo dergisine saldırıyla başlayan ve üç gün üst üste yaşanan üç ayrı saldırıda toplam 17 kişi hayatını kaybetmiş, polis operasyonları sonrasında üç terörist ölü ele geçirilmişti.

Saldırıların ardından başta Paris olmak üzere pek çok yerde karikatüristlere destek yürüyüşü düzenlenmişti. Derginin saldırı sonrası ilk sayısında Hz. Muhammed'i tasvir eden bir karikatür yayımlamasının ardından ise dünyanın pek çok yerinde Müslümanlar dergiyi protesto etmişti.

AA, Al jazeera Turk

Haberin Tamamı İçin:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir