Ve Beyaz Saray Duyurdu: 'Suriye'den Çekilmeye Başladık'

 > 
28PAYLAŞIM

ABD Başkanı Trump'ın "Suriye'de olmamızın tek sebebi IŞİD'i yendik" demesinin ardından Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD askerlerinin Suriye'den çekilmeye başladığı bildirildi.

ABD basınında gün içinde çıkan haberlerde ABD'nin Kuzey Suriye'de bulunan askeri birliklerini tamamen çekeceği öne sürüldü.

Gündeme bomba gibi düşen bu iddiaların ardından ABD Başkanı Donald Trump Twitter'dan "Suriye'de IŞİD'i yendik, Trump başkanlığı döneminde orada bulunmamızın tek nedeni oydu" diye yazdı.

Beyaz Saray: "ABD birliklerinin eve dönüşünü başlattık"

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Trump'ın mesajının ardından yaptığı yazılı açıklamada ABD askerlerinin Suriye'den çekilmeye başladıklarını söyledi. Sözcü Sanders şunları kaydetti:

"Beş yıl önce, IŞİD, Ortadoğu'da çok güçlü ve tehlikeli bir güçtü. Şimdi ise ABD, bu bölgesel halifeliği yendi. Suriye'de IŞİD'e karşı kazanılan bu zaferler, Uluslararası Koalisyon'un ve yürüttüğü kampanyanın sona erdiği anlamına gelmiyor. Bu kampanyanın bir sonraki aşamasına geçiş için ABD birliklerinin eve dönüşünü başlattık. ABD ve müttefikleri gerektiğinde ABD'nin çıkarlarını korumak için her seviyede yeniden harekete geçmeye hazırdır. Radikal İslamcı teröristlerin toprak ele geçirmesi, fonlanması, desteklenmesi ve herhangi bir şekilde sınırlarımızı ihlâl etmesine karşı birlikte çalışmaya devam edeceğiz."

Reuters'a konuşan ABD'li bir yetkili de, Suriye'de bulunan tüm Dışişleri Bakanlığı personelinin 24 saat içinde ülkeden çıkacağını duyurdu. Yetkiliye göre ABD askerlerinin Suriye'den çekilmesinin 60 ile 100 gün arasında tamamlanması bekleniyor.

Pentagon: "IŞİD karşıtı kampanyada yeni aşamaya geçildi"

ABD Savunma Bakanlığı da ( Pentagon ) Suriye'den çekilme gerçekleştirildiği bilgisini teyit etti.

ABD'nin Suriye'den çekilmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yapan Pentagon Sözcüsü Dana White, "Koalisyon IŞİD'in elindeki toprakları özgürleştirdi ancak IŞİD'e karşı kampanya bitmedi. IŞİD karşıtı kampanyanın yeni aşamasına geçerken Suriye'den askerlerimizin eve dönüş sürecini başlattık" dedi.

Kuvvet koruma ve operasyonların güvenliği için daha fazla detay vermeyeceğini belirten White "IŞİD'i her nerede faaliyet gösterirse göstersin IŞİD'i yenmek üzere ortak ve müttefiklerimizle çalışmaya devam edeceğiz" ifadelerine yer verdi.

Netanyahu: "ABD bölgedeki nüfuzunu göstermek için başka yollara sahip olduğunu belirtti"

ABD'nin Suriye'den çekilmesine ilişkin değerlendirmede bulunan İsrail Başbakanı Netanyahu, ABD yönetiminin kendisini önceden bilgilendirdiğini aktardı. 

Çekilme kararın ABD'nin kendi kararı olduğunu ifade eden Netanyahu, "ABD yönetimi, başkanın (Trump) Suriye'deki güçlerini çekme niyetinde olduğunu bana söyledi. ABD yönetimi bölgedeki nüfuzunu göstermek için başka yollara sahip olduğunu açıkça belirtti"  dedi.

ABD'nin geri çekilmesinin  İsrail'e olabilecek etkilerini değerlendireceklerini dile getiren Netanyahu, “Her halukarda biz İsrail’in güvenliğini muhafaza edecek ve bu bölgeden gelecek tehlikelerden kendimizi koruyacağız" diye konuştu.

Rusya: "Siyasi çözüme ulaşma olasılığı arttı"

Rusya Federasyon Konseyi Savunma ve Güvenlik Komitesi Başkan Yardımcısı Frants Klintseviç, ABD’nin askerlerini Suriye’den geri çekmeye başladığına yönelik açıklamayı Rus haber ajansı RİA Novosti’ye değerlendirdi. 

ABD’nin Suriye’den birliklerini çekeceğine yönelik açıklamaya “şüpheyle” yaklaştıklarını belirten Klintseviç, “ABD’nin Suriye’den tümüyle çekileceğine inanmıyoruz. ABD, özel kuvvetlerini ve hava güçlerini Suriye’de bırakacaktır" dedi.

Bu arada, Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada ise "ABD’nin Suriye’den çekilme kararı sonrasında, ülkede siyasi çözüme ulaşma olasılığı arttı" yorumu yapıldı.

ABD'nin Suriye'den çekilme kararı ne anlama geliyor?

Güvenlik Uzmanı Abdullah Ağar, CNN Türk'te Buket Aydın'ın '40' programında ABD'nin Suriye'den çekilme kararını değerlendirdi. ABD'nin çekilmesinde şu anda belirsizlikler bulunduğuna işaret eden Ağar, "ABD Suriye'den çekilmeye dair bir cümle kuruyor. Doğru ama sahaya nasıl yansıyacak. Sahadaki taktiksel etkisini mi ortadan kaldıracak, üslerle varlığını mı ortadan kaldıracak? DEAŞ'la mücadele gerekçesiyle deniz piyadelerini getirmişti. Şimdi onların çekilmesini mi konuşuyor yoksa 23 tane üs var, 23 üssü toparlayıp Suriye'den tamamıyla çıkmaktan mı bahsediyor? Bu belli değil" dedi.

ABD'nin Suriye'de bulunmasında asıl amacın IŞİD ile mücadele olmadığını ifade eden Ağar, "O bir gerekçe. O gerekçe üzerinden İsrail güvenliği başta olmak üzere coğrafyayı domine eden bir başka terör örgütü onu çok ciddi anlamda bir alan , yaklaşık 50 bin kilometreyi, YPG/PKK'ya tahsis etmiş durumda. Orası ne olacak? 'Çıktım' demesi YPG/PKK'nın etkisizleştirilmesi anlamına geliyor mu? YPG/PKK kalırsa nasıl bir denklemle varlığına devam edecek? Buna Türkiye nasıl bakacak?" diye konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir