Görüş Bildir
Haberler
Erdoğan'la Kampüs Açılışında Buluştular: Saray Aynası ve Miğfer Hediyesi Alan Merkel'in Mutluluğu, Gözlerine Yansıdı

etiket Erdoğan'la Kampüs Açılışında Buluştular: Saray Aynası ve Miğfer Hediyesi Alan Merkel'in Mutluluğu, Gözlerine Yansıdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türk-Alman Üniversitesi'nin kampüs açılış töreninde bir araya geldi. Erdoğan'ın sırçalı saray aynası ve miğfer hediye ettiği Merkel'in mutluluğu, gözlerine yansıdı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Erdoğan: 'Türk ve Alman dostluğunun sembolü haline gelmesini diliyorum'

Erdoğan: 'Türk ve Alman dostluğunun sembolü haline gelmesini diliyorum'

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türk-Alman Üniversitesi kampüs açılış töreninde bir araya geldi.

Sözlerine 'Türk-Alman Üniversitesi, iki ülke arasında işbirliğini geliştirmek amacıyla 10 Nisan 2010’da kurulan devlet üniversitesidir. Çift dilli eğitim veren üniversitemiz, ülkemizin saygın eğitim kurumlarından biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. 2013'te 99 olan öğrenci sayısı, 2019'da 2 bin 385'e ulaştı. Türk-Alman Üniversitesi'ne her türlü desteği vermeye devam edeceğiz' diyerek başlayan ve '1.5 asırlık yolculuğu olan Alman Lisesi gibi Türk-Alman Üniversitesi'nin de Türk ve Alman dostluğunun sembolü haline gelmesini diliyorum' temennisini paylaşan Erdoğan, açıklamasını şöyle sürdürdü:

'Ülkemizdeki yükseköğretim seviyesinin hem nicelik hem de nitelik olarak yükseltilmesi amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bir dönem ülkemizde marjinal odakların sürekli istismar ettiği yıllarca protestolara konu olan üniversite harçlarını biz kaldırdık. Lisans öğrencilerimizin kredi/burs desteğini 550 liraya yükselttik. Uluslararası öğrenci sayımız, 15 binden 172 bine ulaştı. Beklentimiz ülkemizin nitelikli yabancı öğretim elemanları için cazip hale gelmesi, beyin göçünün çekim merkezi durumuna dönüşmesidir. Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Türk-İtalyan Üniversitesi gibi ortak üniversitelerin kurulmasına ilişkin çalışmalar devam ediyor'

Merkel: 'Bilim ne kadar özgürse, bilimde elde edilen sonuçlar da o kadar zengindir'

Merkel: 'Bilim ne kadar özgürse, bilimde elde edilen sonuçlar da o kadar zengindir'

Almanya Başbakanı Angela Merkel, üniversitenin Türkiye'nin önemli teşvikleriyle faaliyete geçtiğini belirterek, şunları söyledi:

'Bilim ve eğitim insanların yaratıcılığı ve özgürlüğünü geliştirir. Albert Einstein’ın dediği gibi ‘Merak çok kırılgan bir bitkidir, özellikle de özgürlüğe ihtiyacı vardır’. Bilim ne kadar özgürse, bilimde elde edilen sonuçlar da o kadar zengindir. Bilimin eleştirel söyleme ihtiyacı vardır. Bilimsel çalışmanın kısıtlı özgürlüklerde ne kadar zor olduğunu ben bizzat fizik profesörü olarak Doğu Almanya’da yaşadım.

Daha önceden sadece hayalimizde görebildiğimiz sonuçlara ulaştık özgürlüğe kavuştuktan sonra. Başlangıçta burada da hayal gibi görülen gelişmeler vardı. Ben bile zaman zaman başarılı olamayacağını düşünmüştüm.

Bugün çok etkileyici bir kampüsün açılışını gerçekleştirdik. Burada gelecekte 5 bin öğrencinin eğitim görmesi planlanıyor. Bu kampüs Türkiye ve Almanya arasındaki işbirliğinin olağanüstü bir simgesi. Üniversite de Türk ve Alman eğitim sistemlerinin güçlü yönlerini katıyor.'

Erdoğan'dan Merkel'e sırçalı saray aynası hediyesi

Erdoğan'dan Merkel'e sırçalı saray aynası hediyesi

Törende dikkat çeken bir detay ise hediye merasimi oldu. Erdoğan, Merkel'e Paşabahçe tarafından üretilen sırçalı saray aynası ve bir miğfer hediye etti.

Önce aynaya, ardından salona bakan Merkel'in mutluluğu görülmeye değerdi

Önce aynaya, ardından salona bakan Merkel'in mutluluğu görülmeye değerdi

Topkapı Sarayı'nda sergilenen Murassa Ayna'dan esinlenerek üretilmiş ve üzerinde 24 ayar altın yaldız yer alan aynayı alan Merkel, Erdoğan'a ve salondakilere gülümsedi ve hediyeyi beğendiğini gösterdi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
646
156
132
37
34
10
10
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
afrotian

+Sana senden daha iyi hediye bulamadım ayna aldım. -Yhaaa şapşallll.

Ibrahim Can Gemici

ulan çay içiyodum..:Da:SAS:A:SA:

Belphegor

Çok sevip de kavuşamayan iki devlet başganı konulu bir senaryo yazıp fahiş fiyata Netflix'e satma fikri çık aklımdan.

Heisenberg

Her bir sezonu 8 bölümden 50 dakikalık iki sezonluk dizi rahat çıkar. Bence düşünülebilir.

spiritorbs

Yaw Reis resmen yürümüşsün hatuna . Oynamayın lan şu kadının duygularıyla .