Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erdoğan'dan Münbiç Açıklaması: 'Suriye Psikolojik Eylem İçinde, Kesinleşmiş Bir Şey Yok'

2PAYLAŞIM

İstanbul'da Cuma namazı çıkışı basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye'nin Münbiç'e yönelik böyle bir psikolojik çalışma ve eylem içerisinde olduğunu biliyoruz. Ortada kesinleşmiş bir şey yok"  açıklamasında bulundu. 

"Bir saat kadar önce istihbaratla vesaire görüşmeler yaptım. Henüz kesin bir şey söz konusu değil"

Bir gazetecinin "Bu sabah saatlerinde gelişmeler yaşandı. YPG'nin Münbiç'ten çekilmesi ve Suriye ordusunun oraya bayrağını dikmesi gibi... Ardından Kremlin sözcüsünden 'memnuniyetle karşılıyoruz gelişmeleri', diye bir açıklama geldi. Nasıl değerlendireceksiniz?" sorusu üzerine, Erdoğan, şunları söyledi:

"Suriye'nin Münbiç'e yönelik psikolojik bir çalışma, psikolojik bir eylem içinde olduğunu biliyoruz. Orada kendi bayrağını dalgalandırma gibi bir durum olduğunu biliyoruz. Ama ortada henüz daha kesinleşmiş ciddi bir şey yok. Bir saat kadar önce yine arkadaşlarımla, istihbaratla vesaire görüşmeleri de yaptım. Henüz kesin bir şey söz konusu değil. Rusya'nın bu noktada, ciddi, resmi makamların ifade ettiği gibi de orada da bu şekilde kesinleşmiş bir şey yok. Kaldı ki yarın sabah biliyorsunuz buradan benim heyetim Moskova'ya gidecek. Dışişleri Bakanının riyasetinde Savunma Bakanım, İstihbarat Başkanım ve aynı zamanda özel temsilcim ve Büyükelçim dörtlü bir ekiple oraya gidecekler ve orada bu konuları etraflıca ele alacaklar. Ardından belki benim de Sayın Putin ile hem telefon hem de Moskova veya Soçi ziyaretim olabilir. Bunları bizim bu arada çok ciddi olarak ele almamız gerekiyor."

Erdoğan, olayın sadece Münbiç olmadığını vurgulayarak, şöyle devam etti 👇

"Münbiç'le birlikte bizim oradaki terör örgütlerini yok etmeye yönelik çalışmamızdır. Bizim bütün hedefimiz burada YPG'nin gerekli dersi almasıdır. Bu konuda da kararlılığımız tamdır. Biz de şu anda tedbirlerimizi aldık ve silahlı kuvvetlerimiz şu anda bölgede çalışmalarını sürdürüyor. Ben işin detaylarına girmeyeceğim. Çünkü bu konuda istihbarat ölüdür. Eğer istihbaratı diri yaparsanız buradan netice alamazsınız. Ama biz şu anda Türkiye olarak bölgede her türlü gerekli adımı atmış vaziyetteyiz. Özellikle de Münbiç, Halep, o bölgede şu anda atılan adımlarımız var. Zaten gözlem kulelerimizin durumunu biliyorsunuz. Bunlarla beraber bölgedeki istikrarımız devam ediyor. Gerek Amerika'yla olan görüşmelerimiz, kısa bir süre önce Sayın Trump'la olan görüşmem, gerekse Rusya'yla olan ilişkilerimiz sağlıklı bir şekilde devam ediyor."

"Suriye'nin bölünmesine zaten karşıyız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Münbiç konusunda Obama döneminden başlayan bir sürecin olduğunu belirterek, şöyle devam etti: 

"Bu süreç içerisinde ne yazık ki Obama hiçbir zaman verdiği sözü tutmadı. YPG, PYD bunları çıkaracağının sözlerini bize vermişti. Münbiç yüzde 90 civarında Arapların oluşturduğu bir bölge. Biz bütün bunlara rağmen hep sabrettik. Sayın Trump döneminde bu tekrar gündeme geldi ve Sayın Trump da burada özellikle müşterek bir hareket içerisinde olabileceğimizi bize söyledi. Sayın Putin ile aynı şekilde insani yardım noktasında Münbiç'e yönelik attığımız, atabileceğimiz adımlar, bunları hep aramızda konuştuk. Ama şu anda gelinen noktada tabii ki bu topraklar Suriye'ye ait. Suriye'nin bir defa bölünmesine zaten karşıyız ama bizim bütün hedefimiz oradaki terör örgütlerinin oradan çıkmasıdır. Terör örgütlerinin çıkması halinde zaten bize de yapacak iş kalmaz."

Reuters bu sabah Suriye rejim güçlerinin YPG'nin çağrısı üzerine Münbiç'e girerek bayrak çektiğini duyurdu.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, rejime bağlı birliklerin Münbiç’e girmesini “memnuniyetle” karşıladıklarını söyledi ve ekledi: “Bu, bölgedeki durumun istikrara kavuşturulması bakımından olumlu bir adım.”

Pentagon: "Suriye ordusunun Münbiç'e girdiği haberleri gerçek dışı"

Pentagon, Suriye ordusunun Münbç'e girdiği yönündeki haberlerin gerçek dışı olduğu açıklamasını yaptı. 

Münbiç'e ilişkin bir diğer açıklama IŞİD Karşıtı Koalisyon'dan geldi. Koalisyon, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Suriye'nin Münbiç ilçesinde askeri güç değişimine yönelik asılsız iddialara rağmen Koalisyon bu iddiaların doğruluğuna dair herhangi bir belirti görmedi. Tüm taraflara Münbiç'in bütünlüğüne ve vatandaşlarının güvenliğine saygı duyması çağrısında bulunuyoruz" dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, 19 Aralık'ta Suriye'deki askerlerini çekme kararı almıştı.

Ve Beyaz Saray Duyurdu: 'Suriye'den Çekilmeye Başladık' - onedio.com
Ve Beyaz Saray Duyurdu: 'Suriye'den Çekilmeye Başladık' - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir