Görüş Bildir
Haberler
Eve Yemek Söylerken Dikkat! Kuryeleri Maaşa Bağlayıp, 3 Milyonluk POS Vurgunu Yapan Çete Çökertildi

Eve Yemek Söylerken Dikkat! Kuryeleri Maaşa Bağlayıp, 3 Milyonluk POS Vurgunu Yapan Çete Çökertildi

Batuhan
13.04.2018 - 11:36 Son Güncelleme: 13.04.2018 - 15:32

Dışarıda yemek siparişi verirken başınız büyük bir derde girebilir. Fast-food restoranların kuryeleriyle anlaşıp kredi kartı kopyalayan POS cihazlarıyla 3 milyon liralık vurgun yapan çete çökertildi. 2 arkadaşıyla yurt dışına kaçan siber çete lideri Doğan K., Endonezya’da yakalandı. Çetenin İstanbul ayağında gözaltına alınan 18 kişiden 13’ü tutuklandı.

Habertürk'ten Nihat Uludağ'ın haberine göreİstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, fast-food restoranlardan evlerine sipariş veren müşterilerin kredi kartı bilgilerinin çalındığı şikâyeti üzerine harekete geçti.

Kredi kartı bilgileri çalındı, 3 milyon liralık para çekildi

Kredi kartı bilgileri çalındı, 3 milyon liralık para çekildi

Siber polisi, çete üyelerinin, restoranlarda motorlu kurye olarak çalışan kişilerle anlaştıkları, özel yazılımlı POS cihazlarını onlara vererek binlerce müşterinin kredi kartı bilgilerini çaldıklarını tespit etti. Çetenin, çok kısa bir süre içerisinde kopyaladıkları kredi kartlarıyla 3 milyon liralık para çektikleri ya da alışveriş yaparak vurgun yaptıkları belirlendi.

Endonezya’da tutuklandılar

Endonezya’da tutuklandılar

Çete lideri Doğan K.’nın Türkiye’deki restoran müşterilerinden çaldığı binlerce kredi kartı bilgileriyle Endonezya’nın tatil adası Bali’de yaşadığını tespit edildi. İstanbul ve Endonezya’da eşzamanlı operasyonlar düzenlendi. Çete lideri Doğan K., Endonezya polisi tarafından yanında bulunan Türk vatandaşı 2 arkadaşıyla birlikte gözaltına alındı.

18 kişi de İstanbul'da gözaltına alındı

18 kişi de İstanbul'da gözaltına alındı

Doğan K.’nın kaldığı adreste yapılan aramalarda, binlerce kişiye ait kredi kartı bilgileri ve çeteye ait özel yazılımlı POS cihazı bulundu. Çetenin İstanbul ayağını yürüten Doğan K.’nın kardeşi Orhan K.’nın da aralarında bulunduğu 18 kişi de İstanbul’da değişik adreslere yapılan operasyonlarda gözaltına alındı. İstanbul’da yakalanan şüphelilerden 7’sinin, çete adına kuryelik yapanlar olduğu öğrenildi. 18 çete üyesinden 13’ü tutuklandı.

ATM gizli kamera düzenekleri, kart kopyalama cihazları bulundu

ATM gizli kamera düzenekleri, kart kopyalama cihazları bulundu

Endonezya’da tutuklanan çete lideri Doğan K.’nın da bu ülkede çektiği ceza sonrası Türkiye’ye iade edileceği öğrenildi. Çete üyelerinin adreslerinde yapılan aramalarda, 6 MSR (kart kopyalama cihazı), 312 manyetik şeritli kart, 4 bilgisayar, 3 flash bellek, 28 özel yazılımlı POS cihazı, 22 cep telefonu, 4 hard disk, 19 adet SİM kart, 25 micro SD hafıza kartı, 7 ATM gizli kamera düzeneği ve 8 bin 995 lira ele geçirildi.

Kuryelere 5 bin TL maaş

Kuryelere 5 bin TL maaş

Çete üyeleri fast-food zincir restoranlarda kurye olarak çalışan kişilerle anlaşıyor. Onlara restoranın POS cihazının yanında, aynı POS cihazına benzeyen özel yazılım yüklenmiş olan kendi POS’larını veriyor. Kurye yemek tesliminin ardından, müşteriden kredi kartını istiyor, kartı sahte POS’tan geçiriyor. Bu POS otomatik olarak kredi kartı geçersiz yazısı veriyor. Ancak, kredi kartının tüm sanal bilgisi ve şifresini otomatik olarak kaydediyor. Kurye isterseniz bir de bu POS cihazıyla deneyeyim deyip, restorana ait gerçek POS cihazından yemek parasını çekiyor. Çete böylece kredi kartını kopyalıyor. Kuryeler bu iş için çeteden aylık 5 bin lira ek maaş alıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
127
29
13
10
5
5
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Domalt Trump

Jet Fadıl ve Tosun sağolsun 3 milyonu vurgun olarak bile algılayamadım. Haberi okurken dedim ki, sadece 3 milyoncuk mu vurmuşlar? Sonra ne diyon sen aq dedim... Devamını Gör

Mabada

"Eve Yemek Söylerken Dikkat!" nasıl dikkat edelim?

putumku

yaw siz hayırdır? tosundan örnek alın azıcık, uruguay'a kaçsanıza! bak yakalandın işte. işte bunlar hep vizyon..