Görüş Bildir
Haberler
Erkeklerde Kısırlık Meclis Gündemine Geldi: 'Son 15 Yılda 3 Kat Arttı'

Erkeklerde Kısırlık Meclis Gündemine Geldi: 'Son 15 Yılda 3 Kat Arttı'

Emre Ordu
07.03.2018 - 20:38 Son Güncelleme: 08.03.2018 - 09:20

TBMM, CHP'nin erkeklerde artan kısırlığın araştırılması önergesini görüştü. Erkeklerde kısırlığın son 15 yılda 3 kat arttığını söyleyen CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, iktidarı suçladı. Kısırlığın her 6 aileden birinde yaşandığını dile getiren MHP Antalya Milletvekili Ahmet Selim Yurdakul ise çevre şartlarının iyileştirilmesi ve doğanın korunması adına geniş kapsamlı bir seferberlik başlatılması çağrısı yaptı. 

Meclis Genel Kurulu’nda CHP’nin verdiği “erkeklerdeki kısırlığın araştırılması” önergesi görüşüldü. Önergenin gerekçesi üzerinde söz alan CHP Kayseri milletvekili Çetin Arık, kısırlığın üreme çağındaki kadınların yaklaşık olarak yüzde 10 ila 15’ini etkilediğini, Türkiye’de 2,5 milyon kişinin kısırlık sorunuyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Gazete Duvar'ın haberine göre,kısırlığın 15 yılda yüzde 10-15 seviyesinden yüzde 45’lere geldiğini söyleyen Arık, “AKP iktidarı döneminde, son on beş yılda erkeklerdeki kısırlık oranında yaklaşık olarak 3 katlık bir artış olmuştur” dedi.

"Şeker fabrikalarının kapatılması kısırlaştırma projesinin bir parçası"

"Şeker fabrikalarının kapatılması kısırlaştırma projesinin bir parçası"

Kısırlığın artış nedenlerini “Stres, insülin direnci, diyabet, obezite, GDO’lu gıdalar, sigara, alkol, çevre kirliliği, uyuşturucu madde kullanımı, varikosel, testis tümörleri, inmemiş testis” olarak sıralayan Arık, “Bunların hepsi de AKP iktidarı döneminde artış göstermiştir” diye konuştu. Arık, şöyle devam etti:

Amerika, AKP Hükümeti eliyle Türk erkeğini kısırlaştırıyor. İşte, son günlerde milli ve yerli olan şeker fabrikalarının satılma kararı ve nişasta bazlı şekerin kotasının artırılması da Türk erkeğini kısırlaştırma projesinin bir parçasıdır. Nişasta bazlı şekerde izoglikoz vardır. Metabolizma glikozun tersten kopyası olan izoglikozu tanımadığı için insülin hormonu salgılayamaz. Bu insülin direnci kısırlığın en önemli nedenlerinden biridir. Vücut izoglikozu kullanamadığı, şeker ihtiyacını karşılayamadığı için sürekli yeme ihtiyacı devam eder. Bu da obeziteye neden olur. Obezite kısırlığa neden olur. İnsülin hormonu salgılanamayınca izoglikoz hücre içine giremediği için kanımızda birikip diyabete yani şeker hastalığına neden olmaktadır. Kısırlığın bir diğer nedeni neydi? Şeker hastalığı.”

"Amerika bir taraftan ürününü, diğer taraftan ilacını satıp kâr ediyor"

"Amerika bir taraftan ürününü, diğer taraftan ilacını satıp kâr ediyor"

Şeker pancarının aynı büyüklükteki orman alanlarından 3 kat daha fazla oksijen ürettiğini kaydeden Arık, 'Siz Eskişehir’de olduğu gibi halkın sağlığıyla oynamaya, termik santralleri yapmaya devam edin. Bu Amerika sevdanız, Cargill aşkınız nereden geliyor Allah aşkına? Çoğu Avrupa ülkeleri nişasta bazlı şekeri yasaklamış, en fazla yüzde 2,5 kota vermişken bizim milli ve yerli hükümetimiz neden şeker fabrikalarını kapatıp da nişasta bazlı şekerin kotasını yüzde 15’e çıkarmış? Amerika bir taraftan ürününü satıp kâr ediyor, diğer taraftan da vatandaşımızın sağlığını bozarak şeker ilacını, kanser ilacını, kısırlık ilacını satarak kâr ediyor hem de Türk milletinin soyunu kurutuyor. Bugün vatandaşımız kısırlık ilacını alabilmek için tarlasını, ahırındaki hayvanını, evini satmak zorunda kalıyor' ifadelerini kullandı.

MHP'den çevre tahribatına karşı seferberlik çağrısı

MHP'den çevre tahribatına karşı seferberlik çağrısı

MHP Antalya Milletvekili Ahmet Selim Yurdakul da kısırlığın birey ve toplum sağlığı üzerinde ciddiye alınması gereken etkilere sahip önemli bir sorun olduğunu, her altı aileden birinin bu sorunla yüz yüze kaldığını söyledi.

MHP olarak çevre şartlarının iyileştirilmesi ve doğanın korunması adına geniş kapsamlı bir seferberlik başlatılması gerektiğini belirten Yurdakul, “Ayrıca kısırlık tedavisinde araştırma geliştirme faaliyetlerine yönelik bütçe ayrılmalı, ihtiyaç sahibi ailelerin kısırlık tedavilerini devlet olarak üstlenmeliyiz. İnfertiliteye neden olan sigara, alkol ve uyuşturucu gibi zararlı alışkanlıkların önlenmesi için aktif bir şekilde mücadele edilmelidir” dedi.

HDP'li Yıldırım: "Kadınlar kısırlık nedeniyle şiddet görüyor"

HDP'li Yıldırım: "Kadınlar kısırlık nedeniyle şiddet görüyor"

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım ise, “kısırlık” denilince akla sadece kadınların geldiğini belirterek, “Kadın ne kadar kusurluysa erkekte de o kadar kusur vardır” dedi. Kısırlık nedeniyle kadınların şiddete uğradığını, ikinci, üçüncü evlilikler yapıldığını anlatan Yıldırım, bu konuda hem siyasetçilere hem de üniversitelere büyük görevler düştüğünü söyledi.

Bilgilendirmenin önemine dikkat çeken Yıldırım, kamu spotları hazırlanmasını önerdi.

AK Partili Şeker: "Türkiye sigarayla mücadelede örnek ülke"

AK Partili Şeker: "Türkiye sigarayla mücadelede örnek ülke"

AK Parti adına söz alan Karaman Milletvekili Recep Şeker, kısırlık nedenlerini sıraladı. Şeker, bebeklik döneminden başlayan takip, kontroller, muayeneler ve aşılar yapıldığını söyledi. Sigarayla mücadelede Türkiye’nin örnek bir ülke olduğunu söyleyen Şeker, uyuşturucu madde ve alkolle mücadelenin de yine en çok iktidarları döneminde yapıldığını anlattı.

Şeker, “İnfertilite tedavi merkezleriyle ilgili tıp merkezi bünyesinde 4, müstakil 30, özel hastane bünyesinde 71, üniversite bünyesinde 36 ve kamu bünyesinde 14 olmak üzere, toplamda üremeye yardımcı tedavi merkezi sayısı 155’e ulaşmıştır” dedi.

Yapılan oylamada CHP’nin önergesi reddedildi...

Yapılan oylamada CHP’nin önergesi reddedildi...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
66
47
23
12
5
5
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

malum kişiler ve malum kitledeki insanlar komple kısır olsalar da birkaç sene içinde refaha kavuşacağımızı bilsek.doğru,özellikle gdo'lu besinlerin büyük pay... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

yok.sonra saldırıyorlar kuduz köpek gibi.

aserejem

Aynı parti somada 301 insanın katledildiği maden ocaklarıyla ilgili yasa ve yürütme önerisi sunmuştu yine aynı parti tarafından reddedilmişti yazıklar olsun ... Devamını Gör

Bozkurt

AB ülkelerinde önce kendi ürünleri tüketilir daha sonra gerekirse ithal edilir. Bizde ise kendi ürünlerimiz siktir edilir ardından alayı ithal edilir. İthal ... Devamını Gör