Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Almanya ve Özdemir'i Eleştiren Erdoğan'ın Sözleri Alman Basınında

 > 
45PAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Alman Parlamentosu'nun 'soykırım' kararının ardından Almanya ve Türk kökenli milletvekillerine yönelik sözleri Alman basınında geniş yer buldu.

Alman basını, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, 1915 Olayları'nı 'soykırım' olarak tanıyan oylamada 'evet' oyu veren Türk asıllı vekil Cem Özdemir'e tepki göstermesine ve Almanya'ya yaptığı eleştirilere yer verdi.

Erdoğan'ın açıklamaları, basında şu şekilde yer buldu:

Tagesschau.de: ‘Erdoğan Holokost'la hesaplaşılmasını istiyor’

“Türk Cumhurbaşkanının parlamentonun ‘soykırım’ kararına öfkesi dinmiyor. Şimdi de Almanya’dan holokost ve Herero katliamlarıyla hesaplaşmasını istedi. Daha önce de yaptırımlarla tehdit etmişti. Erdoğan, Almanya’nın Türkiye’ye yönelik soykırım oylaması yapabilecek en son ülke olduğunu söylüyor.”

Welt Online: 'Erdoğan şimdi de Alman parlamenterler için kan testi istiyor'

“Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Alman parlamentosunun Ermeni ‘soykırım’ kararını eleştirdi: İstanbul’da özel bir üniversitenin mezuniyet töreninde ‘Ey Almanya, bir kez daha söylüyorum. Önce Holokost ve Namibya’daki 100 bin kişinin ölümüyle hesaplaş. Siz, Türkiye’yi Ermeni soykırımı ile suçlayabilecek en son ülkesiniz’ diye konuştu.” Erdoğan’ın ayrıca ‘Ukala birisi çıkmış, Alman parlamentosuna öneri getiriyor. Bazıları bir Türk diyor. Ne Türkü. Kanı laboratuvar testinden geçmeli’ Sözleri de haberde hatırlatıldı.

Süddeutsche Zeitung: ‘Erdoğan Almanya’nın önce holokostla hesaplaşmasını istiyor’

“Türkiye Cumhurbaşkanı Ermeni soykırımı kararı nedeniyle öfkeli. Türk kökenli milletvekillerini ‘terörist’ olarak nitelendirdi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, parlamentonun soykırım kararından sonra Almanya’ya yönelik eleştirilerini arttırdı. Erdoğan, pazar günü Almanya’nın Türkiye’ye soykırım yaptığını oylayabilecek en son ülke olduğunu söyledi. Almanya’nın öncelikle holokost ve 100 bin Herero’nun ölümünün hesabını vermesini istedi. Cumartesi günü ise, Türk kökenli Alman vekilleri hedef almıştı. Erdoğan, Anadolu Ajansı’nın haberine göre, Türk kökenli Alman vekilleri PKK’nın uzantısı olarak nitelendirdi.”

Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, pazar günü İstanbul'da Sebahattin Zaim Üniversitesi'nde mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada 1915 Olayları'nı 'soykırım' olarak tanıyan oylamada 'evet' oyu veren Türk asıllı vekil Cem Özdemir'e tepki göstermiş, "Oradan çıkıyor bir ukala bir şey hazırlıyor, Alman parlamentosuna sunuyor. Güya 'Türk'. Ne Türk'ü?. Bunların kanının laboratuvar testinden geçmesi lazım" ifadelerini kullanmıştı.

Eleştirilerini sürdüren Erdoğan, "Siz önce Holokost'un hesabını vereceksin bu bir. Namibya'da 100 bini aşkın insanı nasıl yok ettiniz onun da hesabını vereceksiniz. Siz, Türkiye'ye parlamentosunda sözde Ermeni soykırımı yapacak en son ülkesiniz. Kaldı ki, bizim tarihimizle bu noktada bir sıkıntımız yok" demişti.

DHA

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir