Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

F-16 İçin Eğitmen Formülü Aranıyor: ABD'den Türkiye'ye 'Gönderin, Burada Eğitelim' Teklifi

 > 
77PAYLAŞIM

15 Temmuz darbe girişiminin ardından FETÖ'nün yoğun olarak Hava Kuvvetleri’nde yapılandığı ortaya çıkmıştı. Basına yansıyan bilgilere göre bir yılı aşkın süre içinde ihraç edilenlerin sayısı 1.752’yi buldu. TSK bünyesinde toplam 1.350 olan pilot sayısı, darbe kalkışması sonrası gelişen süreçte 670’e düştü. Daha önce TSK’dan ayrılan pilotların geri dönüşü gibi tedbirlere yoğunlaşan hükümet, diğer yandan yeni savaş pilotları yetiştirmek için yurt dışında F-16 eğitmeni arıyor. ABD'nin Türkiye'ye F-16 pilotlarının eğitimi için "Gönderirseniz burada eğitiriz" dediği, ancak Ankara'nın bu teklife sıcak bakmadığı öne sürüldü.

Türkiye’nin savaş uçağı filosunun çoğunluğunu 240 uçak ile Amerikan Lockheed Martin firması tarafından üretilen F-16’lar oluşturuyor.

Darbe girişimi sırasında 25 darbeci pilot F-16’larla uçmuş, bu pilotların 11’i de bizzat kritik noktaları bombalamıştı.

📷  AA

Daha önce TSK’dan ayrılan pilotlara yapılan çağrı ile gönüllü olarak dönenlerin sayısının 50’de kaldığı aktarılıyor.

693 ve 694 sayılı KHK ile 18 yıldan az hizmeti olan pilotların Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev alması zorunlu hale getirilmişti.

100 kadarı F-16 pilotu olan, görev süresi 18 yılı bulmadan ayrılan 200 civarında pilotun geri dönmesi bekleniyor.

TSK’dan daha önce ayrılan pilotların geri dönüşü gibi tedbirlere yoğunlaşan hükümet, diğer yandan yeni savaş pilotları yetiştirmek için yurtdışında F-16 eğitmeni arıyor.

TSK'da 'İhtiyat Pilot' Uygulaması Hayata Geçiriliyor - onedio.com
TSK'da 'İhtiyat Pilot' Uygulaması Hayata Geçiriliyor - onedio.com

Türkiye’nin arayışına Pakistan’dan olumlu geldi ancak Pakistanlı F-16 pilot eğitmenlerinin Türkiye’ye getirilmesine ABD itiraz etti.

Yeni Şafak Gazetesi'nden Mehmet Acet geçtiğimiz gün yayımlanan köşe yazısında şu bilgileri aktardı: 

"15 Temmuz sonrası ordu içinde açılan ‘FETÖ yarasını’ kapatmak için bir takım arayışlar içine girildi. Bu bağlamda, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, dost ve kardeş ülke Pakistan’dan eğitmen sıfatı olan üç F-16 pilotu istedi. Pakistan bu talebe “Hay hay” dedi. Ancak söz konusu olan F-16 uçağı olduğu için, yapılan sözleşmeler gereği ABD’nin, üçüncü bir ülkeden gelecek destek hizmetine “Tamam” demesi gerekiyordu. Pakistan askeri makamlarının Ankara’nın talebini sektirmeden kabul etmesi üzerine, ABD askeri yetkilileriyle temasa geçildi. Ancak Washington’dan gelen cevap tam bir hayal kırıklığı olmuştu. Kısaca 'Bunu yapamazsınız' deniyordu."

F-16’ların da aralarında bulunduğu Amerika menşeili teçhizatın üçüncü ülkeler arasındaki alım satımı, bakım onarımı ya da teçhizata ilişkin eğitim Washington’ın onayına bağlı.

Washington’ın Pakistanlı eğitmenlere vetosu üzerine Ankara, ‘O halde siz gönderin’ teklifini yineledi. 

Hürriyet'in Washington muhabiri Cansu Çamlıbel edindiği bilgiye göre Pentagon’dan bu teklife de olumsuz yanıt geldi

Ankara’ya verilen yanıt ‘Yurtdışında pilot eğitilmesine ilişkin bir programımız yok. F-16 pilotlarınızı ABD’ye gönderirseniz burada eğitiriz’ oldu. 

Ancak Ankara'nın, yeni pilotların eğitiminin Türkiye’deki üslerde ve kendi coğrafyasının koşullarında verilmesi konusunda ısrarcı olduğu belirtiliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir