Görüş Bildir
Haberler
'Eş Cumhurbaşkanlığı İstiyorduk Ama...'

'Eş Cumhurbaşkanlığı İstiyorduk Ama...'

adem kara
25.07.2014 - 15:32

Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 'Maalesef ilk defa halkın seçeceği bir cumhurbaşkanlığı seçiminde kadın aday çıkaramadık. Hepimizin öz eleştirisidir. Bir sonraki seçimde mazeretsiz giderilmesi gereken bir durumdur' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Cumhurbaşkanı adayı ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kadın Adayları Destekleme Derneği tarafından düzenlenen, 'Kadın örgütleri cumhurbaşkanı adaylarıyla buluşuyor' etkinliğine katıldı.

'Kampanyanın ilk gününden bu yana ortaya koyduğumuz doğru bir tespit var ki; bu seçim sürecinin en büyük eksiği kadın adayın olmamasıdır' diyen Demirtaş, 'Maalesef ilk defa halkın seçeceği bir cumhurbaşkanlığı seçiminde kadın aday çıkaramadık. Hepimizin öz eleştirisidir. Bir sonraki seçimde mazeretsiz giderilmesi gereken bir durumdur. Bu eksikliğe rağmen üç aday içinde en azından kadın özgürlük mücadelesi yürüten bir gelenekten gelen aday olarak bu görev bana düşerdi. Bizler belki yasalar elverse, YSK en azından bu çalışmaya izin vermiş olsaydı bir kadın, bir erkek olarak eş cumhurbaşkanı adayıyla yarışa katılmayı arzu ediyorduk ama sistem ona da müsaade etmedi” şeklinde konuştu.

OPERASYON YORUMU

Etkinlik sonrası gazetecilerin polislerin gözaltına alındığı 22 Temmuz operasyonuyla ilgili sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, “Operasyonların talimatının başbakan tarafından verildiği sır değil. Başbakan bunu ifade ediyordu' dedi. Operasyon konusunda temkinli olmak gerektiğini söyleyen Selahattin Demirtaş “1-2 yıl sonra Başbakan'dan şöyle bir konuşma dinleyebiliriz: 'Benim Pensilvanya'daki kardeşimle aramı açmaya çalıştılar, bunu bile yaptılar' diyebilir. O yüzden temkinli olmak lazım' şeklinde konuştu. Polis memurlarının kelepçelenerek gözaltına alınması konusunda ise Demirtaş ,'Öç alma, intikam alma duygusuyla yapmaya çalışıyorlar. Benim arkadaşlarıma da yapıldı. Bunu yapan kişilere aynısı yapılsın diyemem' ifadesini kullandı.

Kelepçenin teşhir amaçlı kullanılacağını belirten Demirtaş, “Hazin bir durum. Devletin olanaklarının, adaletin, yargının olanaklarının böyle bir iç egemenlik çatışmasında kullanılması Türkiye açısından hazin bir durum. Toplum cumhurbaşkanlığı seçimi vesilesi ile bunu bir kez daha değerlendirecektir. Yanlış yapanı toplum da cezalandırmalı' dedi.

haberedikkat

Kaynak: http://www.haberedikkat.com.tr/haber/...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam