Etli Ekmek Tadındaki Gizemi Çözüyoruz: Bayram Değil Seyran Değil Konya’dan Norveç’e Neden Direkt Uçuş Var?

-
Abone ol

Evet, bazen Ankara'dan bile direkt uçuş bulmak zorken Konya'dan Norveç'e neden direkt uçuş var? Sebebini araştırdık, bulduk, gelin hep birlikte şaşıralım.

Her şey bu tweetle başladı.

Bir Twitter kullanıcısı Konya'dan Oslo'ya direkt uçuş olduğundan bahsedince bize de işin aslını araştırmak düştü.

Ne bir yanlış anlaşılma ne de bir mizah yok, onu belirtelim. Hatta biletleri araştırırken gördük ki 28 Ağustos seferi için uçakta yer bulmak imkansıza yakındı. Burada asıl soru şuydu, Ankara'dan bile direkt uçuş bulmanın zorlaştığı Oslo'ya Konya'dan direkt uçuş neden olsundu?

İşin ilginç yanı, Konya Havalimanı'ndan çıkış yapan uçakların hemen hepsi İstanbul aktarmalı, yani bu gizem Oslo ile sınırlı.

Sebebini araştırdık ve karşımıza ilginç bir manzara çıktı. Geçtiğimiz 50 yılda Avrupa'nın belli bölgelerine toplu göçler yaşanmış ve bu göçlerde herkes tanıdıklarını, ailesini yanına alarak bir anlamda ailesini o ülkeye transfer etmiş.

Şu içerikte bu durumun diğer örneklerini detaylıca anlatmıştık.

Biz Gittik mi Topluca Yerleşiriz! Dünyada Türklerin Memleket Olarak Yerleştikleri Yerler - onedio.com
Biz Gittik mi Topluca Yerleşiriz! Dünyada Türklerin Memleket Olarak Yerleştikleri Yerler - onedio.com

Yakın tarihe bakınca İskandinav bölgesine bir bölgeden gerçekleşen Türk göçü diğer ülkelerden daha yoğun gerçekleşti.

Özellikle İsveç ve Norveç'te bugün yoğun bir Konyalı Türk nüfusu var, hatta bu iki ülkeye gerçekleşen göçün çok büyük bir kısmı Kulu'dan. Şöyle söyleyelim, Kulu'da İsveç fahri konsolosluğu bile var. Ayrıca geçtiğimiz yıllarda bir Kululu İsveç'te milletvekili seçildi.

Oslo'da da tıpkı buna benzer bir durum var. Vaktiyle buraya göçen Türklerin büyük bir kısmı da yazın Türkiye'ye gelmek ve vatanlarını, Kulu'yu ziyaret etmek istiyor.

Hal böyle olunca havayolu şirketleri de buradaki talebi karşılamak için Konya-Oslo uçuşlarıyla Kulu halkını memleketlerine ulaştırıyor.

Aslında ilk bakışta ilginç bir uygulama gibi görünse de benzer birçok rota var. Geçmişte gerçekleşen benzer toplu göç dalgası sebebiyle yaz aylarında Eskişehir-Brüksel uçuşlarının gördüğü rağbet bu durumun bir diğer örneği.

Durum böyle. Sizin gözünüze takılan bu tip ilginç rotalar var mı? Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
turhan-ucgul

Adana - Düsseldorf Adana - Nürnberg

ilhami-kivrak

Kulu Ankara'ya daha yakın.

fatih-erdogan14

Malatya - almanya seferleri de var

erhan-aydogdu

Sadece bu değil. Belçika Ostend'den Eskişehir'e, almanya Düsseldorf'tan Zonguldağa ( geçen yıla kadar Germania idi şimdi AtlasGlobal devam ediyor) Düsseldorf'tan Kütahya'ya ve Denizli'ye de seferler yapıldığı oluyor.

huseyin-cakmak7

Zonguldak havalimanı der susarım

seyma-ugur3

Zonguldak ta havalimanı yok ben 5 sene okudum arkadaşlar

Görüş Bildir