Erdoğan, Örtülü Ödenekten 7 Milyar TL Harcamış

 > -

Cumhuriyet yazarı Çiğdem Toker, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın başbakanlığı yaptığı 11 yıl boyunca bütçeden örtülü ödeneğe ayrılan payın toplam 12 kat arttığını yazdı. Buna göre, Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde örtülü ödenekten toplam 7 milyar 93 milyon TL harcanmış.

Örtülü ödenek harcaması bütçe gelirinin üç katı

Cumhuriyet’ten Çiğdem Toker’in yazısında paylaştığı Başbakanlık ve Maliye verilerine göre, Erdoğan’ın 2003-2013 yılları arasında örtülü ödenekten harcadığı toplam tutar 6 milyar 355 milyon TL olarak gerçekleşti. Cumhurbaşkanlığı koltuğuna geçmeden önce Erdoğan, 2014’ün ilk 8 ayında ise toplam 738 milyon TL harcadı. Böylece örtülü ödenekten 11 yılda alınan toplam tutar 7 milyar 93 milyon TL’yi buldu.

Toker, yazısında bütçe gelirlerindeki artışla, örtülü ödenek kullanımındaki artışın arasındaki büyük farka da dikkat çekti. Toker, yazısında bu durumu şöyle anlattı:

“2003’te, 100 milyar TL civarındaki genel bütçe gelirleri, 2013’te 375 milyar TL’ye ulaşmış. Bu yıl 393 milyar TL hedefleniyor. En iyimser söyleyişle devletin genel bütçe gelirleri, 11 yılda 4 kat artmış. Buna karşılık, 2003’te yaklaşık 100 milyon TL ile başlayan örtülü ödenek, 2013 sonuna gelindiğinde 1 milyar 240 milyon TL’ye ulaşıyor. Yani 11 yılda 12 kat artmış. Başka bir ifadeyle Erdoğan’ın 11 yıl boyunca örtülü ödenekten kullandığı para, bütçe gelirlerindeki artış hızının 3 katı!”

Davutoğlu 3 ayda 263 milyon harcadı

Öte yandan Toker, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun örtülü ödenek harcamalarına da yer verdi. Buna göre, Davutoğlu, kasım ayında örtülü ödenekten 119 milyon TL’lik harcama yaparken, makama geçtiği eylül ayından itibaren, örtülü ödenek harcaması üç ayda 263 milyon 200 bin TL’ye ulaştı.

Böylece, Maliye Bakanlığı’nca açıklanan kasım ayı bütçe gerçekleşme sonuçlarına göre bütçede “gizli hizmet giderleri” olarak geçen, 11 aylık örtülü ödenek harcaması, 1 milyar 1 milyon lirayı geçti.

Toker, bu verileri paylaştığı yazısını Erdoğan’ın harcadığı 7 milyarlık örtülü ödeneğe de atıfta bulunarak şöyle tamamladı: “Hesabı sorulamayan 7 milyar…Fakat bu tablodan daha vahimi ne biliyor musunuz? Bir yıl önce Barış Güler ile Süleyman Aslan’ın evinde bulunup el konulan paraların, geri verilecek olması nedeniyle, yasal faizini de bizim ödeyecek olmamız. 2015 bütçesi hayırlı olsun.”

  • Diken
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir