Görüş Bildir

Kenan Evren Hayatını Kaybetti

Haberler
> Kenan Evren Hayatını Kaybetti

Fotoğraf: AA

Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) tedavi gören 98 yaşındaki 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren hayatını kaybetti.

Evren'in sağlık durumunun kötü olduğu ve solunum cihazına bağlı olduğu öğrenilmişti. Ailesi, yakınları ve avukatları hastaneye çağrılmıştı.

Öğle saatlerinde yaşlılığa bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle sağlık durumu ciddileşen Evren, yoğun bakım ünitesine alındı. Solunum cihazına bağlanan Evren, kurtarılamayarak yaşamını yitirdi.

Kenan Evren için Salı günü devlet töreni düzenleneceği bildirildi.

Özgeçmişi

Özgeçmişi

Fotoğraf: AA

1917 yılında Manisa'nın Alaşehir ilçesinde doğan Evren, ilk ve orta öğrenimini Alaşehir, Manisa, Balıkesir, İstanbul'da sürdürdü.

Maltepe Askeri Lisesi'nden mezun olan Evren, 1938'de Kara Harp Okulu'nu, 1949'da Harp Akademisi'ni bitirdi.

Topçu subayı ve kurmay subay olarak silahlı kuvvetlerin çeşitli kademelerinde görev yapan Evren, Dokuzuncu Kore Türk Tugayı'nda önce Harekat ve Eğitim Şube Müdürlüğü, sonra Kurmay Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Ordu Komutanlığı ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı'ndan sonra 7 Mart 1978'de Genelkurmay Başkanlığı'na atanan Evren, bu görevi sırasında 12 Eylül 1980'de gerçekleştirilen askeri darbeyle diğer görevlerinin yanı sıra Milli Güvenlik Konseyi ve devlet başkanlığını da üstlendi.

Evren, 7 Kasım 1982'de halkoyuna sunulan ve kabul olunan Anayasa ile Türkiye'nin 7. Cumhurbaşkanı olarak göreve başladı. Evren, 9 Kasım 1989'da görev süresini tamamlayarak cumhurbaşkanlığından ayrıldı.

1944 yılında Sekine Hanım ile evlenen Kenan Evren üç çocuk babasıydı.

AA ve Onedio

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
3
2
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Onur Durmaz

Taksit taksit, yaptıkların gözünün önüne gelerek, korka korka geber inşallah.

@lper

ölme sakın ölme. sürün sürün!

Constantine

Şimdi ölen bir adam için gebersin,acı çeksin demek ne kadar etik bilemem ama buna 91.37 evet veren sizin ebeniz dedeniz.

Bence bilginizi sorgulayın. O zamanı yaşayanlar seçim sandıkları başında silahlı asker zoruyla oy kullandıklarını anlatıyorlar.