Görüş Bildir

etiket Biz Gittik mi Topluca Yerleşiriz! Dünyada Türklerin Memleket Olarak Yerleştikleri Yerler

Anasayfa

İnsan bir yere gidince yakınlarını da oraya alır veya çağırır. Bu tüm dünya için geçerli. Ancak bazen bir köy, bir kasaba toplu olarak başka bir yere taşınabiliyor ve buna memleket göçü deniyor. Bize hiç de yabancı olmayan bu tanımı yaşatan memleketleri ve gittikleri yerleri sıralıyoruz.

1. Belçika - Afyon, Emirdağ

1. Belçika - Afyon, Emirdağ

Belçika'daki Türk nüfusunun ezici çoğunluğunu Afyon Emirdağlılar oluşturuyor. Öyle ki, Brüksel'den oy istemek için Afyon'a gelen siyasetçiler var. Ülkeye 'Kötü Ahmet' lakaplı bir vatandaşın ilk kez geldiği ve tatil için döndüğünde tüm köylülerine seslenerek onları da yanında götürdüğü söyleniyor.

2. Paris - Çankırı, Yapraklı, Yukarıöz

2. Paris - Çankırı, Yapraklı, Yukarıöz

Çankırı'nın Yukarıöz köyünün tüm sakinleri Paris'te ikamet ediyor. Yaz aylarında tatile geldikleri için Fransızca konuşulan köy ve Fransa plakalı araçlar ilginç görüntüler oluşturuyor.

3. Danimarka - Sivas, Şarkışla

3. Danimarka - Sivas, Şarkışla

Danimarka'da yaşayan göçmen Türklerin büyük bölümü Sivas Şarkışla ilçesinin sakinlerinden oluşuyor. Memleketlerine çok bağlı olan Şarkışlalılar ölülerini memleketlerine gömüyor, her yıl düzenli ziyaret ve yardımlar yapıyor.

4. Viyana - Yozgat

4. Viyana - Yozgat

Avusturya'nin Viyana şehrinde Yozgatlıların o kadar büyük bir popülasyonu var ki, bazı Avusturyalılar Yozgat'ı bir ülke sanıyormuş.

5. Japonya - Ordu, Fatsa

5. Japonya - Ordu, Fatsa

İlk olarak ilçeden Hayri Atılgan'ın gittiği ve 500 hemşehrisine iş bulduğu söyleniyor. Zamanla sayıları binleri aşan Fatsalılar maddi imkanlar sebebiyle Japonya'yı tercih ediyor.

6. İsveç - Konya, Kulu

6. İsveç - Konya, Kulu

1965'ten beri ülkeye göç edip şu an itibariyle ülkede 50 binin üzerinde bir nüfusa sahip olan Kulu halkının yarısının çifte vatandaş olması ülkedeki seçimleri etkilemelerini sağlıyor.

7. Avusturya - Konya

7. Avusturya - Konya

Viyana'da Yozgatlılar ezici olsa da, Avusturya genelinde yoğun bir Konya nüfusu hakim.

8. New Jersey - Giresun, Yağlıdere

8. New Jersey - Giresun, Yağlıdere

Amerika'nın New Jersey eyaletine bağlı olan Paterson'da yaşayan Türkleri herkes bilir. Çünkü Giresun'un Yağlıdere ilçesinden buraya öyle bir göç söz konusu ki, Amerika'nın nüfus cüzdanında bu ilçe yazanlara kesinlikle vize vermediği bir şehir efsanesine dönüşmüş durumda. 1968 yılında İzzet Aydın isimli bir vatandaş, Kurtuluş Savaşı'nda Karadeniz'den Amerika'ya göçen bir Rum göçmenin iş teklifini kabul edince büyük akın başlamış.

9. New York - Çorum, Alaca

9. New York - Çorum, Alaca

New York'un Long Island bölgesinde yaşayan Alacalılar genellikle benzinlik işleriyle uğraşmakta ve akrabalarını, hemşehrilerini de beraberlerinde getirmekte.

10. Avustralya - İzmir

10. Avustralya - İzmir

Avustralya'da Auburn adlı küçük bir Türk semti var. Ülkenin genel Türk demografisi çeşitli, ancak İzmir'den yoğun bir göç aldığını söylemek yanlış olmaz.

11. Montreal - Konya, Kulu

11. Montreal - Konya, Kulu

Tıpkı İsveç gibi Kanada'nın Montreal şehrinde de Kulu hakimiyeti mevcut.

12. Toronto - Denizli, Tavas

12. Toronto - Denizli, Tavas

Kanada'ya 60'larda başlayan göç dalgası en çok Denizli'nin Tavas ilçesindekileri etkilemiş.

13. Kanada - Kahramanmaraş

13. Kanada - Kahramanmaraş

Kanada'nın genel Türk topluluğuna bakıldığında çoğunluğu Kahramanmaraş ve ilçelerinden gelen halk oluşturuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
603
212
60
45
34
26
7
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorumunu paylaşırken iyi kalpli ol Simple kalp

Yeğenim Türkiye cennet cennet

Ş.D

Kim gidip bu araştırmaları yapmış merak ediyorum. Çok inanmadım.

Putler

Gidip araştırma yapılmasına gerek yok. Dışişleri bakanlığı belli aralıklarla bunları yayınlar. Kaç kişi, nerede, ne iş yapıyor vs. Arada basına düşer.

Gizem Yenikler

Her yerdeyiz.